Fotofestiwal 2023 (15-25.06.2023) za nami | Do zobaczenia za rok Fotofestiwal 2023 (15-25.06.2023) za nami | Do zobaczenia za rok Fotofestiwal 2023 (15-25.06.2023) za nami | Do zobaczenia za rok Fotofestiwal 2023 (15-25.06.2023) za nami | Do zobaczenia za rok Fotofestiwal 2023 (15-25.06.2023) za nami | Do zobaczenia za rok Fotofestiwal 2023 (15-25.06.2023) za nami | Do zobaczenia za rok Fotofestiwal 2023 (15-25.06.2023) za nami | Do zobaczenia za rok
12.9

Podsumowanie festiwalu

Dziękujemy za kolejną, 22. edycję Fotofestiwalu. Za nami 10 festiwalowych dni, 24 wernisaże, 46 wydarzeń towarzyszących w 23 lokalizacjach. Łódź odwiedziło ponad 700 osób z ogólnopolskiej i międzynarodowej branży oraz 20.000 widzów.  

Nadzieja była tematem tegorocznych wystaw kuratorskich, ale i uczuciem, które dało nam nam – jak co roku – motywację do organizacji kolejnej edycji festiwalu. Co spodobało się publiczności i jakie wydarzenia stały się dla nas inspiracją do kolejnych zmian i działań?

Z pewnością była to międzynarodowa współpraca kuratorska i artystyczna. Projekty z Programu Nadzieja, wybrane przez kuratora Sergio Valenzuela Escobedo, poświęcone społecznościom zmieniającym rzeczywistość w Ameryce Południowej, były jednymi z najchętniej oglądanych przez widownię, a projekt Oro Verde znalazł się m.in. na okładce prestiżowej gazety The British Journal of Photography. W Programie Nadzieja znalazły się także dwie wystawy grupowe W twoich rękach i On the verge stworzone przy współpracy pięciu osób kuratorskich i dziesięciorga osób artystycznych. >>Zobacz wszystkie wystawy z Programu

Łódź stała się po raz kolejny tymczasowym domem dla Miesiąca Fotografii w Mińsku i Odesa Photo Days, które nie mogły odbyć się w swoich ojczyznach. Partnerskie festiwale przygotowały imponujące, przekrojowe wystawy w przestrzeni OFF Piotrkowska. Wystawa Stan przejściowy, kuratorowana przez Katerynę Radchenko, była podsumowaniem przemian społecznych i politycznych, a także działań protestacyjnych, które miały miejsce w Ukrainie, Gruzji, Iranie, Kazachstanie oraz Kirgistanie na przestrzeni ostatnich 30 lat i była jedną z najbardziej dyskutowanych części festiwalu, a o prezentowanych na niej projektach napisał The Washington Post (>>Przeczytaj tekst), zwracając tym samym uwagę szerszej publiczności na fotografię i sytuację polityczną często marginalizowanych w medialnym obiegu krajów.

Odbyła się także już piąta edycja autorskiej, demokratycznej i inkluzywnej formuły Photo-Match: Zupełnie Innego Przeglądu Portfolio, na którym 50 osób kuratorskich i artystycznych z całego świata spotkało się w celu wymiany doświadczeń i pomysłów. Wśród tegorocznych ekspertów odwiedzających Łódź znaleźli się m.in. dziennikarze The Zeit czy Camera Austria oraz przedstawiciele Copenhagen Photo Festival i Photo Espana czy prestiżowej Fotogalerie Wien.

Tak samo ważne i inspirujące były spotkania rodzimej społeczności artystycznej. Salę teatralną wypełniło spotkanie ze Zbigniewem Liberą i Danielem Muzyczukiem zorganizowane z okazji pierwszej od dekady wystawy Libery w Łodzi. W Galerii Wschodniej można było zobaczyć premierowe prace Libery stworzone we współpracy z Fotofestiwalem. Nasza publiczność doceniła także prace Grzegorza Przyborka w Ośrodku Propagandy Sztuki, w której pokazaliśmy największy dotychczas wystawiany zbiór prac z dorobku tego wybitnego łódzkiego artysty i pedagoga. Wystawie towarzyszyła premiera filmu Koan. Przestrzenie wyobraźni Grzegorza Przyborka w reżyserii Andrzeja P. Florkowskiego. 

Jednym z najlepiej wspominanych wydarzeń Programu Miasto okazały się oprowadzania po wystawie Przemeblowanie. To projekt poświęcony łodziance, Pani Alicji, która na emeryturze poświęciła się twórczości artystycznej i kronikarstwu losów swoich najbliższych. Jej wnuk, Jacek Laube wraz z rodziną stworzyli przestrzeń nie tylko na prezentacje dzieł babci, ale także na rodzinne opowieści przy kołdunach i kompocie, i familijny czas w mieszkaniu po artystce.

Dzięki partnerstwu z Uniwersytetem Łódzkim oraz Szkołą Filmową mogliśmy zaprosić Was na serię warsztatów, wystaw i paneli dyskusyjnych m.in. o przyszłości fotografii. Nowym mediom i eksperymentalnym formom fotografii poświęcone było całodniowe wydarzenie w Hali Filmowej, kuratorowane przez Filipa Pudło. Z kolei Marek Domański i Tomasz Ferenc z Uniwersytetu Łódzkiego wrócili do korzeni regionu i opowiedzieli o Rzece Łódce na warsztatach i wystawie Ujawniając rzekę. 19 rivers. ASP zorganizowała już drugi Przegląd Uczelni Artystycznych, które ma na celu jednoczenie ogólnopolskiego artystycznego środowiska akademickiego. 

W ramach zwiedzania Łodzi zaprosiliśmy Was także do nowych lokalizacji: w Fabryce Biedermanna odbył się pokaz slajdów Talentów Futures, m.in. projektu Oh, Brother, Where Art Thou? Marysi Myanovskiej, który został w tym roku szeroko rozpoznany na międzynarodowej scenie, magazyn PhotoNews wybrał z niego zdjęcie na okładkę czerwcowego numeru, a my do tegorocznej identyfikacji Fotofestiwalu. 

Mamy nadzieję, że udało nam się po raz kolejny stworzyć wydarzenie multimedialne, które stało się pretekstem do spotkań i twórczych rozmów – nie tylko o fotografii, ale też o współczesnym świecie i nas samych.

Do zobaczenia za rok!

Przeczytaj:

>> Recenzja Stacha Szabłowskiego na Przekroj.pl

>> Recenzja Marcina Stachowicza na Dwutygodnik.com

>> Recenzja Joanny Glinkowskiej na MiejMiejsce

fot. materiały Szkoły Filmowej z zajęć w pracowni autorskiej Bownika (prezentowane na tegorocznej dyskusji festiwalowej Trzy dekady fotografii)

CZYTAJ TAKŻE