Nabór do Programu Otwartego
Program Otwarty to szansa na pokazanie prac widzom Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi w czerwcu 2025. Nabór projektów trwa do 24 listopada.
Szukamy artystów i artystek o wyjątkowej osobowości i projektów prezentujących odważne wizje. Nabór w tej kategorii jest otwarty – bez ograniczeń tematycznych i wiekowych. Do jury zapraszamy specjalistów z najważniejszych na świecie mediów i instytucji fotograficznych.
Wśród nadesłanych projektów jury wybierze sześć, które, przy współpracy z kuratorami Fotofestiwalu, zostaną zaprezentowane w formie wystawy w czerwcu 2025 w centrum festiwalowym Art_Inkubator.
Program Otwarty funkcjonował do 2019 roku jako Grand Prix Fotofestiwal – od 2020 roku zrezygnowaliśmy z typowej formuły konkursowej. Spośród nadesłanych projektów co roku nominujemy także co najmniej jedną osobę artystyczną do działań w ramach FUTURES. FUTURES to europejska platforma zrzeszająca globalną społeczność fotograficzną w celu wspierania rozwoju zawodowego wschodzących artystów na całym świecie.
AUTORZY I AUTORKI WYBRANYCH PROJEKTÓW OTRZYMAJĄ:
- wystawę 6 finałowych projektów podczas Fotofestiwalu w Łodzi (ponad 20.000 widzów)
- wynagrodzenie artystyczne (400 euro)
- zakwaterowanie na weekend otwarcia festiwalu
- pokrycie kosztów przyjazdu (do 300 euro)
- budżet na produkcję prac (500 euro)
KALENDARZ
3 października 2024 – otwarcie naboru zgłoszeń projektów,
24 listopada (23:59) 2024 – koniec naboru,
23 grudnia 2024 – ogłoszenie listy wystaw Programu Otwartego,
czerwiec 2025 – wystawa Program Otwarty na Fotofestiwalu
ZGŁOSZENIA
> Strona naboru
> Formularz zgłoszeniowy na platformie Picter
JURY 2025:
- Marta Szymańska – kuratorka wystaw fotograficznych, od 2004 roku tworzy Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi. Współtworzy Kolektyw Fotofestiwalu, który testuje kolektywne, demokratyczne sposoby pracy i zarządzania projektami kulturalnymi. Była wicedyrektor Fundacji Archeologii Fotografii zajmującej się ratowaniem, rozwojem i promocją archiwów polskich fotografów. Jej doświadczenie kuratorskie obejmuje wystawy: „Czuła uwaga” (2021, Muzeum Sztuki w Łodzi), „Długie życie dla Białorusi” (2021; Instytut Pileckiego w Berlinie, Fotofestiwal Łódź), „Bądź damą – współczesne fotografki na Białorusi” (2020, Miesiąc Fotografii w Mińsku) i inne. Jest recenzentką przeglądów portfolio i jurorką konkursów fotograficznych.
- Femke Rotteveel jest dyrektorką FOTODOK od 2017 roku. FOTODOK to instytucja w Utrechcie (Holandia), w której wystawy fotograficzne są kuratorowane wokół tematów społecznych, aby poszerzać perspektywy lub przedstawiać inny punkt widzenia. Ponadto FOTODOK organizuje sprecyzowane programy dotyczące na przykład książek fotograficznych i wspiera twórców w ich rozwoju. FOTODOK jest aktywnie zaangażowany w (między)narodowe programy talentów, takie jak Lighthouse, FUTURES, Talent Embassy i Blurring the Lines. Femke jest łącznikiem z dużą (między)krajową siecią instytucji kulturalnych, fotografów, organizacji społecznych, funduszy, (wpływowych) inwestorów i przedsiębiorców. Studiowała historię społeczno-ekonomiczną na Uniwersytecie Amsterdamskim i Uniwersytecie Exeter. Na początku swojej kariery Femke pracowała przez 8 lat jako szefowa działu wystaw World Press Photo, gdzie była odpowiedzialna za organizację i finansowanie 100 wystaw, które odbywają się co roku na całym świecie. Femke jest zaangażowana jako mentor w różne programy startupowe i aktywnie wspiera organizacje takie jak KLABU, National Violin Competition i Fundacja Max.
- Clare Grafik jest dyrektorką ds. wystaw w The Photographers’ Gallery w Londynie. Pracowała w instytucjach publicznych, takich jak ICA, Whitechapel, Hayward i National Portrait Gallery, a także z kolekcjami prywatnymi. W TPG współpracowała z takimi artystami jak Taryn Simon, Zineb Sedira, Keith Arnatt i Evelyn Hofer. Pokazy grupowe obejmują serię trzech wystaw badających związek między fotografią a rzeźbą, kolażem i rysunkiem. Inne projekty obejmują indywidualną wystawę z Bettiną Von Zwehl w Muzeum Freuda w Londynie oraz wystawę grupową „Pictures from the Garden” we współpracy z Photo Oxford 2023. Jej wkład w książki i katalogi obejmuje „Silver Lake Drive” Alexa Pragera, a ostatnio „Another Country” (T&H). Była wykładowcą sesyjnym w Birkbeck College w Londynie i wykładała dla takich instytucji jak University of the Arts w Londynie, University of South Wales i Sotheby’s Institute of Art.
- Giuseppe Oliverio – założyciel PhMuseum i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Fotografii PhMuseum Days. Od 2012 roku kieruje organizacją, rozwijając jej odnowione granty i programy edukacyjne. Prowadził warsztaty w Argentynie, Brazylii, Włoszech i na Bliskim Wschodzie. Był jurorem takich nagród jak Lucie Photo Book Prize, Magenta Foundation’s Flash Forward, Blow Up Press Book Award, LensCulture Critics’ Choice, United Photo Industry The Fence i Cortona Happiness OnTheMove. Pracował jako recenzent portfolio dla Futures Photography, Unseen, Photo Vogue Festival, Fotografia Europea, Fotofestiwal’s Photo-Match, Visa Pour L’Image. Pisał dla magazynów TIME i L’Uomo Vogue.
- Krzysztof Candrowicz – kurator, dyrektor artystyczny, badacz. Współzałożyciel i członek Fundacji Edukacji Wizualnej i Łódzkiego Fotofestiwalu. W 2013 roku został dyrektorem artystycznym Triennale Fotografii w Hamburgu w Niemczech, a od 2018 roku pracuje jako kurator CICLO Biennale w Porto w Portugalii. Pracuje na arenie międzynarodowej jako kurator gościnny i wykładowca wizytujący w wielu organizacjach, muzeach, szkołach, festiwalach oraz jako członek jury różnych projektów i nagród artystycznych, w tym Rencontres d’Arles Discovery Award, Deutsche Börse Photography Prize, Hasselblad Award, Robert Capa Award i wielu innych.
O FESTIWALU
Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi powstał w 2001 roku jako jedno z pierwszych wydarzeń fotograficznych w Europie Środkowej. Znany jest nie tylko z doskonałych programów kuratorskich przygotowywanych przy współpracy ze światowej klasy specjalistami, ale także z wyjątkowej atmosfery. Wystawy, spotkania, warsztaty i koncerty organizujemy w poprzemysłowych przestrzeniach Łodzi. Prezentujemy różne oblicza fotografii, ale dbamy także o to, aby festiwal był przestrzenią spotkań, rozmów i wymiany doświadczeń. Stworzyliśmy autorską formułę Photo-Match: Zupełnie Innego Przeglądu Portfolio. Od 2016 roku pracujemy jako kolektyw, bez szefa i pionowej struktury zarządzania.