Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025! Festiwal za nami. Do zobaczenia w czerwcu 2025!
PROGRAM MIASTO
Łukasz Rusznica – Gdy spojrzysz mi w oczy dwa razy, rozchylę usta lub zacisnę pięści / fotografie z archiwum IPN

Sanit. Barbara Przeorska ps. „Niusia” („Wisła”) oraz kpr. pchor. Piotr Śliwowski ps. „Orkan” śpią po całonocnym marszu Kompani Lotniczej por. Tadeusza Gaworskiego ps. „Lawa”. Zgrupowanie Armii Krajowej „Kampinos”. Rok 1944. Sygnatura: IPNBU-2-21-4-207

Łukasz Rusznica – Gdy spojrzysz mi w oczy dwa razy, rozchylę usta lub zacisnę pięści / fotografie z archiwum IPN

CZAS
14.06 - 11.08.2024
MIEJSCE
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galeria Bałucka, Stary Rynek 2
OTWARCIE
14.06, 19:30
GODZINY
poniedziałek zamknięte
wtorek-piątek 12:00-18:00
sobota-niedziela 12:00-17:00
WSTĘP
bilet normalny: 4 zł, bilet ulgowy: 2 zł, czwartek wstęp wolny, z karnetem Fotofestiwalu wstęp bezpłatny
Samochód osobowy o numerze rejestracyjnym: „WZ 0286”. Na drugim planie widać panoramę Kombinatu Chemicznego w Policach. W lewym dolnym rogu znajduje się znaczek mercedesa. Działalność szpiegowska przedstawicieli dyplomatycznych państw kapitalistycznych akredytowanych w Polsce. Sygnatura: IPNSz-11-5-4-3

Samochód osobowy o numerze rejestracyjnym: „WZ 0286”. Na drugim planie widać panoramę Kombinatu Chemicznego w Policach. W lewym dolnym rogu znajduje się znaczek mercedesa. Działalność szpiegowska przedstawicieli dyplomatycznych państw kapitalistycznych akredytowanych w Polsce. Sygnatura: IPNSz-11-5-4-3

Na co patrzy system? Jak to patrzenie odsłania sam system? 

W Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przechowywanych jest blisko 40 milionów fotografii. Znajdziemy tam zdjęcia spraw ważnych dla polskiej historii, jak i dowody banalności ludzkich działań, małych przestępstw czy niesubordynacji. Ich wspólnym mianownikiem jest przemoc. Przemoc wyrażona spojrzeniem agenta systemu.

 

Z perspektywy aparatu opresji wszystko jest ciekawe i ważne, nic nie jest na tyle nieistotne, aby można to było pominąć. Tak jak wszystkie sprawy związane z pamięcią i w tym przypadku natkniemy się na to, co jest wyparte i niewygodne. Dlatego przemilczenie jest tak niezwykle istotnym tropem, bo to, co nie udokumentowane, może być zwyczajnie niebezpieczne. 

Ta wystawa to kolejna próba zadania pytań o historię, pamięć i naszą przeszłość. Książka How to look natural in photos autorstwa Beaty Barteckiej i Łukasza Rusznicy jest częścią prezentowanej wystawy. 

 

ŁUKASZ RUSZNICA
Łukasz Rusznica (1980) fotograf i kurator, w praktyce artystycznej skupiony głównie na książce fotograficznej. Prowadzi wydawnictwo Archiwum Słońca we Wrocławiu. 

TOMASZ STEMPOWSKI
Tomasz Stempowski (1971) historyk i archiwista IPN, autor i współautor artykułów i wydawnictw książkowych, m.in.: Piaszczyste drogi karpatczyków. Fotografie kpt. Karola Angermana z lat 1940‒1944; Zbiór fotografii Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu; Polskie drogi przez Szwajcarię. Losy żołnierzy 2. Dywizji Strzelców Pieszych 1940–1945 na fotografiach ze zbiorów Muzeum Polskiego w Rapperswilu; Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana; Kariera SS-Oberscharführera Hermanna Baltruschata 1939–1943. Album fotograficzny funkcjonariusza Einsatzgruppe i Geheime Staatspolizei na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy; Prawo w filmie. Prowadzi bloga o fotografii historycznej – fototekst.pl 

 

Kurator: Łukasz Rusznica
Teksty towarzyszące wystawie: Tomasz Stempowski, Łukasz Rusznica
Tłumaczenie: Aleksandra Szymczyk

 

_______________________________________________________________________________________________

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Bałucka, Stary Rynek 2

Stary Rynek powstał w 1953 roku. Dlaczego jest więc stary?

Chociaż rynek w obecnej formie nie jest zabytkowy, to jest to jedno z najstarszych punktów spotkań w Łodzi. Było to niegdysiejsze centrum życia Łodzi rolniczej i stanęły tam najważniejsze budynki: ratusz i karczma, areszt oraz domy dla mieszczan. W wieku XIX kwitł tu handel, to tu miał sklep ojciec Izraela Poznańskiego, Kalman. Po wybudowaniu Nowego Rynku, Stary stracił na znaczeniu. Był tu zieleniec, piękne alejki, niewiele się jednak działo. W czasie II wojny światowej nieopodal Rynku naziści wyznaczyli granicę getta w Litzmannstadt (niemiecka nazwa Łodzi). Wyburzono wtedy duży kwartał miasta, zniszczono kamienice, synagogę i targ rybny, gdzie Żydzi sprzedawali śledzie. W czasie wojny Rynek był na terenie zamkniętej dzielnicy dla Żydów. 

Po wojnie, w 1953, w miejscu dawnych budynków powstał park, zwany przez mieszkańców parkiem Śledzia (od wspomnianego wyżej targu), a Rynek został całkowicie przebudowany. Przez wiele lat był zapomniany i pusty. W 2024 roku ukończono jego rewitalizację.

INNE WYSTAWY