fot. Peter Puklus
Wraz z uznanym i nagradzanym The Hero Mother – How to build a house (Matka bohaterka – Jak zbudować dom) – prezentujemy najnowszy projekt Puklusa poświęcony głównie męskiej roli w społeczeństwie i rodzinie, i jego osobistym przeżyciom jako ojca i partnera – The Hero Father (Ojciec bohater).
Peter Puklus to jeden z najwybitniejszych współczesnych fotografów węgierskich i środkowoeuropejskich. Artysta wydaje własne książki oraz zbiera, bada, wystawia, i dyskutuje publikacje innych fotografów i fotografek w ten sposób przyczyniając się do ugruntowania photobookowego boomu w Europie Środkowej. Jego projekty zbudowane są także w oparciu o rzeźby, obiekty, obrazy, instalacje, rysunki i wideo, co czyni go artystą wszechstronnym, by nie powiedzieć totalnym. Wystawy indywidualne Puklusa tylko z ostatniej dekady to m.in. Klotz Shows w Brukseli, Ferenczy Múzeumi Centrum w Szentendre, C/O Berlin i Raster Gallery w Warszawie – w sumie miał ich ponad trzydzieści. Jego The Epic Story of a Warrior została nominowana do prestiżowej nagrody Aperture / Paris Photo Photobook Award 2016.
_______________________________________________________________________________________________
Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Art_Inkubator znajduje się w dawnej fabryce Karola Scheiblera II, czyli syna największego fabrykanta w Łodzi.
W rodzinie Scheiblerów każdy pierwszy syn miał nadawane imię Karol. Właścicielem Art_Inkubatora był zatem Karol Scheibler II, syn największego fabrykanta w Łodzi, Karola pierwszego.
Fabryka jest częścią Księżego Młyna, czyli „miasta w mieście”, „polskiego Manchesteru”. Scheibler senior wybudował tu największy zakład włókienniczy w tej części Europy, famuły (po łódzku domy robotników), pałace, szpitale, szkoły, parki. Dzieło rozwijał potem Karol Scheibler II, który postawił fabryki właśnie przy Tymienieckiego i Milionowej. Budynki, w których obecnie mieszczą się wystawy i biura Fotofestiwalu spełniały funkcję magazynów tkanin gotowych i niegotowych, szwalnię i magazyny dawnej wykończalni.W fabryce zachowały się oryginalne tory o rozstawie rosyjskim. Znajdziesz je niedaleko przejścia do Fuzji.