Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi.

Aktualności

17.1

Znamy finalistów Programu Otwartego!

Sześć wyjątkowych projektów wybranych spośród 1210 zgłoszeń – znamy już nazwiska artystów_ek, których prace będziecie mogli zobaczyć podczas Fotofestiwalu 2024. […]

13.1

Ogłaszamy daty i pierwsze punkty programu 2024!

Mamy przyjemność zaprosić Was do Łodzi między 13 a 23 czerwca, m.in. na wystawę jednego z najgłośniejszych nazwisk młodej światowej fotografii.

22.12

Piekielnie udanych i wesołych Świąt

życzą Fotofestiwal i Diego Moreno! Diego Moreno to meksykański artysta, który bada swoje rodzinne i kulturowe korzenie przedstawiając je z […]

12.10

„Energia” – Nowa wystawa Futures w Budapeszcie

… czyli co robimy, jak nikt nie patrzy.

03.10

Nabór do Programu Otwartego 2024

Chętni pokazać swój projekt na Fotofestiwalu? Czekamy na Wasze projekty.

12.9

Podsumowanie festiwalu

Dziękujemy za kolejną, 22. edycję Fotofestiwalu. Za nami 10 festiwalowych dni, 24 wernisaże, 46 wydarzeń towarzyszących w 23 lokalizacjach. Łódź […]

28.6

Gdzie festiwal wciąż trwa

22. edycja Fotofestiwalu za nami – dziękujemy wszystkim przybyłym osobom zwiedzającym, gościom_ciniom oraz osobom i instytucjom partnerskim. Na spóźnialskich, wnikliwych oglądaczy i lubiących powtórki wciąż czeka wiele wystaw z Programu Miasto.

22.6

Aukcja „Demontaż”. Prace Volkera Hinza

Niespodzianka na zakończenie Fotofestiwalu – prace na banerach z wystawy Area: Sztuka na parkiecie. Warhol, Basquiat i S-ka w obiektywie Volkera Hinza idą pod młotek.

18.6

Filmy, dyskusje i dzień form eksperymentalnych w Hali Filmowej – zapraszamy na drugi tydzień Fotofestiwalu

Po m.in. trzydziestu trzech wernisażach na terenie całego miasta czas na kolejne wydarzenia festiwalowe.

17.6

Weekendowy rozkład jazdy

Sobota to czas na oglądanie wystaw wraz z osobami autorskimi i kuratorskimi – zapraszamy o 11:30 na oprowadzanie z Chrisem Niedenthalem do Muzeum Miasta Łódź, a następnie od 12:30 na serię spotkań w przestrzeni centrum festiwalowego Art_Inkubator. O 13:00 w sali teatralnej rozmowa Zbigniewa Libery z Danielem Muzyczukiem, nawiązująca do premierowej odsłony nowych prac artysty.

16.6

Otwarcie Odesa Photo Days, Minsk Month of Photography i wieczór w Fabryce Biedermanna

Wczoraj wystartował Fotofestiwal w Art_Inkubatorze, w piątek otwieramy drugie centrum festiwalowe OFF Piotrkowska, wystawy Chrisa Niedenthala, Grzegorza Przyborka i Zbigniewa Libery, a wieczorem premierowa lokalizacja Fotofestiwalu – pokazy slajdów i impreza w Fabryce Biedermanna.

15.6

Fotograficzna Publikacja Roku – wyniki

Wraz z otwarciem 22. edycji Fotofestiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi poznaliśmy laureatów konkursu na Fotograficzną Publikację Roku.

14.6

Koszulki z pójdźkami wciąż w sprzedaży – akcja charytatywna

Co to za sowy? Sowy pójdźki. Skąd one? Z archiwum Fortepan i zbiorów fotograficznych Orientarium ZOO Łódź. Co robią na koszulkach? Zbierają pieniądze na Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

14.6

Program otwarcia festiwalu

Już w ten czwartek, 15.06 w Art_Inkubatorze po raz 22. otwieramy Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii. Osiem wystaw: pięć z Programu Nadzieja, sześć z Programu Otwartego, a także wystawa Area. Warhol, Basquiat i S-ka w obiektywie Volkera Hinza oraz gościnna wystawa zbiorowa studentów Szkoły Filmowej #Now.

06.6

Publikujemy harmonogram wydarzeń

Koncert Lua Prety na otwarcie festiwalu, pokazy slajdów i impreza w nowej lokalizacji: Fabryce Biedermanna, premiera filmu o Grzegorzu Przyborku […]

05.6

Nowe prace Zbigniewa Libery na Fotofestiwalu

Achajowie, chłopcy, polskie złoto i sytuacjoniści – tym tytułem Zbigniew Libera opisuje fotografie stworzone specjalnie na Fotofestiwal, a także prace dotychczas nie pokazywane, które zobaczymy już niedługo w Galerii Wschodniej. Zapraszamy już teraz na to wyjątkowe wydarzenie oraz spotkanie z artystą oraz kuratorem wystawy, Danielem Muzyczukiem.

25.5

Program edukacyjny

Czas na program edukacyjny od lat tworzony we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim. Wystartowały zapisy na warsztaty – m.in. ze społecznej i ekologicznej odpowiedzialności i aktywizmu wizualnego, z podstaw fotografii oraz z ekohydrologii na warsztatach w formie spaceru wzdłuż rzeki Łódki. Zapraszamy także dzieci na warsztaty z luksografii przygotowane przez Dom Fotografii.

22.5

Imprezy na Fotofestiwalu

Tegoroczny program muzyczny Fotofestiwalu to nazwiska wprost z line-upów międzynarodowej sceny klubowej takie jak Lua Preta, BirdzZie czy duet Ohxala, wyjątkowe pokazy slajdów i performance Karmy She oraz nowa lokalizacja – budynek dawnej farbiarni wełny: Fabryka Biedermanna.

17.5

Wyniki naboru do udziału w Photo-Match

Mamy przyjemność ogłosić nazwiska 25 artystek_ów, którzy dołączą do tegorocznego Fotofestiwalu w Łodzi.

12.5

Filmy o fotografii na Millennium Docs Against Gravity

Dziś rusza 20. Millennium Docs Against Gravity. Selekcję filmów z partnerskiego festiwalu proponuje Justyna Kociszewska odpowiedzialna za program filmowy Fotofestiwalu.

12.5

Fotograficzna Publikacja Roku i program książkowy

Jury Fotograficznej Publikacji Roku wyłoniło listę wyróżnionych książek fotograficznych, które zobaczymy w trakcie festiwalu w Łodzi. Czy to nie świetna okazja, żeby poinformować Was o innych punktach fotoksiążkowego programu tegorocznej edycji? Też tak uważamy.

10.5

Ogłaszamy Program Miasto!

Retrospektywa wystawa Grzegorza Przyborka z najnowszymi, niepokazywanymi dotąd pracami, ikoniczne kadry polskiej rzeczywistości lat 70. i 80. wykonane przez Chrisa Niedenthala, a także wystawy grupowe: studentów i absolwentów Szkoły Filmowej, ASP czy programu mentorskiego Sputnik Photos. Wśród wystaw grupowych także efekt działań artystów oddających hołd Bogdanowi Konopce. Czternaście wystaw przygotowanych przez łódzkie galerie i instytucje sztuki wzbogaci, jak co roku, program Fotofestiwalu.

24.4

„Nowy dom” – warsztaty fotograficzne dla nastolatków z Ukrainy, Białorusi i Polski

Fotografia to świetny antydepresant. Julia Szabłowska i Julia Lysa, fotografki z Białorusi i Ukrainy, dobrze o tym wiedzą i to właśnie dzięki fotografii odnajdują swoją własną drogę w Polsce, która obecnie jest ich nowym domem. Fotografki zapraszają młodzież z Ukrainy, Białorusi i Polski w wieku od 14 do 18 lat na warsztaty fotograficzne, które będą trwały od 30 kwietnia do 28 maja 2023 roku w Łodzi.

17.4

PHOTO-MATCH: ZUPEŁNIE INNY PRZEGLĄD PORTFOLIO

Startujemy z naborem do naszego branżowego hitu programowego. Zapraszamy fotografki_ów na spotkania z 24 ekspertk_ami z całej Europy w nietypowej formule przeglądu portfolio, która kładzie nacisk na networking, równościowe myślenie i jak najszerszą prezentację prac i instytucji fotograficznych.

12.4

Ogłaszamy program festiwalu!

Andy Warhol i Madonna na parkiecie klubu Area, nowe prace Zbigniewa Libery oraz program kuratorski pt. Nadzieja. Na dwa miesiące przed festiwalem zapraszamy Was do zapoznania się z głównymi punktami programu przygotowanego dla Was przez nasz zespół.

03.4

Laureatki_ci konkursu „Więzy rodzinne”

Poznaliśmy sześcioro laureatek_ów konkursu „Więzy rodzinne”. To projekt, który współorganizowaliśmy z Unią Europejską i EU NEIGHBOURS EAST i który zakończył się właśnie uroczystą galą w Tbilisi w Gruzji. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne i statuetki.

20.3

Poznaj listę wyróżnionych fotografów w konkursie „Więzy rodzinne”!

Mamy przyjemność ogłosić listę fotografek_ów wyróżnionych w konkursie „Więzy rodzinne”, organizowanym w partnerstwie z programem EU NEIGHBOURS EAST Unii Europejskiej.

13.3

Futures Talents 2023

Ogłaszamy nazwiska pięciorga fotografów_ek, których_e Fotofestiwal wybrał w tym roku do współpracy w ramach projektu Futures Photography.

07.3

Fotograficzna Publikacja Roku 2023

Wystartował nabór do 13. edycji konkursu na Fotograficzną Publikację Roku. Zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń.

06.3

Szukamy nowej osoby do zespołu!

Coraz więcej wystaw i coraz więcej pracy! W wyniku intensywnego rozwoju festiwalu i kanałów social media szukamy drugiej osoby do naszego zespołu, która wesprze obsługę multimedialną kanałów społecznościowych: głównie Instagrama i TikToka. Zapraszamy do współpracy z naszym, działającym w systemie kolektywnym, zespołem, artystami i artystkami tworzącymi program edycji 2023 i naszą wspaniałą publicznością!

17.1

Finaliści Open Call Fotofestiwal 2023!

Spośród rekordowej liczby aplikacji wyłoniliśmy zwycięzców Open Calla! Sprawdź, kogo zobaczymy w tegorocznym Programie Otwartym.

01.12

FOTOFESTIWAL 2023!

Mamy ważną informację 🙂 W 2023 Fotofestiwal wystartuje w czwartek 15 czerwca, tuż po długim weekendzie i potrwa do 25 czerwca.

30.11

Fotofestiwal dołącza do projektu Fortepan Method

Będziemy wspólnie tworzyć międzynarodowe archiwum cyfrowe XX wieku złożone ze zdjęć z prywatnych zbiorów. Archiwum Fortepan zaczęło powstawać wiele lat temu w Budapeszcie. Inspiracją do jego założenia była zwykła reklamówka pełna anonimowych fotografii, którą znaleziono na śmietniku w Budapeszcie.