LEVI VAN VELUW

Ballpoints / Długopisy (2006-2007)

Moje fotografie to często nielogiczna kombinacja materiałów, deseni, kolorów i form – w tym projekcie są to wzory wymalowane długopisem. Moja głowa jest tu jedynym stałym elementem. Swoje prace planuję świadomie i starannie, a wykorzystując w nietypowy sposób znane narzędzia, jak choćby długopis, staram się doprowadzić do transformacji, stworzyć choć trochę odmienną perspektywę.

To moja własna głowa jest tu nośnikiem wszystkich transformacji i kombinacji. Pozbawiona wyrazu, niemal uniwersalna twarz pozwala oglądającemu utożsamić się z tym wizerunkiem. Wszystko to, co widać na fotografii, powstało naprawdę, nie zaś w wyniku obróbki cyfrowej, dlatego też każde ze zdjęć zawiera jednocześnie krótką historię powstania.

Interesuje mnie motyw powtórzenia, ponieważ można je wykorzystać w różnych celach. Jeśli kilkakrotnie fotografujemy tę samą głowę i wyraz twarzy, to w końcu przedstawiana osoba schodzi na drugi plan, ustępując miejsca formie. Stałe elementy tracą swoją wartość, a centralnym punktem pracy okazują się zmieniające się detale – w ten sposób dokonuję przesunięcia w hierarchii wartości.

LEVI VAN VELUW
urodził się w 1985 roku w Hoevelaken (Holandia), mieszka w Arnhem (Holandia)
www.levivanveluw.nl

Levi van Veluw studiował malarstwo w Artez Institute of Arts w Holandii, tam też zainteresował się fotografią. Odbył staż fotograficzny u Erwina Olafa. Po studiach szybko odniósł znaczny sukces, a jego prace prezentowane są w wielu miejscach w Europie i w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Photographer of the Year Award podczas IPA International Photo Awards w USA. Jego prace ukazały się w m.in. w czasopismach „Village Voice”, „El Pais” oraz „Domus”. Były wystawiane w Armory Show oraz Museum of Arts and Design w Nowym Yorku, a także podczas Scan Photography Festival w Barcelonie.