Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi.
07.3

Fotograficzna Publikacja Roku 2023

Zapraszamy do przesyłania książek na kolejną, już trzynastą, edycję konkursu Fotograficzna Publikacja Roku 2023, której jesteśmy współorganizatorem. Do 23 kwietnia 2023 r. czekamy na książki, w których fotografia zajmuje centralne miejsce: albumy, katalogi, książki teoretyczne i podręczniki oraz limitowane wydawnictwa self-publishingowe i ziny wydane w 2022 roku. 

W konkursie na Fotograficzną Publikację Roku nagrodzimy te publikacje, które mogą stać się inspiracją, i które prezentują odważne koncepcje, dopracowaną grafikę, doskonały druk, wyjątkowe zdjęcia i przemyślany projekt. Do jury zaproszeni zostali eksperci zajmujący się tworzeniem książek oraz fotografią.

W konkursie przyznana zostanie Nagroda Główna im. Krzyśka Makowskiego. Oprócz publikacji, która otrzyma nagrodę główną, jury wyłoni także co najmniej 10 tytułów, które zostaną zaprezentowane podczas wystawy na Fotofestiwalu 15-25.06.2023.

NAGRODA GŁÓWNA – NAGRODA IMIENIA KRZYŚKA MAKOWSKIEGO

W poprzedniej edycji nagrodę główną otrzymała książką How to Look Natural in Photos autorstwa zespołu kuratorskiego Łukasz Rusznicy i Beaty Barteckiej, w opracowaniu graficznym Joanny Jopkiewicz (Grupa Projektor). Książka została wydana przez Ośrodek Postaw Twórczych oraz Palm* Studios.

W tegorocznym jury nagrody znaleźli się:

Beata Bartecka
kuratorka i autorka publikacji skupiona na typografii, grafice i fotografii, scenarzystka, postproducentka

Ania Nałęcka-Milach
projektantka książek fotograficznych (Tapir Book Design)

Alek Hudzik
dziennikarz kulturalny, krytyk sztuki

Krzysiek Orłowski
fotograf, edytor, wydawca

Agnieszka Obszańska
niezależna dziennikarka


oraz:

Franek Ammer
Fotofestiwal w Łodzi, 19 Rzek

Paweł Rubkiewicz
Księgarnia Bookoff

Organizacja obrad jury:

Joanna Kinowska
Służewski Dom Kultury, Miejsce Fotografii

Organizatorzy: Fotofestiwal, Służewski Dom Kultury, Bookoff
Partnerzy: 19 Rzek, Miejsce Fotografii, Fotopolis

Regulamin oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie www.fotopublikacja.pl
Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem konkursu był Krzysiek Makowski – księgarz i wydawca, z nieistniejącej już Księgarni F5. Zdążył zorganizować zaledwie dwie edycje przed śmiercią – w 2009 i 2010 roku. Od 2013 konkurs organizują wspólnie: Fotofestiwal Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Księgarnia Bookoff i Miejsce Fotografii, a od 2019 roku także Służewski Dom Kultury. Chcemy, aby konkurs pobudzał twórców do działania i ambitnych poszukiwań. Żeby w jego efekcie wydawcy i autorzy odważnie i twórczo podchodzili do medium, jakim jest książka. W poprzednich latach wystawę nagrodzonych i wyróżnionych książek można było zobaczyć podczas Fotofestiwalu w Łodzi, TIFF Festival we Wrocławiu, w Służewskim Domu Kultury w Warszawie, na festiwalu książek fotograficznych Fotobok w Göteburgu, a także w Berlinie w ramach wystawy State of Emergency. Polish Photo Art Today. 

CZYTAJ TAKŻE