31 sierpnia 2019 roku zmienił się sposób, w jaki Martin Kollar patrzył na świat. Wszystko się zmieniło.
Decyzja jego partnerki, Marii, o zakończeniu własnego życia, stała się dla niego wyraźnym cięciem, ostrym rozgraniczeniem na to, co przed i po.
W procesie żałoby artysta powrócił do archiwum i do materiałów, które wspólnie przygotowywali na potrzeby filmu Letopis – „ich” filmu. „Nie mogłem robić nic innego, jak tylko nieustannie przeglądać tę ogromną ilość obrazów, ponownie odwiedzając lata, miesiące i dni spędzone razem”.
Ukryte konteksty i wątki zaczęły się wyłaniać, a zdjęcia stworzone przed paradoksalnie stały się językiem do opowiedzenia historii nieoczekiwanego „Po”.
***
Martin Kollar – jeden z najbardziej nagradzanych i uznanych słowackich fotografów; operator filmów dokumentalnych takich jak „Velvet Terrorists” (2013), „Cooking History” (2009). Jego wyjątkowy zmysł dostrzegania tego, co niewidoczne, a jednocześnie podkreślania tego, co uniwersalne w otoczeniu Europy Wschodniej czy Izraela, przyniósł mu stypendia i nagrody, w tym Prix Elysee i Oskar Barnack Award. Jego prace były wystawiane na całym świecie, w tym m.in.: Brooklyn Museum, Słowackiej Galerii Narodowej (Bratysława), Martin-Gropius-Bau w Berlinie, Muzeum Sztuki w Tel Awiwie i Musee Elysee (Lozanna).
_______________________________________________________________________________________________
Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Art_Inkubator znajduje się w dawnej fabryce Karola Scheiblera II, czyli syna największego fabrykanta w Łodzi.
W rodzinie Scheiblerów każdy pierwszy syn miał nadawane imię Karol. Właścicielem Art_Inkubatora był zatem Karol Scheibler II, syn największego fabrykanta w Łodzi, Karola pierwszego.
Fabryka jest częścią Księżego Młyna, czyli „miasta w mieście”, „polskiego Manchesteru”. Scheibler senior wybudował tu największy zakład włókienniczy w tej części Europy, famuły (po łódzku domy robotników), pałace, szpitale, szkoły, parki. Dzieło rozwijał potem Karol Scheibler II, który postawił fabryki właśnie przy Tymienieckiego i Milionowej. Budynki, w których obecnie mieszczą się wystawy i biura Fotofestiwalu spełniały funkcję magazynów tkanin gotowych i niegotowych, szwalnię i magazyny dawnej wykończalni.W fabryce zachowały się oryginalne tory o rozstawie rosyjskim. Znajdziesz je niedaleko przejścia do Fuzji.