Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025!
PROGRAM MIASTO
Jerzy Grzegorski – Nietrwałe przyjemności

fot. Jerzy Grzegorski, „Koło“ - obiekt fotograficzny, 2024

Jerzy Grzegorski – Nietrwałe przyjemności

CZAS
13 - 30.06.2024
MIEJSCE
Galeria Wschodnia, Wschodnia 29/3
OTWARCIE
21.06, godz. 19:00
GODZINY
13-21.06 po uprzednim kontakcie tel: 793 434 420
22-23.06 12:00-19:00 lub na telefon: 793 434 420
24-28.06 16:00-18:00 lub na telefon: 793 434 420
29-30.06 po uprzednim kontakcie tel: 793 434 420
WSTĘP
wstęp wolny

Najnowsze prace Jerzego Grzegorskiego – jednej z ważniejszych postaci polskiej i łódzkiej sceny artystycznej, współtwórcy Galerii Wschodniej – przygotowane specjalnie na tę edycję Fotofestiwalu.

 

Wiodącą materią są wykorzystywane cudze odbitki fotograficzne, zdjęcia zlekceważone, wręcz pozbawione właścicieli, będące kiedyś jedynie w prywatnym obiegu. (…) Tworzę z nich nową sytuację nawiązując nić porozumienia ze zdarzeniami w nich zawartymi. Zbieram, analizuję, tworzę konteksty (…). W tych fotografiach zawsze zawarty jest element pamięci, jej interpretacja staje się również efektem naszej komunikacji z innymi ludźmi. Fotografia pozwala świadomie i podświadomie korzystać z zapisanych wspomnień umożliwiając poszerzanie  pola jej interpretacji” – pisze Jerzy Grzegorski.

 

***

Jerzy Grzegorski – od lat mieszka i pracuje w Łodzi, gdzie zajmuje się instalacją, rzeźbą, fotografią, obiektami fotograficznymi i rysunkiem. 

Artysta prezentował swoje prace na wielu wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce oraz za granicą m.in. na I Biennale „Grafika Europejska” Grenoble we Francji, w „Site-Ations” Artists Project w Cardiff, na „Under one Roof” w Berlinie i „Żywa Galeria – łódzki ruch progresywny 1967-1997” w Galerii Zachęta, V Edycji Konstrukcji w Procesie „Co-existence” w Mitzpe Ramon w Izraelu, w Galerii Lombard-Freid – Fine Arts w Nowym Jorku, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Izrealu, na VI Edycji Konstrukcji w Procesie w Melbourne w Australii czy w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.

Od 1984 współtworzy – z Adamem Klimczakiem Galerię Wschodnią w Łodzi, jedną z najdłużej działających w kraju galerii sztuki współczesnej i ważne miejsce polskiej awangardy artystycznej. 

Prace Jerzego Grzegorskiego znajdują się w zbiorach w Muzeum Sztuki w Łodzi, w kolekcji World Bank w Waszyngtonie, Muzeum Narodowym w Szczecinie, bibliotece w Grenoble, Galerii Wymiany i kolekcji Dariusza Bieńkowskiego, kolekcji „Moje Archiwum”, kolekcji fundacji In Situ oraz innych kolekcjach prywatnych.

 

_______________________________________________________________________________________________

Galeria Wschodnia, Wschodnia 29/3

Nazwa Galerii Wschodnia pochodzi od nazwy ulicy, przy której się znajduje.

Ulica Wschodnia powstała w najważniejszym momencie rozwoju Łodzi przemysłowej, kiedy wytyczono osady sukienników. Wtedy tę część tworzącej się aglomeracji nazwano Nowe Miasto. Wschodnia była ulicą zamieszkaną przez społeczność żydowską, były tu synagogi, szkoły żydowskie, zakłady rzemieślnicze. Dzisiaj ulica zaczyna się od numeru 5. Budynki spod nr 1 stały kiedyś w miejscu dzisiejszego parku Śledzia (oficjalnie park Staromiejski) i zostały wyburzone na początku II wojny światowej. 

Przy Wschodniej mieszkał Władysław Reymont kiedy pisał Ziemię obiecaną”, zapewne inspirował się sąsiedztwem. Na tej ulicy mieszkał także Józef Piłsudski, który został aresztowany w swoim mieszkaniu pod numerem 19. Od 1935 do wojny ulica nosiła imię Marszałka (przy Narutowicza jest tabliczka, która to potwierdza). 

To tutaj, pod numerem 29 w latach 80-tych założono Galerię Wschodnią, która jest najprawdopodobniej najdłużej nieprzerwanie działającą niezależną galerią awangardowej sztuki współczesnej

INNE WYSTAWY