Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi.
15.6

Fotograficzna Publikacja Roku – wyniki

Wraz z otwarciem 22. edycji Fotofestiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi poznaliśmy laureatów konkursu na Fotograficzną Publikację Roku.

Spośród nadesłanych do konkursu 65 książek jury w składzie: Alek Hudzik, Ania Nałęcka-Milach, Agnieszka Obszańska, Beata Bartecka, Krzysiek Orłowski, Paweł Rubkiewicz oraz Franek Ammer postanowiło zakwalifikować na szortlistę, czyli na wystawę prezentowaną w centrum festiwalowym w trakcie Fotofestiwalu – 12 publikacji.

Wyróżnienia otrzymują:

Nagrody:

Jury uznało dwie publikacje za wyjątkowe z powodu ich konsekwencji w opowiadaniu historii. Oba projekty mają dobrany język wizualny do tematu, ścisłą edycję i angażująca sekwencje zdjęć. Forma książek służy, by wzmacniać narrację. Obydwie otrzymują ex aequo tytuł Fotograficznej Publikacji Roku oraz nagrodę im. Krzyśka Makowskiego:

Obydwie publikacje są debiutami wydawniczymi. Jury doceniło ich szczerość, świeżość i umiejętność wykorzystania środków, jakie daje medium książki fotograficznej.

W swoim projekcie Aleksandra Żalińska nie tylko opowiada o swojej relacji z babcią, ale czyni z niej współautorkę preformujacą do zdjęć. Sam proces fotografowania stał się w pewnym sensie pretekstem do wspólnie spędzonego czasu, a jednocześnie w przewrotny sposób nawiązuje do klasyków (Noboyushi Araki czy Martin Parr). To współczesna opowieść o drugim człowieku z poszanowaniem podmiotowości bohaterki. Sekwencja zdjęć jest wciągająca.  Layout i forma książki nie zaburza intymności doświadczenia bycia dopuszczonym do zabawy.


Artur Pławski przy pomocy lakonicznego i poetyckiego, a przy tym zabawnego, bez dołującej ironii, języka wizualnego prowadzi nas przez labirynt tyskich blokowisk. Górnośląska „sypialnia” w ujęciu autora jest jednocześnie miejscem uniwersalnym, jak i bardzo swojskim. Książka w klasyczny sposób opiera się przede wszystkim na przemyślanej edycji i sekwencji. W minimalistycznej formie każdy dodatkowy element (jak na przykład typografia) wzmacnia strukturę narracji.


O konkursie:

Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem konkursu był Krzysiek Makowski – księgarz i wydawca, z nieistniejącej już Księgarni F5. Zdążył zorganizować zaledwie dwie edycje przed śmiercią – w 2009 i 2010 roku. Od 2013 konkurs organizują wspólnie: Fotofestiwal Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Księgarnia Bookoff i Miejsce Fotografii, a od 2019 roku także Służewski Dom Kultury. Chcemy, aby konkurs pobudzał twórców do działania i ambitnych poszukiwań. Żeby w jego efekcie wydawcy i autorzy odważnie i twórczo podchodzili do medium, jakim jest książka. 

Lista publikacji

organizatorzy: Fotofestiwal, Służewski Dom Kultury, Bookoff
partnerzy: 19 Rzek, Fotopolis, Miejsce Fotografii

CZYTAJ TAKŻE