OUT OF MIND / POZA UMYSŁEM

OUT OF MIND może sprawić, że zmienimy sposób, w jaki postrzegamy samych siebie. Kluczem do zrozumienia wystawy staną się terminy „obsesja”, „iluzja” i „fantazja”, ale przede wszystkim umysł otwarty na zaskoczenie.

Trzynastu artystów, z których większość wykorzystuje nietypowe formy portretu, przedstawi niezwykłe drogi, jakimi podążać może ludzki umysł i wyobraźnia. Zaprezentowane prace wpisują się w tradycję dokumentu i fotografii inscenizowanej. Prezentują różnorodne techniki – od ambrotypii, przez odbitki analogowe, od prostych obrazów wyprodukowanych przez drukarkę atramentową po filmy i projekcje. Jednocześnie wszystkie łączy wspólny motyw tożsamości i niecodzienny sposób prezentowania rzeczywistości i fantazji.

Kostium i maska od zawsze były symbolami przemiany i poszukiwania tego, co znajduje się poza granicami naszego „ja”. Chiński artysta Maleonn tworzy w swych pracach komiczny obraz podróżującej w czasie postaci z głową pomidora, uchwyconej w różnych sytuacjach na irlandzkim wybrzeżu. Kontrapunkt dla tego absurdalnego obrazu stanowią dokumentalne zdjęcia nowojorskiej artystki Phyllis Galembo – kolorowe, nieco nierealne i wyolbrzymione portrety uczestników afrykańskich festiwali. Z kolei James Mollison, wykorzystując dźwięk i ruchomy obraz, przedstawia fanów, obsesyjnie powielających wizerunki „bogów” i „bogiń” muzycznego świata. A niemiecki fotograf Gosbert Gottman portretuje przerażające twarze oszołomionych biegaczy, biorących udział w maratonie. Erwin Olaf tworzy pracowicie inscenizowane zdjęcia i wideo, z których powstają przedziwne i tajemnicze filmy.

Jest to tylko kilka przykładów zdjęć, które otwierają umysł na iluzje i niezwykłe opowieści. Każda z serii przedstawia pewną formę zauroczenia i kieruje nas coraz bliżej nieznanego. Każda otwiera drzwi prowadzące do świata niezwykłości i pokusy.

Kurator wystawy: Celina Lunsford (dyrektor artystyczna Fotografie Forum, Frankfurt nad Menem, Niemcy)

Celina Lunsford o wystawie – pdf

Artyści:
Arno Rafael Minkkinen Wybrane prace z okresu 1985-2006 (Finlandia)
Carolle Benitah Fotopamiątki (Francja)
Erwin Olaf Ostatni krzyk mody; Zmierzch i Świt (Holandia)
Gosbert Gottmann Maratończycy (Niemcy)
Horst Stein GUN (Austria)
James Mollison Wyznawcy (Kenia/Włochy)
Justin Maxon Zwolnij… złap oddech… masz tylko jedno życie (USA)
Levi van Veluw Długopisy (Holandia)
Maleonn Król absurdu (Chiny)
Martin Liebscher Opera, Lille (Niemcy)
Phyllis Galembo Maski (USA)
Susan E. Evans TUBYLCY: ambrotypy z cyfrowego pogranicza (USA)
Thorsten Brinkmann Portrety seryjnego kolekcjonera (Niemcy)

Biografie artystów:

Willa Grohmana
Tylna 9/11
godziny otwarcia
5.05 / czw: 18.00-21.00
6.05-15.05 / pn-nd: 11.00-20.00

wernisaż: 5.05 / czwartek / godz. 18.00
wystawa czynna w dniach 5.05-15.05