Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi.
12.4

Ogłaszamy program festiwalu!

Andy Warhol i Madonna na parkiecie klubu Area, nowe prace Zbigniewa Libery oraz program kuratorski pt. Nadzieja. Na dwa miesiące przed festiwalem zapraszamy Was do zapoznania się z głównymi punktami programu przygotowanego dla Was przez nasz zespół.


PROGRAM NADZIEJA. 
W centrum festiwalowym Art_Inkubator znajdą się wystawy z programu Nadzieja, czyli międzynarodowe projekty przybliżające inspirujące postaci, odważnych artystów, silne społeczności i ich działania podjęte na przekór powszechnym, fatalistycznym narracjom o naszej rzeczywistości. Zainspirowały nas słowa amerykańskiej pisarki i aktywistki Rebeki Solnit, że „nadzieja domaga się działania; działanie nie jest możliwe bez nadziei”. Zaprosiliśmy do współpracy kuratorów_ki i artystów_ki, którzy stworzyli siedem wystaw zbiorowych i indywidualnych. Większość z nich powstała specjalnie na 22. edycję Fotofestiwalu. Prezentują różne formy oporu, wsparcia i współpracy w krajach Europy Wschodniej i Zachodniej, w Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie. 

Na jednej z wystaw fotografka Nadège Mazars przybliży historię inkaskich i andyjskich plemion rdzennych, które wypowiedziały wojnę koncernowi Coca-Coli. „Oro verde” duetu Florencia Grisanti i Tito Gonzalez opowie o buncie zapoczątkowanym przez Meksykanki, w wyniku którego z miasta Cherán wydalono jeden z wielu niebezpiecznych karteli narkotykowych. Uznana artystka wizualna Ursula Biemann pokaże wynik swoich podróży i badań od Grenlandii po Amerykę Południową i zaproponuje nowy sposób mówienia o światowym kryzysie klimatycznym. Artysta Ugo Woatzi, prezentowany na wystawie grupowej „Na krawędzi”, zaprosi do wspólnego celebrowania szerokiego wachlarza rozmaitych oblicz męskości. Pauline Hisbacqs w swoim projekcie przywoła historię Pokojowego Obozu Kobiecego Greenham Common, w którym protestujące kobiety wykorzystały śpiew jako formę oporu wobec policji i znak sprzeciwu wobec koncepcji zimnowojennej dominacji świata przez Stany Zjednoczone. Wystawy spięte tegorocznym hasłem festiwalu to w sumie kilkanaście projektów artystycznych, które zmieniają sposób patrzenia na współczesny świat i udowadniają, że nawet w czasach największego mroku, w szczelinach niepewności kryją się pozytywne scenariusze, które możemy wywołać. Za program z ramienia Fotofestiwalu odpowiadają Krzysztof Candrowicz i Marta Szymańska.

W tej sekcji zobaczycie wystawy:
→ Eléonore Lubna i Louis Matton, Ipáamamu – Opowieści o Wawaim, kurator: Sergio Valenzuela Escobedo
→ Ritual Inhabitual Collective, Zielone złoto, kurator: Sergio Valenzuela Escobedo
→ Nadège Mazars, Mama Coca, kurator: Sergio Valenzuela Escobedo
→ wystawa grupowa W naszych rękach, kuratorki: Bettina Freimann, Sithara Pathirana
artystki_ci: Ursula Biemann, Rami Hara, AVAH Collective
→ wystawa grupowa: Na krawędzi, artytki_ci: Cian Burke, Mark Duffy, Pauline Hisbacq, Julia Klewaniec, Alice Pallot, Daniel Szalai i Ugo Woatzi, osoby kuratorskie: Marta Szymańska, Maja Dyrehauge Gregersen, Giangavino Pazzola.

HIGHLIGHTS
W programie znajdzie się także kilkanaście wystaw niezwiązanych z tematem głównym: m.in. → „AREA: SZTUKA NA PARKIECIE. Warhol, Basquiat i S-ka”. Wielkoformatowe, dynamiczne i odważne kadry Volkera Hinza przybliżą historię klubu nocnego, którego blask rozświetlił w latach osiemdziesiątych ulice nowojorskiego Dolnego Manhattanu. Miejsce to, co sześć tygodni przechodziło spektakularną przemianę a bywalcy przychodzili ubrani w nawiązaniu do haseł przewodnich takich jak: „Jedzenie”, „Moda” czy „Wiara”. Na zdjęciach zobaczymy gwiazdy światowej sceny artystycznej m.in. Warhola, Basquiata, Madonnę czy Grace Jones, tuż obok everymanów zmieniających się w kogoś innego na jedną, widowiskową noc. 

Mocnym punktem programu będzie premiera stworzonych specjalnie na tę edycję Fotofestiwalu nowych fotografii Zbigniewa Libery. Wystawa w Galerii Wschodniej to powrót artysty do Łodzi – miasta z którym jego twórczość związana jest od czasu uczestnictwa w Kulturze Zrzuty” – mówi Daniel Muzyczuk, kurator wystawy – Istotnym aspektem tego powrotu jest również lokalizacja – Wschodnia to w końcu legendarna przestrzeń niezależnego ruchu galeryjnego i ostatnia w mieście czynna galeria autorska powstała w na początku lat osiemdziesiątych”. 

Kolejna duża wystawa indywidualna pt. „Cisza” przedstawi prace → Grzegorza Przyborka, cenionego w Polsce i za granicą łódzkiego artysty. Będzie to przegląd całokształtu twórczości autora, począwszy od pierwszych kroków stawianych w Łodzi oraz w Arles we Francji, po ostatnie nigdzie niepokazywane prace. Wystawa zaprezentowana będzie w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – Ośrodku Propagandy Sztuki.

MIŃSK I ODESSA W ŁODZI
Do współpracy przy tworzeniu programu po raz kolejny zaprosiliśmy kuratorki dwóch zaprzyjaźnionych festiwali fotografii: Miesiąca Fotografii w Mińsku (Białoruś) oraz Odesa Photo Days (Ukraina). Oba festiwale ze względów politycznych, nadal nie mogą odbywać się w swoich krajach, więc udostępniamy ogromną przestrzeń w samym sercu pofabrycznej Łodzi, kompleksie OFF Piotrkowska na prezentację twórczości m.in.: białoruskich i ukraińskich artystów i artystek. Tu zobaczymy projekty, które są podsumowaniem przemian społecznych i politycznych, a także działań protestacyjnych w Ukrainie, Gruzji, Iranie, Kazachstanie oraz Kirgistanie z ostatnich 30 lat. #inbetweenland opowie o specyficznym stanie zawieszenia, w jakim znajduje się część społeczeństwa białoruskiego.

Miesiąc Fotografii w Mińsku: Gdzieś pomiędzy, kuratorka: Sofia Sadovskaya
Odesa Photo Days: Stan przejściowy, kuratorka: Kateryna Radchenko

NAJCIEKAWSZE ZJAWISKA WSPÓŁCZESNEJ FOTOGRAFII
Jedna z najbardziej lubianych i wyczekiwanych przez naszą widownię część programu: przekrój najciekawszych zjawisk współczesnej fotografii, czyli Program Otwarty. W nim sześć projektów wybranych przez międzynarodowe jury spośród kilkuset zgłoszeń z całego świata i imponujące wizualnie projekty dotykające różnorodnej tematyki: rzeczywistości krajów Zatoki Perskiej, stosunku człowieka do wody w Sierra Leone czy życia i problemów przybrzeżnych społeczności Kolumbii. 

Santiago Escobar-Jaramillo,  El pez muere por la boca
Chloé Milos Azzopardi, Ekosystemy
Ngadi Smart, Wata Na Life
Gabriele Cecconi, TiàWùK
Io Sivertsen, Narastające troski. Przemyślenia na temat kryzysu klimatycznego
Agnieszka Sejud, Mimesis

Na specjalnym pokazie slajdów tzw. Talentów Futures zobaczymy projekty o tematyce bliskiej współczesnej Europie: Ihara Hancharuka badającego zjawisko propagandy militarnej obecnej od lat w Białorusi, projekty Lisy Bukreyevej i Marcina Kruka dotyczące wojny w Ukrainie oraz serię fotografii Kingi Wrony o wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie. Pokaz slajdów i wystawa grupowa „Na krawędzi” z Programu Nadzieja powstały, dzięki współpracy Fotofestiwalu z Futures Photography – międzynarodową platformą łączącą niemal dwadzieścia instytucji fotograficznych z Europy.

I WIELE WIĘCEJ
W trakcie dziesięciu dni festiwalu będzie można zobaczyć także prezentacje książek fotograficznych (m.in. wyróżnionych w konkursie na Fotograficzną Publikację Roku czy prestiżowej Kassel Dummy Awards), wystawy organizowane przez galerie partnerskie, tu m.in. wystawa grupowa dedykowana Bogdanowi Konopce w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego czy wystawa retrospektywna Chrisa Niedenthala w Muzeum Miasta Łodzi. W programie znajdą się jak zawsze projekcje filmowe, dyskusje, koncerty, a festiwal stanie się pretekstem do zwiedzania Łodzi w jej najlepszej odsłonie. 

O tych punktach programu będziemy informować szerzej w nadchodzących tygodniach!

Identyfikację wizualną tegorocznej edycji przygotował_a Kaja Kaja „młode studio” i Dominik Murzyn, a użyte fotografie są autorstwa Marisyi Myanovskiej, Ugo Woatzi i Ritual Inhabitual Collective.

Do zobaczenia między 15 a 25 czerwca w Łodzi!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Festiwal odbywa się w ramach obchodów 600-lecia Łodzi.

fot. Marysia Myanowska

CZYTAJ TAKŻE