Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi.
30.11

Fotofestiwal dołącza do projektu Fortepan Method

Będziemy wspólnie tworzyć międzynarodowe archiwum cyfrowe XX wieku złożone ze zdjęć z prywatnych zbiorów. Archiwum Fortepan zaczęło powstawać wiele lat temu w Budapeszcie. Inspiracją do jego założenia była zwykła reklamówka pełna anonimowych fotografii, którą znaleziono na śmietniku w Budapeszcie.

Dziś archiwum liczy 172,379 zdjęcia, które można oglądać na stronie www.fortepan.hu/en. Wszystkie udostępnione są na otwartej licencji Creative Commons, co oznacza że można je bez problemu przeglądać, używać i drukować. Dzięki temu powstaje wyjątkowe, dostępne dla wszystkich archiwum opowiadające historię Europy od początków fotografii do roku 1990. Historia codzienności, nieistniejące dawno ulice, radosne momenty i zwykłe życie toczące się w cieniu wielkich wydarzeń politycznych – to wszystko można znaleźć na www.fortepan.hu/en.

Fortepan to niezwykła inicjatywa, a każdy z nas może stać się jej uczestnikiem. Archiwum internetowe pozwala przetrwać fotografiom nadesłanym przez darczyńców i upamiętnia osoby na nich przedstawione, nadając w ten sposób dodatkowe znaczenie wysiłkowi, jaki włożono w wykonanie i przechowanie tych fotografii. Archiwum to także obszerny materiał dowodowy naszej historii, dzięki któremu wiedza zbiorowa staje się w pełni dostępna dla wszystkich.

Chcesz, żeby zdjęcia z Twoich rodzinnych zbiorów trafiły do archiwum Fortepan? 

1) Skontaktuj się z nami mailowo jeśli:

2) Przyjdź do nas na cykliczne akcje, na które możesz przynieść negatywy i odbitki ze swojego domowego archiwum – zeskanujemy je na miejscu. Pierwsze spotkanie odbędzie się 17 grudnia – szczegóły wkrótce!

ważne informacje:

Projekt współfinasowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Creative Europe.

zdjęcie z archiwum Fortepan / N. Kósa Judit

CZYTAJ TAKŻE