Sasha Kurmaz
Stan przejściowy to wystawa przygotowana wspólnie z festiwalem Odesa Photo Days i prezentowana podczas Fotofestiwalu w Łodzi w ramach kontynuacji ubiegłorocznej współpracy pomiędzy organizatorami tych dwóch wydarzeń.
Wystawa ta jest podsumowaniem przemian społecznych i politycznych, a także działań protestacyjnych, które miały miejsce w Ukrainie, Gruzji, Iranie, Kazachstanie oraz Kirgistanie na przestrzeni ostatnich 30 lat.
Motywem przewodnim projektu jest zjawisko aktywizmu, napędzane przez szereg czynników, takich jak nierównomierny rozwój gospodarczy, wzrost korupcji, nierówności społeczne, bezprawne zmiany polityczne i nielegalne utrzymywanie władzy, dyktatura, cenzura oraz łamanie praw człowieka. Protesty w różnych krajach wiele łączy – ludzie biorący w nich udział domagają się zmian politycznych, chcą walczyć z nierównościami oraz dążyć do odzyskania wolności słowa i demokracji.
Aparat państwa i społeczeństwo dzieli przepaść. Rozwijają się w różnym tempie i dążą do zupełnie innych celów. Przedstawiciele rządu od lat prowadzą skostniałą politykę autorytaryzmu i charakterystycznej dla niego interakcji z obywatelami. Społeczeństwo natomiast – doświadczając zmian na arenie międzynarodowej, informacji docierających z różnych stron świata i postępującej globalizacji – rozwija się, idzie z duchem czasu. Aby odbudować zaufanie narodu i przywrócić mu nadzieję na lepsze jutro, potrzebna jest zmiana nastawienia, która pozwoli na nawiązanie nici porozumienia.
W każdym z tych pięciu państw możemy zaobserwować inną dynamikę i rodzaje procesów i zmian, które zachodzą w społeczeństwie. Pozwala to zauważyć między nimi pewne podobieństwa i spojrzeć na sytuację społeczną i polityczną w kontekście globalnym. Co więcej, protesty w tych krajach łączy szereg wspólnych cech, takich jak aktywność rozmaitych ruchów społecznych, wzrost świadomości politycznej, zmiana myślenia na temat roli społeczeństwa jako budulca państwowości, stosowanie przemocy wobec obywateli przez władze oraz ich radykalny sprzeciw wobec poszerzania wolności obywatelskich.
Kuratorka wystawy: Kateryna Radchenko
Artyści:
Valerii Miloserdov
Maxim Dondyuk
Sasha Kurmaz
Vajiko Chachkhiani
Gulnara Kasmalieva
Muratbek Djumaliev
Timur Nusimbekov
Shailo Djekshenbaev
Yerbossyn Meldibekov
Hossein Fatemi
Maria Matiashova
Dato Koridze
___
18.06, 16:00 oprowadzanie kuratorskie | język: angielski