13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi!
PROGRAM MIASTO
Iosif Király – Coraz trudniej uwolnić się od ciężaru wspomnień

fot. Iosif Kirlay, Skok w pustkę, Oltenita, 2016 - 2018

Iosif Király – Coraz trudniej uwolnić się od ciężaru wspomnień

CZAS
15.06 - 25.08.2024
MIEJSCE
Muzeum Miasta Łodzi, Ogrodowa 15
OTWARCIE
15.06, godz. 17:00
GODZINY
poniedziałek zamknięte
wtorek-czwartek 9:00-17:00
piątek-niedziela 11:00-19:00
WSTĘP
z biletem/karnetem Fotofestiwalu: 1 PLN / pozostałe opcje: https://muzeum-lodz.pl/wizyta/ceny-biletow

Pierwsza indywidualna wystawa w Polsce jednego z najbardziej znanych i zasłużonych rumuńskich artystów wizualnych. Wystawa jest organizowana w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024-2025.

 

Iosif Kiraly obserwuje jak wspomnienia — osobiste i zbiorowe, nieustannie nam towarzyszą i zmieniają się wraz z upływem czasu oraz gromadzeniem nowych doświadczeń. I choć fotografie traktuje on jak kotwice rzucone w przeszłość, to same wspomnienia nie przypominają mu obrazów identycznych za każdym razem, gdy otwiera się album ze zdjęciami. Wspomnienia są raczej doświadczeniami zgromadzonymi w mózgu, które za każdym razem, gdy je przywołujemy, są interpolowane i rekonstruowane na inne sposoby, w zależności od naszego obecnego stanu emocjonalnego czy informacji i doświadczeń zgromadzonych w międzyczasie.

Na wystawie będzie można zobaczyć, jak artysta przekłada swoje spostrzeżenia na obrazy i jak rozumie sposób działania mechanizmów pamięci. Zebrane prace poruszą niektóre z jego ulubionych tematów: synchroniczność, symetrię, uczucie déjà vu i fałszywe rozpoznanie. 

 

***

Iosif Király jest artystą wizualnym, architektem i pedagogiem. W latach 80. działał w międzynarodowej sieci mail-art ruchu artystycznym stworzonym przez grupę Fluxus. W 1992 roku zaczął wykładać na Narodowym Uniwersytecie Sztuki w Bukareszcie, a w 1995 roku był jednym z założycieli Wydziału Fotografii i Dynamicznego Obrazu. Obecnie jest dyrektorem Szkoły Doktorskiej na tym samym uniwersytecie. Oprócz indywidualnej działalności artystycznej, podejmował także różne formy współpracy, z których najbardziej znaną jest grupa subREAL. Po 2000 roku inicjował, koordynował i prowadził kilka artystycznych projektów badawczych w interdyscyplinarnych kolektywach. Wśród nich znajduje się m.in.: RO-Archive — archiwum gromadzące wizualne dokumenty przemian zachodzących w postkomunistycznej Rumunii w różnych dziedzinach (przemysł, rolnictwo, handel, edukacja, religia, sport, turystyka, architektura, transport itp.). Király brał udział w licznych wystawach, sympozjach, rezydencjach artystycznych, a jego prace znajdują się w prestiżowych rumuńskich i międzynarodowych publicznych i prywatnych kolekcjach sztuki. 

 

Kuratorka: Roxana Trestioreanu
Organizator: Instytut Rumuński

 

_______________________________________________________________________________________________

Muzeum Miasta Łodzi, Ogrodowa 15

Muzeum Miasta Łodzi to największy pałac XIX-wiecznej Europy wybudowany przez Izraela Poznańskiego, najbogatszego żydowskiego fabrykanta w Łodzi. 

Obok pałacu jest Manufaktura, czyli dawna fabryka Poznańskiego. Nasz bohater podobno pierwsze pieniądze zarobił chodząc z chudym psem (lub koniem) po podwórkach Piotrkowskiej, gdzie zbierał szmaty, a potem je czyścił i sprzedawał na Starym Rynku. Następnie wystarczyło dobrze się ożenić. Tak interes zaczął szybko się rozwijać, a Izrael stał się jednym z najważniejszych fabrykantów Łodzi. Wnętrza pałacu, m.in. imponująca jadalnia grały w wielu filmach, m.in w Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy.  

INNE WYSTAWY