Przegląd Uczelni Artystycznych to projekt skierowany do osób studenckich uczelni artystycznych w Polsce. W ramach przeglądu odbędą się dwie wystawy konkursowe, do udziału w których zaproszonych zostało 9 polskich uczelni artystycznych: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Uczelnie wybiorą w ich mniemaniu najbardziej aktualne, ciekawe i reprezentatywne prace. Taka selekcja zarysuje obszary tematyczne wspólne dla młodego pokolenia i odzwierciedla wyłaniające się równolegle zjawiska. Ma też szansę stać się probierzem tego, co fascynuje młode pokolenie i odzwierciedleniem kondycji działań w obszarze sztuki wizualnej mających swoje źródło w obrazie fotograficznym.
Każda z zaproszonych dziewięciu Uczelni poproszona zostanie o wytypowanie 2-9 studenckich projektów indywidualnych, z których kuratorzy_ki Przeglądu wybiorą dwa. Wyłonione prace zaprezentowane zostaną na w Akademickim Centrum Designu oraz w Galerii Kobro w budynku ASP w Łodzi i to one będą podlegać ocenie jurorów – artystów_ek i kuratorów_ek z Polski i zagranicy. Zatem w całym konkursie udział weźmie z 18 projektów.
W tegorocznej edycji Międzynarodowe Jury przyzna Nagrodę Rektora ASP w Łodzi. Laureat_ka drugiej nagrody – Nagrody Publiczności – wyłoniony_a zostanie w plebiscycie internetowym trwającym w terminie wystaw 3. Przeglądu Uczelni Artystycznych, a następnie jego_jej prace stworzą wystawę indywidualną pokazywaną podczas Fotofestiwalu 2025.
Przegląd to kontynuacja cyklicznej niegdyś wystawy Fotofestiwalu – Fabryki Fotografii – Międzynarodowego Przeglądu Szkół, organizowanej w latach 2003-2011 w Łodzi. Wydarzenie to stanowiło jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Fotofestiwalu – platformę wymiany osiągnięć i efektów pracy studentów oraz pedagogów szkół związanych z fotografią w Polsce i za granicą. Była to także szansa na debiut młodych artystów i jednocześnie cenne doświadczenie w ich działaniach artystycznych i zawodowych.
Cyklicznie organizowany przez Akademię Sztuk Pięknych we współpracy z Fotofestiwalem Przegląd Uczelni Artystycznych powraca do tych założeń, stwarzając po raz trzeci możliwość prezentacji najlepszych prac studentów polskich uczelni artystycznych.
Osoby kuratorskie i koordynujące 3. PU: Dominika Sadowska, Paweł Giza
***
Miejsce: Akademickie Centrum Designu, Księży Młyn
poniedziałek zamknięte
wtorek-czwartek 11:00-15:00
piątek-niedziela 12:00-19:00
Miejsce: Galeria Kobro|ASP, Wojska Polskiego 121
poniedziałek-czwartek 11:00-15:00
piątek-niedziela 12:00-19:00
_______________________________________________________________________________________________
Akademickie Centrum Designu, Księży Młyn 13/15
Akademickie Centrum Designu mieści się w dawnej szkole przy zakładach Karola Scheiblera.
Karol Scheibler był najpotężniejszym łódzkim fabrykantem. W 1855 roku na Księżym Młynie otworzył pierwszą fabrykę, a przez kolejne lata rozbudowywał swoje imperium. Księży Młyn to „miasto w mieście”, które miało zapewnić robotnikom wszystko, co najważniejsze. Były tu famuły (po łódzku domy dla robotników), największa w tej części Europy fabryka, sklepy, szpitale i szkoła. Placówka uczyła dzieci robotników fabryki, jednocześnie wychowując sobie kolejne pokolenie pracowników. Przez lata szkoła była rozbudowywana, od 1 września 1976 działał tu Zespół Szkół Handlowych nr 2. Od 2021 roku działa tu Akademickie Centrum Designu Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.