Wystawa prezentująca wybrane prace uczestników i uczestniczek warsztatów fotograficznych dla nastolatków i młodzieży z Ukrainy, Białorusi i Polski „Nowy dom #Łódz”.
Na wystawie będzie można obejrzeć efekty pracy warsztatowej: tba.
Prowadzająca:
Julia Szabłowska — białoruska fotografka dokumentalna, dziennikarka, założycielka działu fotografii w jedynej niezależnej białoruskiej telewizji Biełsat i pomysłodawczyni projekty „Nowy dom” — projektu, w którym fotografia i arteterapia połączyły się, aby pomóc dzieciom i młodzieży z Białorusi i Ukrainy, zmuszonym do emigracji, przejść przez to doświadczenie i opowiedzieć o nim za pomocą fotografii. Julia uważa, że fotografia, dzięki umiejętności obserwacji i analizy tego, co dzieje się wokół nich, staje się idealnym narzędziem, które pomaga im radzić sobie z emocjami, skupić się na swoim stanie w tej sytuacji. I właśnie do tego fotografka zamierza inspirować uczestników i uczestniczek podczas fotograficznej części warsztatów „Nowy dom #Łódz”.
Organizatorzy: Fabryka Aktywności Miejskiej, Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Fundacja Humanosh
Partner: Łódzkie Centrum Wielokulturowe i New Home Project
_______________________________________________________________________________________________
Fabryka Aktywności Miejskiej, Tuwima 10
Ulica Tuwima prowadziła do lasu.
Ulica Przejazd (teraz Tuwima) została wytyczona w 1823 roku, czyli na początku powstania Łodzi przemysłowej. Była to droga, która prowadziła do lasów na ówczesnej granicy miasta, dzisiaj ich pozostałością jest park 3 Maja. Z lasów przejeżdżało się Przejazdem, a wracało Nawrotem. Stąd mamy właśnie ulicę Nawrot, od nawracania. Ulice miały odwrotny kierunek niż dzisiaj. Od 1954 patronem ulicy jest poeta, łodzianin Julian Tuwim.
Pod adresem Przejazd 10 w 1881 roku powstała fabryka maszyn i przyborów tkackich Henryka Wagnera. Po wojnie została ona znacjonalizowana, produkowano tu części do maszyn, potem pełniła funkcje usługowe. Do dzisiaj na terenie fabryki jest oryginalny komin o rzadko spotykanym kwadratowym przekroju, który został wyremontowany w 2004 r., na jego szczycie znajduje się neon Mewa Marcelo Zammenhoffa oraz Jessici Rossolini.
Od maja 2022 działa tutaj Fabryka Aktywności Miejskiej.