CAROLLE BENITAH

Photos Souvenirs / Fotopamiątki (2009, w toku)

Kiedy przeglądałam stary rodzinny album fotograficzny, poczułam napływ przedziwnych emocji. Nie pamiętałam chwil utrwalonych na tych zdjęciach, a jednak obudziły we mnie lęk przed czymś bliskim, a jednocześnie całkowicie nieznanym. Te zapisane momenty przedstawiały mnie samą, opowiadały o moim miejscu na świecie, mojej rodzinie i jej sekretach, a także o lękach, które są częścią mnie i wszystkim tym, co przyczyniło się do tego, że jestem jaka jestem.

Postanowiłam zagłębić się we wspomnienia z dzieciństwa, aby zrozumieć kim jestem oraz określić moją obecną tożsamość. Wybrałam swoje dawne zdjęcia i poddałam je reinterpretacji. Zdecydowałam się na wykorzystanie haftu i koralików naszywanych na zdjęcie. Haftowanie to typowo kobiece zajęcie, jest też nierozerwalnie związane ze środowiskiem, w którym dorastałam. Wykorzystuję je, aby na nowo opowiedzieć swoją historię, ukazując jednocześnie jej ciemne strony.

W ten sposób interpretacja i robótki ręczne zaczynają ze sobą kontrastować. Z jednej strony haft, który jest oznaką dobrego wychowania, z drugiej słowa, przeczące idealnemu wizerunkowi mnie samej, jaką miałam się stać – dobrze wychowanej dziewczynki, mądrej żony i kochającej matki.

Haftując, dziurawię zdjęcia. Każda dziurka to śmierć zadana moim demonom, to coś na kształt egzorcyzmu. Ten projekt to opowieść o odkrywaniu prawdy i o emocjach. Korzystam z czerwonej nici – głównego tropu, który prowadzi mnie w labirynt przeszłości. Czerwień to kolor gwałtownych emocji, złej krwi i seksualności. Koraliki z kolei pozwalają mi na podkreślenie dekoracyjnego aspektu całości oraz stworzenie dysonansu. W ten sposób moja praca staje się trójwymiarowa. A słowa są kluczem do tajemnicy. Ten precyzyjny i powolny proces jest metaforą odnajdywania siebie oraz upływu czasu.

CAROLLE BENITAH
urodziła się w 1965 roku w Casablance (Maroko), mieszka w Marsylii (Francja)
www.carollebenitah.com

Po ukończeniu Ecole de la Chambre Syndicale de la Couture Parisienne (Paryż, Francja), Carolle Benitah pracowała przez dziesięć lat jako projektantka mody. W 2001 r. podjęła naukę w zakresie fotografii w Ecole Supérieure des Beaux-Arts of Luminy w Marsylii, uczęszczała także na wykłady z fotografii na Christie’s Education w Paryżu oraz kursy wieczorowe w Ecole Supérieure de Photographie w Arles. Brała udział w wielu warsztatach fotograficznych we Francji i za granicą. Pracowała z takimi fotografami, jak Lise Sarfati, Antoine d’Agata, Klavdji Sluban oraz Mary Ellen Mark.

Jej prace prezentowano ostatnio m.in. podczas Festival de la Luz w Buenos Aires; podczas Festival Pingyao w Chinach, a także w Crawford Art Gallery w Cork w Irlandii. zdjęcia Benitah były publikowane także w branżowych magazynach, takich jak „Leica World”, „Shots Magazine”, „Photos Nouvelles”, „Spot”,magazyn Center for Photography Houston, „Foto Noviny” oraz „Lens Culture”. Reprezentują ją Galeria Esther Woerdehoff  (www.ewgalerie.com) w Paryżu oraz Galerie 127 (www.galerienathalielocatelli.com) w Marrakeszu.