MALEONN

King of the Ridiculous / Król absurdu (2010)

Od początku 2010 roku w każdą podróż zabieram ze sobą rzeczy Pomidorowego Króla. Zdjęcia do pierwszego, już zakończonego, rozdziału tej serii powstały w Cobh (Irlandia) i w Swansea (Wielka Brytania). Biedny, zadufany w sobie pomidor zakłada kosztowną imperialną szatę tradycyjnej opery pekińskiej, a następnie przechadza się po ulicach niczym klaun. Otaczające jego postać elementy kaligraficzne są moim dziełem. Są brzydkie, gdyż nigdy nie uczyłem się kaligrafii, ale nie przeszkadza mi to, bo wiem, że inni też się na tym nie znają.

Możesz zrozumieć moje prace na wiele różnych sposobów. Jeśli uważasz, że jest to czysty nonsens, nie będę zaprzeczał. Jest to po prostu zbiór zdjęć, które nic nie znaczą.

Przedstawiony świat jest śmieszny i pozbawiony sensu. To, co mówimy, dzieła sztuki, wiersze, czy kłamstwa – wszystko to jest bezwartościowe. Tak poważnie angażuję się w ten żart, tak wiele energii i czasu kosztuje mnie ta nieskończenie niedorzeczna walka z nicością, że to chyba najużyteczniejsza i najszczersza rzecz, jaką mogę w tej chwili zrobić.

MALEONN
urodził się w 1972 roku w Szanghaju (Chiny), gdzie obecnie mieszka
www.maleonn.com

Maleonn dorastał w rodzinie artystów, sam także studiował sztuki piękne przez 10 lat. Długo starał się znaleźć najlepszą formę komunikacji artystycznej. W 2003 r. zrezygnował z kariery reżysera filmów reklamowych i zajął się fotografią. W 2004 r. odbyła się jego pierwsza wystawa indywidualna w Szanghaju, a w 2006 r. w Toronto, czym rozpoczął karierę międzynarodową. Maleonn zbiera stare zdjęcia i inne stare przedmioty, które potęgują wrażenie nostalgii w jego pracach.

Jego prace były wystawiane w Chinach, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Australii i Europie, w takich galeriach jak CO2 Gallery w Rzymie, Paris-Beijing Gallery w Paryżu i w Pekinie, CDS Gallery w Danii, Mai36 Gallery w Zurychu, Craig Scott Gallery w Toronto oraz Shanghai Arts Museum w Szanghaju.