SUSAN E. EVANS

TUBYLCY: ambrotypy z cyfrowego pogranicza (2010)

Dawni amerykańscy fotografowie przemierzali powozami kolonizowane obszary i utrwalali na ambrotypach ludzi żyjących na obrzeżach cywilizacji. 160 lat później ja także docieram do nowego pogranicza, do obrzeży społeczności internetowych, i fotografuję tych, którzy przecierają szlaki. Chociaż gracze i członkowie tych wirtualnych społeczności nie znajdują się tam fizycznie, sterują swoimi sieciowymi wcieleniami i kreują dość mierne wizerunki samych siebie. Mój projekt pozwala na wzbogacenie „życia” tych postaci o nieznaną im dotąd zupełnie (bo skąd?) realność i historię. Ambrotyp to realny obraz nierealnej postaci, który jednocześnie pokazuje umierającą chwilę.

SUSAN E. EVANS
urodziła się w 1966 roku w Yankton, Południowa Dakota (USA), mieszka w Troy, stan Michigan (USA)
www.susaneevans.com

Susan E. Evans jest artystką konceptualną. Wykłada fotografię i nowe media na Oakland University w stanie Michigan w USA. Jej obecne zainteresowania oraz projekty artystyczne dotyczą tożsamości, kontekstu, struktury, przetwarzania informacji oraz kategoryzacji. Susan E. Evans uzyskała licencjat sztuk pięknych w zakresie fotografii i holografii w Goddard College. Tytuł magistra w dziedzinie fotografii zdobyła na Cornell University. Otrzymała także kilka grantów i stypendiów naukowych, które umożliwiły jej dalszy rozwójartystyczny.

Evans jest laureatką fińskiej nagrody Arteles Artist Residency 2011 Award of Haukijärvi. Uczestniczyła w ponad 150 grupowych i indywidualnych prezentacjach. Jej prace wchodzą w skład kolekcji na całym świecie, prezentowanych w takich miejscach jak Musée de l’Elysée w Lozannie, George Eastman House w Rochester oraz Muzeum Sztuk Pięknych w Houston.