Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi.
24.4

„Nowy dom” – warsztaty fotograficzne dla nastolatków z Ukrainy, Białorusi i Polski

Fotografia to świetny antydepresant. Julia Szabłowska i Julia Lysa, fotografki z Białorusi i Ukrainy, dobrze o tym wiedzą i to właśnie dzięki fotografii odnajdują swoją własną drogę w Polsce, która obecnie jest ich nowym domem. Fotografki zapraszają młodzież z Ukrainy, Białorusi i Polski w wieku od 14 do 18 lat na warsztaty fotograficzne, które będą trwały od 30 kwietnia do 28 maja 2023 roku w Łodzi.

Uczestnicy warsztatów poznają podstawy historii fotografii i technik analogowych, które są popularne i wykorzystywane do dzisiaj, nauczą się obsługiwać aparaty fotograficzne w smartfonach na poziomie zaawansowanym, poznają techniki pracy ze światłem naturalnym i sztucznym w różnych warunkach. Nauczą się, jak stworzyć własną opowieść fotograficzną z wykorzystaniem metody intuicyjnego fotografowania oraz zasad storytellingu.

Na warsztatach będą używane aparaty w telefonach komórkowych, jednorazowe aparaty na klisze oraz aparaty średnioformatowych. A to oznacza, że niekoniecznie trzeba posiadać własny sprzęt fotograficzny, żeby wziąć udział w warsztatach. Jednak własne aparaty na zajęciach będą mile widziane. 

Każdemu z warsztatów towarzyszyć będą zajęcia wzmacniające m.in.: kreatywność i umiejętność pracy w zespole. 

Spotkania i warsztaty będą odbywać się co tydzień w weekend: 06-07.05, 13-14.05 i 20.05 od godziny 13:00.
Czas trwania każdego spotkania: 3 godziny.
Miejsce: Fabryka Aktywności Miejskiej, Tuwima 10, Łódź


Po zakończeniu warsztatów wybrane prace uczestników i uczestniczek spotkań zostaną zaprezentowane na wystawie w ramach Fotofestiwalu – Międzynarodowego Fotofestiwalu w Łodzi w czerwcu 2023 roku.   

Aby zgłosić się na warsztaty należy wypełnić formularz: : https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScIKFLYy3gYEST-GkbEX70-P3CUrHz8Fg9XNZOQXZ0ezQshDg/viewform?usp=sharing

Język warsztatów: polski, białoruski i ukraiński, więc na pewno poradzimy sobie ze wszystkim!O prowadzących:

Julia Szabłowska — białoruska fotografka dokumentalna, dziennikarka, kierowniczka działu fotografii w jedynej niezależnej białoruskiej telewizji Biełsat i pomysłodawczyni projekty Nowy dom” — projektu, w którym fotografia i arteterapia połączyły się, aby pomóc dzieciom i młodzieży z Białorusi i Ukrainy, zmuszonym do emigracji, przejść przez to doświadczenie i opowiedzieć o nim za pomocą fotografii. 

Julia uważa, że fotografia, dzięki umiejętności obserwacji i analizy tego, co dzieje się wokół nich, staje się idealnym narzędziem, które pomaga im radzić sobie z emocjami, skupić się na swoim stanie w tej sytuacji. I właśnie do tego fotografka zamierza inspirować uczestników i uczestniczek podczas fotograficznej części warsztatów Nowy dom”. 

Julia Lysa — ukraińska fotografka i współtwórczyni cyklu książek Hafty ukraińskie. Złota kolekcja” oraz czasopism Haft ukraiński”. Jest osobą aktywną społecznie, wolontariuszką. Obecnie pracuje w Łódzkim Centrum Wielokulturowym. Zajmuje się organizacją wydarzeń kulturalno-edukacyjnych dla cudzoziemców i mieszkańców Łodzi i projektów integracyjnych, m.in.: Szkoła Wolontariatu „Majbutnie”, w ramach której ukraińska młodzież zapoznawała się z różnymi formami wolontariatu, a także „Klub Konwersacji w języku polskim dla cudzoziemców”. Te i inne projekty pomagają zintegrować się ze społeczeństwem miasta i poczuć się jego częścią. W ramach projektu „Nowy dom” będzie prowadzić warsztaty integracyjne i treningi z akcentem na rozwój pozytywnego myślenia.

_______________

Organizatorzy: Fabryka Aktywności Miejskiej, Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Stowarzyszenie Inclusive.buzz 
Partner: Łódzkie Centrum Wielokulturowe

CZYTAJ TAKŻE