Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi.
28.6

Gdzie festiwal wciąż trwa

22. edycja Fotofestiwalu za nami – dziękujemy wszystkim przybyłym osobom zwiedzającym, gościom_ciniom oraz osobom i instytucjom partnerskim. Na spóźnialskich, wnikliwych oglądaczy i lubiących powtórki wciąż czeka wiele wystaw z Programu Miasto.

Tych, których ominął seans “Całe to piękno i krew” – nagradzany dokument o życiu i karierze artystycznej i aktywistycznej Nan Goldin zapraszamy także do wybranych kin w całej Polsce. Partner festiwalu, Docs Against Gravity, 16.06 wprowadził film do oficjalnej dystrybucji. 

Poniżej znajdziecie spis wystaw, które wciąż można oglądać na terenie Łodzi:

Grzegorz Przyborek, „Cisza”
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Ośrodek Propagandy Sztuki, ul. H. Sienkiewicza 44
do 13.08.2023
pon – zamknięte
wt – pt 11:00 – 18:00
sob, nd 11:00 – 17:00
kuratorka: Dominika Pawełczyk

Wystawa „Cisza” to obszerna prezentacja dorobku artystycznego Grzegorza Przyborka, pochwała uważności i skupienia na chwili obecnej. Ekspozycja nakreśla drogę, jaką autor przemierzył w celu odnalezienia własnego języka w sztuce, a był to szlak prowadzący od grafiki, przez fotograficzne badanie rzeczywistości zastanej, przesuwanie granic dokumentalizmu, angażowanie fotografii w sam proces twórczy – sympatyzowanie z asamblażem, do szeroko pojętej inscenizacji. Obszerny zbiór prac artysty stanowi rzadkie połączenie umiejętności pochodzących z różnych obszarów sztuk wizualnych. Poza fotografiami z najważniejszych cykli z blisko 50 lat pracy twórczej autora prezentujemy wybrane rysunki, grafiki, obiekty konstruowane z myślą o zaistnieniu w kadrze, jak również samodzielne instalacje.

„Cisza” Grzegorza Przyborka powstała przy wsparciu Fotofestiwalu, w ramach cyklu wystaw prezentujących wybitnych twórców łódzkiej sceny artystycznej. W 2021 roku w tym samym cyklu prezentowano retrospektywną wystawę Andrzeja Różyckiego.

Chris Niedenthal, „NIEDENTHAL”
Muzeum Miasta Łodzi, Ogrodowa 15

do 17.12.2023
pon – zamknięte
wt – czw 9:00 – 17:00
pt – nd 11:00 – 19:00
wystawa biletowana
kuratorki: Anna Brzezińska i Katarzyna Puchalska

Chris Niedenthal to fotograf, którego zdjęcia polskiej rzeczywistości lat 70., 80., i 90. widział cały świat, a w Polsce stały się ikonami pewnej epoki w społeczeństwie. Przekrojowa wystawa zdjęć wybitnego fotografa Chrisa Niedenthala podsumowuje 50 lat jego działalności jako fotoreportera. W Muzeum Miasta w Łodzi zaprezentujemy kolejną odsłonę wystawy, która w 2022 roku w Domu Spotkań z Historią w Warszawie pokazała ponad 200 zdjęć wybranych przez Annę Brzezińską i Katarzynę Puchalską z liczącego setki tysięcy zdjęć archiwum autora. 

Marek Domański i Tomek Ferenc, „RIVERSCAPE. 19 niewidzialnych rzek”
Galeria Uniwersytetu Łódzkiego Wozownia ⅕
do 01.09
nd – śr zamknięte
czw – pt 15:00 – 19:00
sob – 12:00 – 18:00

Świadomość, że 19 łódzkich rzek nadal płynie i codziennie przekraczamy je, pokonując mosty lub poruszając się nad kanałami, nie jest oczywista dla mieszkańców naszego miasta. Jej przywrócenie stanowi jednak elementarny warunek koniecznej zmiany. Projekt wpisuje się w nurt „niebieskiej humanistyki”, który zwraca uwagę na potrzebę materialno-dyskursywnego doświadczenia wody. Fotografia, dysponująca jednocześnie potencjałem dokumentalnym i ewokatywnym, może w tej zmianie odegrać istotna rolę. Skala problemu przerasta możliwości pojedynczego człowieka, zatem należy odbudować poczucie wspólnoty w trosce o cały ekosystem, który zapewnia bezpieczeństwo każdemu z osobna.

„No11”, Wystawa grupowa absolwentów programu mentorskiego Sputnik Photos
Galeria Ogrodowa 8, ul. Ogrodowa 8
artystki_ci: Dominika Muszyńska, Roman Koziel, Artur Pławski, Kinga Szołtysek, Karol Toruński, Hleb Burnasheu, Magdalena Klyta, Zofia Puszcz, Dorota Raczyńska, Katerina Kouzmitcheva
do 15.08.2023
śr – nd 14.00-18.00
kurator: Michał Łuczak

„No.11” to podsumowanie kolejnej edycji fotograficznego kursu mistrzowskiego pod nazwą Program Mentorski Sputnik Photos. Prezentowana w Galerii „Ogrodowa 8” wystawa składa się z 10 autorskich realizacji, które powstały pod opieką mentorek i mentorów. Kinga Szołtysek, Dominika Muszyńska, Hleb Burnasheu oraz Karol Toruński w różny formalnie sposób mierzą się z tematem  własnej rodziny; Artur Pławski i Roman Koziel dokumentują miejsca poddawane przez człowieka nieustannym zmianom; Zofia Puszcz i Magdalena Klyta przyglądają się  dzieciństwu i dorastaniu; Dorota Raczyńska rekonstruuje tajemnicze zjawiska związane z Kręgami Kamiennymi; Katerina Kuzmitcheva wychodzi od przysłów z różnych kultur, by stawiać nam pytania o słabnące zaangażowanie społeczne.

Andrzej Dudek-Dürer. „Na niekończącej się drodze…? Fotografia i grafika z lat 1969-2020”
Galeria Patio AHE, ul. Sterlinga 26, 
do 31.07.23, codziennie 10:00 – 17:00
kurator: Krzysztof Jurecki

Ekspozycja koncentruje się na zagadnieniu drogi i wędrówki oraz przedstawieniu indywidualnej refleksji nad czasem, przemianą i przemijaniem. Artysta szuka odpowiedzi na pytanie, co będzie na końcu tej podróży? Pokazane zostaną prace tworzone od lat 70. XX wieku do chwili obecnej. Dudek-Dürer stosuje rozszerzoną koncepcję fotografii i grafiki, odwołując się do tradycji sztuki abstrakcyjnej, performance i konceptualizmu. Jego postawa twórcza nie posiada określonych granic, rozwijając się we własnym kierunku, gdzie punktem wyjścia jest medytacja, a celem stan metafizyczny, ukierunkowujący się na duchowość i doskonalenie.

CZYTAJ TAKŻE