Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025!
PROGRAM MIASTO
Weronika Gęsicka – ENCYKLOPEDIA

fot. Weronika Gęsicka, Encyklopedia, dzięki uprzejmości artystki i Galerii Jednostka

Weronika Gęsicka – ENCYKLOPEDIA

CZAS
14.06 - 4.08.2024
MIEJSCE
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Re:Medium, Piotrkowska 113
OTWARCIE
16.06, godz. 16:00
GODZINY
pon zamknięte
wt-pt 11:00-18:00
nd 11:00-17:00
WSTĘP
z karnetem Fotofestiwalu wstęp bezpłatny, bilet normalny: 4 zł, bilet ulgowy: 2 zł, czwartek wstęp wolny

fot. Weronika Gęsicka, Encyklopedia, dzięki uprzejmości artystki i Galerii Jednostka

Encyklopedia to kompendium wiedzy, które traktujemy jako źródło wiarygodnych i rzetelnych informacji. Zbiór danych, z którym możemy skonfrontować swoje wątpliwości. Pewnik. Co jednak w sytuacji, gdy w coś pewnego i niepodważalnego zakradnie się jeden, choćby najmniejszy błąd? Czy nie poddaje to w zwątpienie całej reszty i nie sprawia, że całość staje się bezużyteczna? Czy w świecie, o którym właściwie każdego dnia dowiadujemy się czegoś nowego i w którym jednocześnie fake newsy są częścią codziennego życia, wiedza może być czymś obiektywnym?

Fałszywe hasła w encyklopediach, słownikach czy leksykonach to nieprawdziwe wpisy, które funkcjonują od początku historii tych wydawnictw. Były one umieszczane przez redaktorów jako ochrona przed plagiatem czy naruszeniem praw autorskich. Niektóre od razu wzbudzają wątpliwość co do ich prawdziwości, inne zapewne przez większość osób pozostałyby niezauważone. Zazwyczaj są to pojedyncze hasła, choć zdarzały się publikacje, gdzie takich „pomyłek” było nawet kilkadziesiąt. Lecz nawet taka ilość niknie wśród dziesiątek tysięcy innych definicji.

Encyklopedia to projekt, na który składa się kilkaset fałszywych haseł odnalezionych w encyklopediach, słownikach i leksykonach, pochodzących z różnych miejsc i różnych okresów czasu, zilustrowanych przez Weronikę Gęsicką za pomocą zmanipulowanych fotografii z banków zdjęć oraz obrazów wykreowanych z pomocą AI. To również oryginalne publikacje zawierające te hasła, wyszukane przez artystkę zazwyczaj na internetowych aukcjach. To, co prawdziwe, zaczyna tu funkcjonować na równych prawach z tym, co wymyślone.

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Weroniki Gęsickiej Encyklopedia
23.06.2024 (niedziela), godz. 14:00
Bilet: 8 zł, z karnetem Fotofestiwalu wstęp bezpłatny
Prowadzenie: Dominika Pawełczyk

Kuratorki: Dominika Pawełczyk, Katarzyna Sagatowska

Sfinansowano ze środków Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.
Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi i Fotofestiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.
Partner: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii i STU ERGO Hestia S.A. oraz JEDNOSTKA Gallery.

 

_______________________________________________________________________________________________

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Re:Medium, Piotrkowska 113

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi jest najstarszą instytucją kultury w Łodzi utworzoną do promocji sztuki współczesnej. Powstała w 1924 roku. Piękna i okazała kamienica powstawała w latach 1911-1912, przez Alberta Böhme, według projektu Romualda Müllera. W kamienicy Böhme otworzył elegancki sklep z wyrobami galanteryjnymi, luksusowymi i zabawkami. Były tu także delikatesy Pawła Ignatowicza oraz fabryka przyrządów tkackich Arona Lejzora Taksina. Pod tym adresem mieścił się skład tapet znanej łódzkiej firmy Adolfa Butschkata, przeniesiony potem na Gdańską 95. 

INNE WYSTAWY