Fotofestiwal 2023 (15-25.06.2023) za nami | Do zobaczenia za rok Fotofestiwal 2023 (15-25.06.2023) za nami | Do zobaczenia za rok Fotofestiwal 2023 (15-25.06.2023) za nami | Do zobaczenia za rok Fotofestiwal 2023 (15-25.06.2023) za nami | Do zobaczenia za rok Fotofestiwal 2023 (15-25.06.2023) za nami | Do zobaczenia za rok Fotofestiwal 2023 (15-25.06.2023) za nami | Do zobaczenia za rok Fotofestiwal 2023 (15-25.06.2023) za nami | Do zobaczenia za rok
06.6

Publikujemy harmonogram wydarzeń

Koncert Lua Prety na otwarcie festiwalu, pokazy slajdów i impreza w nowej lokalizacji: Fabryce Biedermanna, premiera filmu o Grzegorzu Przyborku i projekcja filmu o Nan Goldin, performatywna akcja książkowa z Iacopo Pasqui i eksperymentalna wystawa w Hali Filmowej – ogłosiliśmy program festiwalowych wydarzeń. 

Już teraz w zakładce “Zaplanuj wizytę” możecie zobaczyć pełen spis wydarzeń zaplanowanych w ciągu 10 festiwalowych dni.

Jak co roku to m.in. część warsztatowo-edukacyjna zorganizowana wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim. Wciąż trwają zapisy na warsztaty w formie wędrówki wzdłuż rzeki Łódki Riverscape. Ujawniając rzekę, które towarzyszą wystawie o tym samym tytule i które poprowadzi Tomasz Ferenc i Marek Domański. Uniwersytet przygotował także warsztaty z podstaw fotografii, a osoby działające w instytucjach kultury i sztuki czy galeriach i jednostkach związanych z organizacją życia kulturalnego zapraszamy na specjalne warsztaty Społeczna i ekologiczna odpowiedzialność i aktywizm wizualny, które poprowadzi współorganizator festiwalu Krzysztof Candrowicz. To ostatni moment na zapisy.

Chwalimy się w tym roku mocnym line-upem części wieczornej festiwalu: na otwarciu zagra m.in Lua Preta, czyli projekt serwujący mieszankę nowoczesnej muzyki elektronicznej i afrykańskich gatunków, takich jak kuduro czy afrohousea. Otwarcie wystawy Area. Warhol i Basquiat w obiektywie Volkera Hinza uświetni DJ set twórcy i aktywisty wspierającego queerową scenę: DJ Avtomat. Zaprosiliśmy także osoby DJskie koncertujące po całej Europie m.in. Brutality Garden, BirDzie, Ohxala i performerkę Karma She.

Tegoroczna część dyskursywna to m.in. panel Trzy dekady przemian fotografii z udziałem Andrzeja Rychlickiego, Dominiki Sadowskiej, Tomka Ferenca i Weroniki Kobylińskiej, oraz dyskusja Fotografia w działaniu z udziałem m.in. artystek i działaczek Io Sivertsen i Julii Szabłowskiej oraz kuratora trzech festiwalowych wystaw Sergio Valenzuela Escobedo. Uczestnicy opowiedzą o swoim spojrzeniu na fotografię zaangażowaną społecznie.

Wśród wydarzeń znajdziecie także fotograficzną grę terenową dla dzieci, rodzin i dorosłych dzieci oraz warsztaty z Luksografii dla dzieci w wieku 7-12 lat (obowiązują zapisy).

Program filmowy to m.in. Całe to piękno i krew – zdobywca Złotego Lwa w Wenecji, film poświęcony twórczości fotograficznej i aktywistycznej Nan Goldin. W drugi tydzień festiwalu zaprosimy Was na premierę wyjątkowego, impresyjnego filmu KOAN. Przestrzenie wyobraźnie Grzegorza Przyborka, w którym lepiej poznajemy świat percepcji i inspiracji artystycznych tegorocznego bohatera wystawy indywidualnej w Ośrodku Propagandy Sztuki. Już tradycyjnie zobaczymy też przegląd etiud studenckich Szkoły Filmowej, a festiwal zamknie wyjątkowy video esej stworzony w całości z materiałów found footage: I król rzekł: co za fantastyczna maszyna – zadający pytania o charakter współczesnej kultury wizualnej. 

Jeden z festiwalowych dni proponujemy spędzić w Szkole Filmowej. W ramach projektu Fotografia rozszerzona w Hali Filmowej będzie czekać na Was specjalna ekspozycja poszerzająca sposób patrzenia na medium fotografii. Zobaczymy instalacje generatywne, audiowizualne i te związane z generatywną sztuczną inteligencją, działania intermedialne na żywo, koncertowe oprawy wizualne, a także przykłady generatywnego montażu granularnego. Na koniec wydarzenia – koncert Alicji Godyń, Jakuba Kopiczaka, Filipa Gabriela Pudło, Moniki Bubniak i Przemka Książka (Projekt Leśmian). 

Wciąż mało? Zapraszamy na www.fotofestiwal.com/2023/zaplanuj-wizyte/

fot. Volker Hinz, Area, 1985

CZYTAJ TAKŻE