Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025!
PROGRAM MIASTO
Grzegorz Wełnicki – No’am: Podróż w stronę życia

fot. Grzegorz Wełnicki

Grzegorz Wełnicki – No’am: Podróż w stronę życia

CZAS
15.06 - 06.09.2024
MIEJSCE
Galeria Szklarnia, Szkoła Filmowa w Łodzi, Targowa 61/63
OTWARCIE
15.06, godz. 19:00
GODZINY
15.06 sobota 18:30-20:30
16.06 niedziela 10:00-18:30
17-21.06 10:00-16:00
22-23.06 12:00-18:00
WSTĘP
wstęp wolny

fot. Grzegorz Wełnicki

Utrata bliskiej osoby stała się dla Wełnickiego punktem startowym pracy duchowej i twórczej z tematem śmierci. Proces ten trwał 13 lat.

Artysta odbył w tym czasie spotkania z osobami, które chwilowo uniknęły śmierci i naznaczyło to ich życie, i z tymi, którzy już wiedzą, kiedy ich koniec nastąpi. Dokumentował prace prosektoriów i współczesne sposoby przechowywania ciał, działalność firm zajmujących się tanatoplastyką czy kriogeniką oraz kierunki rozwoju transhumanizmu w walce o przezwyciężenie ograniczeń ludzkiego ciała. Odwiedził Waranasi w Indiach i fotografował tzw. „nietykalnych” – osoby wyznaczone do palenia zwłok i społecznie napiętnowane swoją funkcją. Pracował nad tematem w Polsce, Ukrainie i Rosji.

Jako członek Instytutu Dobrej Śmierci artysta aktywnie działa na rzecz świadomego i otwartego mówienia o przemijaniu, a wystawą w Szkole Filmowej podsumowuje i zamyka pewien rozdział swojej pracy w tym zakresie. Będzie to pierwsza przekrojowa wystawa wszystkich projektów Wełnickiego tworzonych wokół pytania o to, jaką naukę niesie ze sobą śmierć.

Fotografie prezentowane w ramach wystawy mogą być niepokojące dla odbiorcy. Wystawa jest przeznaczona dla osób dorosłych lub za zgodą rodziców.

 

*** 

Grzegorz Wełnicki

Zdjęcie Josephine Filipinki cierpiącej na rzadką chorobę skóry w stroju Dziewczyny z Perłą Vermeera ukazało się w 2013 w Wysokich Obcasach” i do dziś jest jedną z najbardziej pamiętnych okładek polskich magazynów. Pozostałe fotografie z wyprawy Wełnickiego na Filipiny zostały wydane wraz z tekstem Wojciecha Tochmana w książce Eli, Eli” (wyd. Czarne), a artysta ma na koncie jeszcze wiele okładek magazynów, m.in. dzięki działaniom w Rats Agency i Archiwum Protestów Publicznych (grupa była nominowana do Paszportów Polityki).

Swoją pracę artystyczną w dużej części poświęcił tematowi śmierci. Część projektów pokazywana była m.in.: podczas festiwali takich jak: W ramach Sopotu, Photo Is:rael i Verzasca Foto Festival w Szwajcarii. Wystawa No’am” na łódzkim Fotofestiwalu będzie premierową odsłoną wielu zdjęć i zwieńczeniem dużej części pracy artysty z tym tematem. 

Prace Wełnickiego pokazywane były m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, galerii Pauza w Krakowie, ukazały się także w:  British Journal of Photography”, Frieze Magazine”, Life Framer”, Magazyn Szum”, DOC! Photo Magazine”, GUP Magazine”.

www.grzegorzwelnicki.com

 

***

Kuratorka: Ewa Ciechanowska

Artystka wizualna, kuratorka, profesor w Katedrze Fotografii PWSFTviT. Prace prezentowane na międzynarodowych festiwalach m.in.: Biennale Fotografii CiClo, Porto 2019, Triennale Fotografii w Hamburgu 2018. Kuratorka wystaw w Polsce i za granicą m.in.: Karassy i Granfalony – Fotofestiwal 2022, Waste Index – Triennale Hamburg 2015, Darkroom, Flow, Volumes and other birds Fotofestiwal (2018, 2015, 2014), Future Condition – Photokina Kolonia 2014. Jurorka międzynarodowych konkursów fotograficznych m.in. BarTur Photo Award 2021 i 2022.

 

_______________________________________________________________________________________________

Galeria Szklarnia, Szkoła Filmowa w Łodzi, Targowa 61/63

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi to najstarsza szkoła filmowa w Polsce i jedna z najstarszych na świecie.

Inauguracja roku akademickiego dla uczelni odbyła się w 1948 roku. Naukę rozpoczynali wtedy wybitni reżyserzy: Andrzej Munk, Andrzej Wajda, Roman Polański, Janusz Morgenstern, Kazimierz Kutz i Kazimierz Karabasz oraz operatorzy: Jerzy Wójcik, Witold Sobociński, Mieczysław Jahoda i Wiesław Zdort. W budynku rektoratu szkoły przy ulicy Targowej znajdują się legendarne schody, na których siedzieli (i z których skakali) znani studenci szkoły. 

INNE WYSTAWY