Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi.
PROGRAM OTWARTY
Adrien Selbert, Camila de Maffei, Lavinia Parlamenti i Manfredi Pantanella, Marcel Top, Peter Pflügler, Tomasz Kawecki

Lavinia Parlamenti i Manfredi Pantanella, An Atlas of Countries That “Don’t Exist” (Atlas krajów, które „nie istnieją”)

Adrien Selbert, Camila de Maffei, Lavinia Parlamenti i Manfredi Pantanella, Marcel Top, Peter Pflügler, Tomasz Kawecki

CZAS
13 - 23.06.2024
MIEJSCE
Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
OTWARCIE
13.06, 19:00-22:00 (ostatnie wejście o 21:30)
GODZINY
pt-nd 10:00–20:00 (ostatnie wejście o 19:30)
pon-czw 14:00–20.00 (ostatnie wejście o 19:30)
WSTĘP
karnet 50 zł, bilet normalny/ulgowy 30/10 zł, wstęp wolny dzieci do lat 12 i opiekun z grupą dzieci powyżej 10 osób

Adrien Selbert,
The Real Edges (Prawdziwe krawędzie)

 

Czy kraj może stracić świadomość?
W latach 1992-1995 w Bośni zginęło ponad sto tysięcy osób, a ponad 2,2 miliona zostało wysiedlonych. Wojna była prowadzona przez siły bośniackich Serbów po rozpadzie Jugosławii i jest powszechnie postrzegana jako wydarzenie, w odniesieniu do którego powstał termin „czystki etniczne”. Trzydzieści lat później obywatele Bośni wciąż zmagają się z następstwami wojny, co prowadzi, szczególnie w świetle niedawnej inwazji Rosji na Ukrainę, do pytania, kiedy wojna naprawdę ma swój koniec?

Projekt Selberta przedstawia kraj, który boryka się z następstwami tego traumatycznego konfliktu. W ciągu czterech lat autor wracał do Bośni ponad trzydzieści razy, podróżując po całym kraju, fotografując mieszkańców i krajobrazy. „Idea tego czasu pomiędzy, który nazywamy powojennym, zawsze mnie fascynowała” – stwierdza Selbert. „W Bośni nie ma już wojny, ale nie ma jeszcze pokoju. Jest to czas składający się z myślnika pomiędzy tymi dwoma słowami”.

Fragment tekstu autorstwa Cassidy Paul. Pełen tekst.

 

______________________________

Camila de Maffei
The Great Father (Wielki ojciec)

 

W latach 1945-1991 Albania była największym więzieniem w Europie. Podczas reżimu Envera Hodży – jednego z najbardziej zaciekłych we współczesnej historii Europy – swobodne myślenie i publiczne wyrażanie własnych opinii było nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Mogło skończyć się źle nawet dla tych, którzy tylko słuchali. Codzienne życie toczyło się zgodnie z zasadami narzuconymi przez kompleksowy i skuteczny system nadzoru, który wkraczał w każdy aspekt życia publicznego i prywatnego.

Upadek reżimu 20 lutego 1991 roku skonfrontował Albańczyków z wolnością, za którą tęsknili od dziesięcioleci, ale także z przyszłością pełną sprzeczności: migracją, kapitalizmem i konsumpcjonizmem.

Włoska fotografka wraz z dziennikarzem Christianem Elią – pozwalają nam zanurzyć  się w dzisiejszej Albanii, po to, aby zbadać implikacje i konsekwencje powstania i upadku reżimu oraz zastanowić się nad relacjami między jednostkami a władzą na całym świecie.

 

______________________________

Lavinia Parlamenti i Manfredi Pantanella
An Atlas of Countries That “Don’t Exist” (Atlas krajów, które „nie istnieją”)

 

Dzisiejszy świat kryje w sobie  wiele terytoriów, które ogłosiły niepodległość, ale z różnych powodów nie zostały uznane przez międzynarodową społeczność.

Lavinia Parlamenti w latach 2017-2022 fotografowała pięć z tych miejsc: Naddniestrzańską Republikę Mołdawską, Republikę Katalonii, Republikę Artsakh, Turecką Republikę Cypru Północnego i Saharyjską Arabską Republikę Demokratyczną. Wraz z dziennikarzem Manfredim Pantanellą wspólnie wspólnie badają cechy, które określają tożsamość mieszkańców tych terytoriów. W Atlasie krajów, które nie istnieją połączyli je w jeden „Nowhereland” (Nigdziebądź), aby podkreślić stan niewidzialności, który łączy te terytoria i ich mieszkańców oraz wywołać refleksję nad tym, co to znaczy istnieć.

 

______________________________

Marcel Top
Reversed Surveillance (Odwrócony nadzór)

 

W styczniu 2023 r. francuski rząd przyjął ustawę zezwalającą na stosowanie algorytmicznego nadzoru wideo (AVS) jako legalnego środka kontroli tłumu w przypadku każdego zgromadzenia liczącego ponad 300 osób. Technologia ta jest wyszkolona do wykrywania, analizowania i dekodowania ludzkich wzorców zachowań związanych z emocjami. Sztuczna inteligencja decyduje, kto jest podejrzany, a kto nie.

Obecnie nie ma żadnych informacji na temat wykorzystywania danych zebranych przez system rozpoznawania emocji w decyzjach dotyczących protestujących. Jednak technologia ta jest szeroko stosowana przez firmy do monitorowania swoich pracowników…

Artysta wykorzystuje wyniki swojej pracy z oprogramowaniem VCA ( analizy zawartości obrazu) i transmisjami na żywo z protestu, aby zadać pytanie, co może się stać, gdy technologia otrzyma zadanie rozszyfrowania ludzkiej natury i zostanie wykorzystana do podejmowania decyzji opartych na prawdopodobieństwie, a nie na wydarzeniach.

 

______________________________

Peter Pflügler
Now Is Not the Right Time (To nie jest właściwy czas)

 

Peter Pflügler zabiera nas w intymną podróż przez labirynt rodzinnej tajemnicy. Próba samobójcza jego ojca była ukrywana przed nim przez dwadzieścia lat. A jednak zawsze w jakiś sposób wiedział.

W procesie terapeutycznym prowadzonym wspólnie z rodziną starannie badał ślady tej cichej, mrocznej historii. Efektem są obrazy, które istnieją na granicy komfortu i irytacji, między miłością a bólem. „Now Is Not the Right Time” opowiada o niemożności utrzymywania tajemnicy, o tym, co dzielimy, gdy się ukrywamy i o międzypokoleniowej traumie.

 

______________________________

Tomasz Kawecki
In Praise of Shadows  (Pochwała cienia)

 

Obecnie na Ziemi nie ma miejsc, które nie zostałyby odwiedzone przez ludzkość. W rezultacie duchy starożytnych mitów musiały dostosować się do współczesnego świata. Schronienia przed wpływem człowieka szukają w ciemności:  w norach, jaskiniach i mrocznych zakamarkach opuszczonych budynków.

Tomasz Kawecki (Fotofestiwal Futures Talents od 2022 r.) tropił cienie w kulturze Nowej Rudy i jej podziemnym świecie. Cień miał symbolizować świat przyrody i odpowiadające mu wierzenia. Jednak podczas procesu – prowadzonego głównie w nocy i w ciemnościach – artysta zagłębiał się w podświadomość, przestrzeń, do której miał dostęp, tworząc świat dryfu między sferą snów a świadomością na jawie.

Wystawa w partnerstwie z Miesiącem Fotografii w Krakowie.

INNE WYSTAWY