Magda Hueckel, Findyourgoddess, z serii Nagie, 2024, dzięki uprzejmości artystki i Galerii Jednostka
Artystka w akcie buntu pocięła publikację, a z pozostałych fragmentów stworzyła obrazy w własnym kanonie piękna opartym o mity i rdzenne wierzenia. W kolażach podział na płci, a nawet gatunki zanika na rzecz gloryfikacji swobody i mocy oraz poszukiwania tego, co wyparte, zdewaluowane, zakazane. Nagie to premierowa prezentacja kolaży i instalacji przestrzennej Magdy Hueckel – wszechstronnej artystki i aktywistki łączącej w swojej pracy doświadczenie wyniesione z fotografii, teatru i filmu.
Instalacja z wystawy została zrealizowana w ramach współpracy z Fundacją Archeologia Fotografii.
Projekt został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego miasta Warszawy.
Kurator: Katarzyna Sagatowska
Partnerzy: QPrint, Galeria Jednostka
***
Magda Hueckel – artystka wizualna, autorka scenariuszy, filmów, fotografka teatralna. Jej prace wystawiane były na ponad 40 indywidualnych i ponad 60 zbiorowych wystawach w kraju i na świecie (m.in. w Tate Britain w Londynie, Circulation w Paryżu, Unseen Amsterdam, Vienna Art Fair, Center for Contemporary Art w Berlinie)
Współpracuje z Tomaszem Śliwińskim przy realizacji filmów. Ich dokumentalny film “Nasza klątwa” otrzymał nominację do Oskara, a serial „Kroniki zarazy” nagrodę główną w konkursie DIG IT na najlepsze działania teatralne w czasie pandemii COVID-19.
Autorka dokumentacji kilkuset spektakli teatralnych oraz książek fotograficznych „Anima. Obrazy z Afryki 2005–2013” oraz HUECKEL/TEATR” nominowanych do nagrody Fotograficzna Publikacja Roku 2014 i 2016. Prezeska i założycielka Polskiej Fundacji CCHS „Zdejmij Klątwę”, uhonorowanej nagrodą EURORDIS Black Pearl Award 2020.
_______________________________________________________________________________________________
Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne – Galeria Fotografii im. Eugeniusza Hanemana, Piotrkowska 102
Przy Piotrkowskiej 102 działał skład hurtowy towarów kolonialnych i farbiarskich.
Pod tym adresem znajdowały się jeszcze fabryka chustek wełnianych, kantor, biuro ogłoszeń prasowych, robiono tu pończochy, był skład farb i fabryka mebli. Od 1996 roku działa tu pub Łódź Kaliska, miejsce stworzone przez awangardową grupę artystów o tej samej nazwie. To kultowe miejsce w Łodzi. Przy Piotrkowskiej 102 jest także Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne, które powstało w 1949 roku. ŁTF zorganizował ponad 500 wystaw fotografów z całego świata. Patronem Towarzystwa jest Eugeniusz Haneman, który udokumentował m.in. powstanie warszawskie.