Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi.
17.6

Weekendowy rozkład jazdy

Sobota to czas na oglądanie wystaw wraz z osobami autorskimi i kuratorskimi – zapraszamy o 11:30 na oprowadzanie z Chrisem Niedenthalem do Muzeum Miasta Łódź, a następnie od 12:30 na serię spotkań w przestrzeni centrum festiwalowego Art_Inkubator. O 13:00 w sali teatralnej rozmowa Zbigniewa Libery z Danielem Muzyczukiem, nawiązująca do premierowej odsłony nowych prac artysty.

W przestrzeni centrum między 12;)) a 18:00 spotkać będzie można Iacopo Pasqui, który zaprosi publiczność do stworzenia własnej publikacji fotograficznej wybierając ulubione zdjęcia fotografa z serii wykonanej w Łodzi.

Czy dzięki fotografii możemy uzyskać realną zmianę naszego otoczenia, poprawę kondycji ludzkiego (i nie tylko ludzkiego) życia, czy fotograficzne interwencje mogą być skuteczne zastanowią się Tomasz Ferenc (Uniwersytet Łódzki), Julia Szabłowska (białoruska dziennikarka, wolontariuszka i fotografka), Io Siversten (norweska artystka, Program Otwarty Fotofestiwal 2023) i Sergio Valenzuela Escobedo (kurator wystaw z sekcji Program Nadzieja Fotofestiwal 2023). Panel dyskusyjny pt. Fotografia w działaniu: kontestacja, aktywizacja i interwencja zorganizowany w partnerskie z Uniwersytetem Łódzkim odbędzie się (w języku angielskim) w sali teatralnej o 17:00.

Wieczorem zwiedzamy Łódź wraz z partnerami festiwalu: o 18:00 w Akademickim Centrum Desingu odbędzie się finisaż wystawy Euforie. 2. Przegląd Uczelni Artystycznych, gdzie zostaną wręczone Nagroda Publiczności i Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

O 19:00 już tylko uśmiechy, radość i… słodkie zwierzęta. W Poleskim Ośrodku Sztuki otworzymy wystawę Nie/znośnia lekkość bytu zbudowaną w oparciu o domowe archiwa i zbiory fotograficzne łódzkich instytucji takich jak Veolia czy Orientarium ZOO Łódź. Sobotę zakończymy muzycznie w Willi w Parku Poniatowskiego.

NIEDZIELA

Nawet w największym festiwalowym zgiełku musi znaleźć się czas, aby na chwilę usiąść przy wspólnym stole, dlatego w niedzielę o 11:00 spotykamy się w kawiarni Niewinni w Art_Inkubatorze na Późnym śniadaniu z książkami fotograficznymi. W niezobowiązującej atmosferze porozmawiamy z autorami oraz wydawcami książek fotograficznych: Tamsin Green (The Sustainable Photobook Publishers Network), Autorzy zwycięskich i wyróżnionych publikacji w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2023 oraz członkowie jury, Grzegorz Przyborek, Olena Morozova, Michał Siarek, Ewa Ciechanowska i Artur Urbański, Kuba Dziewit, Studenci Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej, Mariusz Śmiejek.

Niedziela to także czas na kolejne spotkania i oprowadzania kuratorskie i autorskie w przestrzeni zarówno centrum festiwalowego jak i Miesiąca Fotografii w Mińsku i Odesa Photo Days (15:00 i 16:00 OFF Piotrkowska) czy wystawy Dla tych, których już nie ma. Hołd dla Bogdana Konopki (17:00 Galeria Fotografii im. Eugeniusza Hanemana).

Do spojrzenia w inny sposób na nasze wystawy zachęci fotograficzna gra terenowa, na którą zapraszamy dzieci i wszystkie dorosłe dzieci. O 15:00 uczestnicy zabawy dostaną tajemnicze koperty z zadaniami fotograficznymi, które będzie można rozwiązać odnajdując informacje zawarte w projektach artystycznych czy robiąc własne zdjęcia i rozszyfrując foto-rebusy.

Weekend otwarcia zakończymy wyjątkowym filmem o Nan Goldin – jej karierze artystycznej i aktywistycznej, opowiedzianej z perspektywy nominowanej do Oscara reżyserki, Laury Portrais. Całe to piękno i krew otrzymał m.in. Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za najlepszy film i otworzy on program filmowy Fotofestiwalu, który trwać będzie przez następny tydzień festiwalu, a w nim m.in. premiera filmu o Grzegorzu Przyborku.

fot. HAWA, Fotofestiwal 2023

CZYTAJ TAKŻE