Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025!
12.6

Zwiedzaj Łódź z Fotofestiwalem!

Co roku mówimy, że na Fotofestiwalu obcuje się ze sztuką i… z Łodzią. Festiwalową mapę budujemy tak, abyście mogli obejrzeć często niedostępne na co dzień lokalizacje, odkryć pewne miejsca na nowo. Teraz podbijamy stawkę i dorzucamy informacje o każdym z tych miejsc.

We współpracy z Justyną Tomaszewską, jedną z najbardziej znanych i lubianych przewodniczek łódzkich, stworzyliśmy opisy z ciekawostkami o każdej festiwalowej lokalizacji. Poniżej próbka tych tekstów – a więcej szukajcie przy opisach wystaw.

Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, centrum festiwalowe

Fabryka jest częścią Księżego Młyna, czyli „miasta w mieście”, „polskiego Manchesteru”. Scheibler senior wybudował tu największy zakład włókienniczy w tej części Europy, famuły (po łódzku domy robotników), pałace, szpitale, szkoły, parki. Dzieło rozwijał potem Karol Scheibler II, który postawił fabryki właśnie przy Tymienieckiego i Milionowej. Budynki, w których obecnie mieszczą się wystawy i biura Fotofestiwalu spełniały funkcję magazynów tkanin gotowych i niegotowych, szwalnię i magazyny dawnej wykończalni.W fabryce zachowały się oryginalne tory o rozstawie rosyjskim. Znajdziesz je niedaleko przejścia do Fuzji. 

Casablanca, Podrzeczna 2/4 (Noc Fotografii, 14.06 21:00)

Idąc na festiwalowe wydarzenie – rozejrzyj się. Na budynku znajdziesz dziewczynę z koszem owoców.

Budynek, w którym znajduje się Casablanca, został wzniesiony 1954 roku w stylu klasycyzmu socjalistycznego. Zdobią go dzieła wykonane za pomocą sgraffito, czyli techniki dekorowania polegająca na wydrapywaniu wzorów na kolejnych warstwach tynku. Przy Podrzecznej 2/4 dostrzec można grajków, kobietę snopkiem zboża i drugą z koszem owoców, garncarza, drwala, dziewczynę z gąskami w koszyku. Obok może jeszcze uda się dostrzec górnika, hutnika, murarza, naukowczynie i kobietę przy traktorze.

Muzeum Książki Artystycznej, Tymienieckiego 24 (23. urodziny Fotofestiwalu: Ikarvs, Basy Tropikalne, Mentalcut, 15.06 21:00)

Muzeum znajduje się w willi Henryka Grohmana, syna jednego z najpotężniejszych fabrykantów łódzkich, który po śmierci ojca rozwinął firmę. Był on także wielkim mecenasem sztuki. W salonie urządzał koncerty, grał tu m.in. Ignacy Paderewski. Bywał tu Witkacy. W jego kolekcji sztuki znajdowały się m.in. skrzypce Stradivariusa, potocznie zwane „Lauterbachem”, które dziś są warte ok. 10 mln dolarów. W czasach II wojny światowej zostały przekazane do depozytu w Muzeum Narodowym w Warszawie. Po wojnie Niemcy wywieźli instrument. W 2022 do Muzeum Narodowego zgłosił się anonimowy właściciel. Obecnie trwają badania oraz próby ustalenia prawowitego właściciela. 

Wszystkie Fotofestiwalowe miejsca:

Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Program Uwalnianie, Program Otwarty, Program Książek Fotograficznych, pierwsza wystawa dla dzieci Fotografia jest wszędzie, Photo-Match, filmy, koncerty, spotkania

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Bałucka, Stary Rynek 2
Łukasz Rusznica – Gdy spojrzysz mi w oczy dwa razy, rozchylę usta lub zacisnę pięści / fotografie z archiwum IPN

Kamienica Hilarego Majewskiego, Włókiennicza 1
Przemek Dzienis – Dobry żal & Dovilė Dagienė – Botanizerka

Galeria Wschodnia, Wschodnia 29/3
Jerzy Grzegorski – Nietrwałe przyjemności

Muzeum Miasta Łodzi, Ogrodowa 15
Iosif Király – Coraz trudniej uwolnić się od ciężaru wspomnień

Galeria Szklarnia, Szkoła Filmowa w Łodzi, Targowa 61/63
Grzegorz Wełnicki – No’am: Podróż w stronę życia

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Re:Medium, Piotrkowska 113
Weronika Gęsicka – ENCYKLOPEDIA

Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne, Piotrkowska 102
Magdalena Hueckel – Nagie / Nudes

Akademickie Centrum Designu, Księży Młyn 13/15
3. Przegląd Uczelni Artystycznych – północ-południe

Galeria Wozownia 1/5 & Pałac Biedermanna, ul. Franciszkańska 5
Różycki / Omulecki / Talaga – Działania fotozoficzne & Bartosz Kałużny Nachtigal – DYWERS

Stary Rynek
Polówka na Starym Rynku – Noc Fotografii: pokazy slajdów konkursu British Journal of Photography, Talenty Futures 2024, PhMuseum oraz Krzysztof Ostrowski live

Dom Fotografii i Psychoterapii Agnieszka Furtak ul. Przędzalniana 67/3U (Księży Młyn)
KOŁO ZDJĘCIA – krąg fotograficzny

Casablanca, Podrzeczna 2/4
Casablanca Night DJ Lesu

Muzeum Książki Artystycznej, Tymienieckiego 24
urodziny Fotofestiwalu w Muzeum Książki Artystycznej: Ikarvs live, Mentalcut, Basy Tropikalne

Fabryka Aktywności Miejskiej, Tuwima 10
Projekt Nowy Dom #Łódź | wystawa powarsztatowa

Willa, Żeromskiego 117
Afterparty: Disko Zakvas

Ravekjavik United, Niciarniana 52
impreza towarzysząca

Miłego zwiedzania!

CZYTAJ TAKŻE