Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi.
16.6

Otwarcie Odesa Photo Days, Minsk Month of Photography i wieczór w Fabryce Biedermanna

Wczoraj wystartował Fotofestiwal w Art_Inkubatorze, w piątek otwieramy drugie centrum festiwalowe OFF Piotrkowska, wystawy Chrisa Niedenthala, Grzegorza Przyborka i Zbigniewa Libery, a wieczorem premierowa lokalizacja Fotofestiwalu – pokazy slajdów i impreza w Fabryce Biedermanna.

Cały dzień zapraszamy do zwiedzania ośmiu wystaw w Art_Inkubatorze na Tymienieckiego 3. Tu między 10 a 14 odbędą się też publiczne prezentacje 50 osób eksperckich i artystycznych biorących udział w Zupełnie Innym Przeglądzie Portfolio. 

O 17:00 w Muzeum Miasta Łodzi otwieramy przekrojową wystawę zdjęć wybitnego fotografa Chrisa Niedenthala, podsumowującą 50 lat jego działalności jako fotoreportera. W Muzeum Miasta w Łodzi zaprezentujemy kolejną odsłonę wystawy, która w 2022 roku w Domu Spotkań z Historią w Warszawie pokazała ponad 200 zdjęć wybranych przez Annę Brzezińską i Katarzynę Puchalską z liczącego setki tysięcy zdjęć archiwum autora.


0 18:00 przenosimy się do Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – Ośrodka Propagandy Sztuki, gdzie zaprezentujemy wystawę „Cisza” – obszerną prezentacja dorobku artystycznego związanego z Łodzią od lat Grzegorza Przyborka. Poza fotografiami z najważniejszych cykli z blisko 50 lat pracy twórczej autora prezentujemy wybrane rysunki, grafiki, obiekty konstruowane z myślą o zaistnieniu w kadrze, jak również samodzielne instalacje i fotografie nigdy dotąd niepokazywane. 

Grzegorz Przyborek
Grzegorz Przyborek


Po raz kolejny zostaliśmy obdarowani zaufaniem przez dwa festiwale, które ze względów politycznych, nadal nie mogą odbywać się w swoich krajach. Udostępniamy przestrzeń na prezentację twórczości m.in.: białoruskich i ukraińskich artystów i artystek. Odesa Photo Days i Miesiąc Fotografii w Mińsku zaproszą o 19:00 do OFF Piotrkowska, naszego drugiego centrum festiwalowego.

Ostatnim wernisażem drugiego dnia festiwalu będzie premiera nowych prac Zbigniewa Libery. „Czasem pisze się powieść, a czasem tworzy się zbiór opowiadań” – tak artysta opisuje wystawę w Galerii Wschodniej pt. Achajowie, chłopcy, polskie złoto i sytuacjoniści, na którą zapraszamy o 21:00.

Wieczór kończymy w nowej lokalizacji: Fabryka Biedermanna kiedyś była jednym z budynków farbiarni wełny i produkcji tkanin, od niedawna to nowe miejsce na kulturalnej mapie Łodzi. Pooglądamy (projekty Ihara Hancharuka, posłuchamy i potańczymy. Ot, kolejny wyjątkowy wieczór Fotofestiwalu:

22:00 Pokazy slajdów:
→ Talenty FUTURES 2023, projekty pięciorga artystek_ów, których Fotofestiwal zaprosił w tym roku do współpracy w ramach międzynarodowego projektu Futures. Zobaczymy poruszające, bliskie współczesnej Europie historie: Ihara Hancharuka badającego zjawisko propagandy militarnej obecnej od lat w Białorusi, projekty Lisy Bukreyevej i Marcina Kruka dotyczące wojny w Ukrainie, serię fotografii Kingi Wrony o wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie oraz projekt Marysi Myanovskiej o życiu ukraińskiej młodzieży na jednym z największych osiedli sypialnianych w Europie.

→ MŁODA WŁOSKA FOTOGRAFIA # 10 | NAGRODA LUIGIEGO GHIRRIEGO
Od dziesięciu lat Giovane Fotografia Italiana (Młoda Włoska Fotografia) to projekt miasta Reggio Emilia, mający na celu wspieranie twórczości młodych artystów posługujących się medium fotograficznym. Obejrzymy prace siedmiorga artystek_ów wybranych przez międzynarodowe jury. Artystki_ści: Eleonora Agostini, Andrea Camiolo, Sofiya Chotyrbok, Davide Degano, Carlo Lombardi, Giulia Mangione, Eleonora Paciullo.Kuratorzy: Ilaria Campioli i Daniele De Luigi.

→ HOPE-CHANGE-LOOOVE by Erik Vroons — pokazy slajdów
Audiowizualne potpourri XXI-wiecznej kultury obrazkowej zbudowane wokół trzech haseł-kluczy: hope (nadzieja), change (zmiana), love (miłość) – w roli głównej Dutch Ocular Resistance Movement. Ich misja: nie ma żadnej misji. Niech rozbłyśnie słońce. Wystąpi Erik Vroons, redaktor naczelny i ostatni aktywny członek Dutch Ocular Resistance Movement.

0:00 Performance i DJ set by Karma She,
Hyper_matter / JD Kolizja Dj set

A potem… sobota!

fot. Timur Nusimbekov, Odesa Photo Days

CZYTAJ TAKŻE