HORST STEIN

GUN (2008)

Człowiek z bronią pozuje na tle trofeów swojej pasji. Sęk w tym, że zwierzyną są obrazy, broń to tak naprawdę przedmiot, brikolażowa bazooka, a myśliwy to nieszkodliwy facet z sąsiedztwa. Rozpoczyna się przedziwna gra z przedstawionymi rzeczywistościami, tożsamościami, nieporozumieniami, seksem, zbrodnią i humorem w rolach głównych.

Obrazy olejne wykluczają „samoświadomość albo widoczną powierzchowność”. To rekwizyty przygotowane specjalnie do tego projektu. Na pierwszy rzut oka ukazują proste i przyjemne sceny – nagość sugeruje naturalność.

Aranżacja, kompozycja i sposób, w jaki zostały namalowane, potęgują pierwsze wrażenie harmonii czy niewinności scen z codziennego, zwykłego życia ukazanej na nich pary. Obrazy zdają się skupiać na kwestiach stosunków damsko-męskich. Jako że przedstawione gesty są tak błahe i zwyczajne, nikt nie doszukuje się ich ukrytego znaczenia.

Obrazy zostały jednak brutalnie ostrzelane przez człowieka, który prawdopodobnie nie zrozumiał ani ich przekazu artystycznego, ani dyskursu dotyczącego problematyki płci. „Snajper” wziął na cel genitalia… strzelił i zostawił ziejącą pustkę – co z oczu, to z serca. Sprawca zdaje się być bardzo zadowolony.

Miejscem akcji jest mikrokosmos podwórka przy studiu. To poligon doświadczalny fotografii performatywnej, angażującej osoby z otoczenia, które dobrowolnie włączają się do akcji. Cykl GUN podkreśla także związek między obrazem/przedmiotem a fotografią.

Prace te są częścią większego projektu zatytułowanego Simulation, w którym skupiam się wyłącznie na fotografii inscenizowanej.

HORST STEIN
urodził się w 1970 r. w Schaerding nad Innem (Austria), mieszka w Wiedniu (Austria)
www.horststein.eu

Horst Stein studiował rzeźbiarstwo na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu. Około 2000 r. zrezygnował z rzeźby i malarstwa na rzecz fotografii, która początkowo służyła mu do dokumentowania własnej sztuki, a potem samasię nią stała. Rzeźby i obrazy przestały zatem być wyłącznie dziełami sztuki, ale w symetrycznym procesie stały się rekwizytami, wykorzystywanymi w tworzeniu innych dzieł.

Twórczość Steina dzieli się na dwie zupełnie odrębne serie fotografii artystycznej: Simulation (Symulacja, łącząca różne formy artystyczne, wykorzystująca fotografię inscenizowaną) – poruszającą tematykę związaną z płcią i seksualnością – oraz Documentation (Dokumentacja, fotografia nieinscenizowana) – skupiającą się na kwestiach społecznych i politycznych.

Steina reprezentują HP-Garcia-Gallery (www.hpgarciagallery.com) w Nowym Jorku oraz anikahandelt (www.anikahandelt.com) w Wiedniu.