Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi.
14.6

Koszulki z pójdźkami wciąż w sprzedaży – akcja charytatywna

Co to za sowy? Sowy pójdźki. Skąd one? Z archiwum Fortepan i zbiorów fotograficznych Orientarium ZOO Łódź. Co robią na koszulkach? Zbierają pieniądze na Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Jeśli nie udało Ci się dotrzeć do centrum festiwalowego na czas – skontaktuj się z nami mailowo (info@fotofestiwal.com) lub na social mediach i zapytaj o koszulkę. W najbliższym tygodniu sprzedajemy kilkanaście pozostałych sztuk i wyślemy je do Ciebie. To limitowana kolekcja (120 sztuk) z bawełny organicznej o gramaturze 240 g i kroju unisex oversize. Pełen dochód ze sprzedaży przekazujemy na cel charytatywny: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. To akcja, która – razem z wystawą Nie/znośnia lekkość bytu – jest zwieńczeniem naszego całorocznego działania nad projektem Fortepan.


Archiwum Fortepan zaczęło powstawać wiele lat temu w Budapeszcie. Inspiracją do jego założenia była reklamówka pełna anonimowych fotografii, którą znaleziono na śmietniku. Obecnie Fortepan to międzynarodowy projekt, na który składa się ponad 180 tysięcy zdjęć, sprzed 1990 roku. Znajdują się tu fotografie z domowych zbiorów i z archiwów instytucji z całej Europy. Wszystkie są dostępne bezpłatnie dla użytkowników i można je oglądać na stronie www.fortepan.eu. W zeszłym roku do akcji powiększania archiwum dołączył Fotofestiwal. Zaprosił on do współpracy łódzkie instytucje oraz osoby z Łodzi, które chciały podzielić się swoimi zbiorami. W ten sposób do międzynarodowej bazy trafią zdjęcia m.in. z archiwów Veolia Łódź, Radia Żak czy Orientarium Łódź oraz rodzinne fotografie łodzian i łodzianek zebrane na spotkaniach seniorów w Fabryce Aktywności Miejskiej. Zdjęcia zrobione przed 1990 rokiem wciąż można przesyłać na adres: archiwum@fotofestiwal.com lub przynosić do Fabryki Aktywności Miejskiej. 

Wybrane zdjęcia z Łodzi oraz z międzynarodowej bazy złożą się na wystawę Nie/znośna lekkość bytu, której otwarcie odbędzie się 17.06 o godzinie 19:00 w Poleskim Ośrodku Sztuki w ramach Fotofestiwalu. Skupiliśmy się przede wszystkim na momentach pokazujących radość, szczęście, miłość, przyjaźń i piękno płynące ze wspólnego spędzania czasu. Zostały one uwiecznione w albumach rodzinnych, gdzie niejednokrotnie zobaczymy więcej autentyczności, spontaniczności i nieskrywanych emocji niż w fotografii profesjonalnej. Na wystawie znajdą się też zdjęcia z wyjątkowych archiwów Veolia Łódź, pokazujących historię naszego miasta. Swoje archiwa udostępniło nam też Orientarium ZOO Łódź. Pokażemy kadry tamtejszych mieszkańców, które roztopią każde serce i które trafiły na koszulki.

CZYTAJ TAKŻE