Grecki fotograf musiał niespodziewanie powrócić do swojej ojczyzny w trudnych dla siebie momencie i konfrontować się z traumatyczną przeszłością i wspomnieniami. Praca nad cyklem The Splitting of the Chrysalis & the Slow Unfolding of the Wings (Przeobrażenie poczwarki i powolne rozwijanie skrzydeł) stała się dla niego rytuałem przejścia. Stopniowo dystansował się od wszystkiego, co intymne i znajome, a poprzez fotografię zaczął tworzyć nowy świat – tajemnicze i graniczne miejsce, gdzie można osiągnąć spełnienie.
***
Praktyka artystyczna Yorgosa Yatromanolakisa skupiona jest wokół eksperymentalnych technik fotograficznych i procesów druku analogowego. Fotograf został wyróżniony m.in. w prestiżowym FOAM Talent (2020). Jego prace były pokazywane na całym świecie, w galeriach i na festiwalach takich jak: ApertureGallery (USA), PhotoEspaña (Hiszpania), Circulation(s) Festival (Francja), International Felifa (Argentyna), Moving Museum of Photography (Azerbejdżan) Month of Photography w Los Angeles. Jest współzałożycielem przestrzeni artystycznej Zoetrope Athens i redaktorem naczelnym „Phases Magazine”.
_______________________________________________________________________________________________
Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Art_Inkubator znajduje się w dawnej fabryce Karola Scheiblera II, czyli syna największego fabrykanta w Łodzi.
W rodzinie Scheiblerów każdy pierwszy syn miał nadawane imię Karol. Właścicielem Art_Inkubatora był zatem Karol Scheibler II, syn największego fabrykanta w Łodzi, Karola pierwszego.
Fabryka jest częścią Księżego Młyna, czyli „miasta w mieście”, „polskiego Manchesteru”. Scheibler senior wybudował tu największy zakład włókienniczy w tej części Europy, famuły (po łódzku domy robotników), pałace, szpitale, szkoły, parki. Dzieło rozwijał potem Karol Scheibler II, który postawił fabryki właśnie przy Tymienieckiego i Milionowej. Budynki, w których obecnie mieszczą się wystawy i biura Fotofestiwalu spełniały funkcję magazynów tkanin gotowych i niegotowych, szwalnię i magazyny dawnej wykończalni.W fabryce zachowały się oryginalne tory o rozstawie rosyjskim. Znajdziesz je niedaleko przejścia do Fuzji.