MARTIN LIEBSCHER

Opera, Lille (2009)

Moment, w którym uświadamiamy sobie, że sfotografowana osoba patrzy nam prosto w oczy, jest zawsze niezwykły. Czujemy się przyłapani niczym podglądacze. Zdarza się to czasami w przypadku obrazów nieruchomych, ale prawie nigdy w przypadku filmów, gdzie zniszczyłoby to iluzję.

A co dzieje się, gdy patrzy na nas nie jedna, ale 2500 osób? Na tym właśnie skupiam się w swojej pracy. Nagle to widz znajduje się na scenie, a zdjęcie staje się widownią. Kierunek oglądania odwraca się.

MARTIN LIEBSCHER
urodził się w 1964 roku w Naumburg/Saale (Niemcy, mieszka w Berlinie i Frankfurcie nad Menem (Niemcy)
www.liebscher.biz

Martin Liebscher wychował się w Speyer. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych (Städel School, Academy of Fine Art) we Frankfurcie nad Menem. Uczył się m.in. od Martina Kippenbergera i Thomasa Bayrla. Studiował także w londyńskiej Slade School of Fine Art. W 1988 r. Liebscher został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa za najdłuższe zdjęcie grupowe przedstawiające jedną osobę. Otrzymał również wiele nagród, w tym: Art Directors Club / Germany Award za  „A Man with Opportunities” w 2007 r. oraz Gold Award of the Deutscher Fotobuchpreis w 2010 r. za książkę „Einer für Alle”. Od 2007 r. jest profesorem w Hochschule für Gestaltung w Offenbach nad Menem. Jego prace były prezentowane w kraju i za granicą – wiele z nich wchodzi w skład ważnych kolekcji i muzeów.