Fotofestiwal 2020

original unretouched document from the J.M. Donat Collection

O programie

Fotofestiwal 2020: 6-23 sierpnia.

Co takiego kryje się za potrzebą gromadzenia, posiadania i katalogowania fotografii? Czy kolekcjonowanie może przerodzić się w obsesję? Co stanowi o wartości fotografii, które chcemy zatrzymać przy sobie?


Bez względu na to, co zbieramy - znalezione na pchlim targu amatorskie zdjęcia czy dzieła sztuki stworzone przez artystów o światowej renomie - za naszym działaniem kryje się pragnienie zatrzymania czegoś dla siebie. Kolekcjonowanie wynika także z chęci tworzenia, a same zbiory mogą powiedzieć wiele o ich właścicielu. Podczas tegorocznej edycji Fotofestiwalu przedstawimy sylwetki niezwykłych kolekcjonerów. Wszyscy z nich przez lata budowali unikatowe zbiory - autorskie, oparte o niekonwencjonalne kryteria i często pochodzące z zaskakujących źródeł. Dzięki ich determinacji, pasji i obsesji powstały oryginalne opowieści o współczesnym społeczeństwie i przełomowych momentach w historii XX i XXI wieku.
Spektrum tych zbiorów jest bardzo szerokie: obok fotografii amatorskiej pojawią się też prace, które były prezentowane w prestiżowych światowych muzeach i podczas wielu międzynarodowych festiwali. Wspólnym mianownikiem wszystkich wystaw jest m.in. to, że, poza jednym przypadkiem, sami kolekcjonerzy wcielą się w rolę głównych narratorów i kuratorów.

W centrum festiwalowym Art_Inkubator zaprezentujemy cztery międzynarodowe wystawy. „oo’s & iii’s” to wybór prac z dwóch kolekcji nowojorskiego kuratora W.M. Hunta: „Dancing Bear” („Tańczący niedźwiedź”), na którą składają się magiczne, intrygujące fotografie ludzi z zamkniętymi, przysłoniętymi bądź z innego powodu niewidocznymi oczami oraz z kolekcji „Blind Pirate” („Ślepy pirat”), która jest zbiorem pochodzących sprzed 1950 r. fotografii rozmaitych grup, m.in. amerykańskich żołnierzy, robotników czy studentów. Efekt? Parada kształtów, w której oczy, głowy i twarze układają się na kształt tytułowych „oo”, zaś niemal bliźniaczych sobie ludzkich sylwetek jest tak dużo, że przypominają litery „ii” z drugiej części tytułu. W kolekcjach Hunta zdjęcia znalezione w pobliskim sklepie ze starociami pojawiają się tuż obok prac takich artystów jak Diane Arbus czy Robert Frank.

Jean-Marie Donat poszukuje wyłącznie zdjęć amatorskich. Zbiera je na pchlich targach na całym świecie, znajduje w Internecie i tworzy kompilacje publikowane w formie książek fotograficznych. Zdjęcia najczęściej łączą powtarzające się motywy: mężczyźni prężący się przy samochodach, wydrapane twarze nielubianych osób, wakacyjne portrety rodzinne z „białym niedźwiedziem”. Wszystko to składa się na unikalny autoportret świata w XX wieku.
Dopełnieniem międzynarodowej części programu głównego festiwalu będzie węgierska kolekcja Fortepan, której twórcą jest Miklós Tamási. Ten wnikliwie opracowany kuratorsko przez Istvána Virágvölgyi z Robert Capa Center w Budapeszcie zbiór fotografii stanowi obecnie jeden z najciekawszych cyfrowych archiwów fotografii wernakularnej, jaki został udostępniony w Internecie - a wszystko rozpoczęło się od torby zdjęć znalezionej w koszu na śmieci. Kolekcja składająca się obecnie z setek tysięcy zdjęć - które trafiły tam z piwnic, śmietników, antykwariatów, ale także zostały przekazane przez prywatne sposoby i instytucje - od początku swojego istnienia udowadnia, że w każdej rodzinie jest uzdolniony artysta.

Wystawą zamykającą - nietypowo, bo w listopadzie - program festiwalu będzie zaprezentowana w Muzeum Sztuki w Łodzi wybitna kolekcja, którą przez ponad 30 lat tworzył znany francuski popularyzator sztuki oraz marszand - Antoine de Galbert, założyciel prywatnego muzeum La Maison Rouge w Paryżu. W jego zbiorach znajduje się ponad trzy tysiące eksponatów. Kolekcjoner znany jest z nietypowego podejścia do ekspozycji swoich prac. Jedna z jego poprzednich wystaw zatytułowana „Ściana” została przygotowana we współpracy z specjalistą IT, przy użyciu „metody Monte-Carlo”. Losowo wygenerowany algorytm wybierał prace wyłącznie na podstawie dwóch wskaźników: wielkości obrazu i numeru inwentarza. Dla Fotofestiwalu Antoine de Galbert przygotował kuratorską wystawę pt. „Płonący dom”, która pokazuje współczesny świat w kryzysie. Znajdą się na niej prace artystów zaangażowanych politycznie i społecznie, wśród nich m.in.: Christian Boltanski, Boris Mikhailov, Jonathan Horowitz, David Goldblatt, Mikhael Subotzky, Yoho Tsuda.

Kolekcjonowanie jest gestem autorskim. Wybory kolekcjonerów są osobiste - są wyrazem ich wrażliwości, nonszalancji, odwagi, poczucia humoru, wiedzy i wieloletnich doświadczeń. Wystawy, które zobaczymy na Fotofestiwalu to autoportrety nieprzeciętnych zbieraczy, pełnych fantazji pasjonatów, którzy latami budują „osobiste muzea”, tworząc własne opowieści o świecie.

Temat festiwalu obecny będzie także w autorskich materiałach publikowanych na naszej stronie internetowej i social media oraz pojedynczych wydarzeniach specjalnych w trakcie trwania festiwalu.

Rada programowa Fotofestiwalu: Franek Ammer, Krzysztof Candrowicz, Justyna Kociszewska, Marta Szymańska

Wystawy

Wydarzenia

Harmonogram

31 maj

ACCOMPANYING EXHIBITION

WORKSHOP

14:30

Dream or reality? - how to picture what doesn't exist. Workshop of surrealism accompanying Undreamed dreams or a trial held against the real world exhibition by Talat Darvinoğlu, entry 8 PLN, sign up through sekretariat@mgslodz.pl

WORKSHOP

Workshop accompanying the Travel to Planet B screening; creating new film script for the live voice over; register online via widzimysie@fotofestiwal.com, free entry

MOVIE SCREENING

20:00

film screening: “The Voyage to the Planet B”, remix of “Nude on the Moon” with live voice-over (Maurycy Chełmiński), free entry

19:00

Picnic with Allan Dransfield the creator of DontHurry_BeHappy exhibition

FILM SCREENING

21:00

POLÓWKA IN FABRYKA SZTUKI: Rear Window, dir. Alfred Hitchock, USA 1954, 112', free entrance

17:00

Guided Tour with Talat Darvinoğlu of Undreamed dreams or a trial held against the real world., entry 8 PLN, sign up via sekretariat@mgslodz.pl

MUSIC AND SLIDESHOW

21:30

Fotofestiwal and Retroperspektywy music night with Kuki Monstah i DJ Late + slideshow of Some Bodies exhibition, Kuala Lumpur International Photoawards + Retroperspektywy program reveal

11:00

Picnic and vege BBQ with Ferment LAB; Badminton & table tennis Torunament!

OPENING OF ACCOMPANYING EXHIBITIONS

SLIDESHOW

20:30

Belarusian photography - with introduction by Andrei Liankevich

ACCOMPANYING EXHIBITION

16:00

CANCELED: Witold Gretzyngier, The Gateway

Miejsca festiwalowe

KIPISZ

Piotrkowska 282

Xue Jiang, Day dream

OFF PIotrkowska

Fundacja Działania

ul. 6 SIerpnia 5

Dominika Sadowska (featuring Karol Stolarek), Tunnel (B)

Motyl UŁ

ul. SIenkiewicza 21

KO#Lekcje, Exhibitions by Łódź University, Fine Art Academy of Łódź and Film School Łódź | OCTOBER

Pracownia Portretu (Portrait Workshop)

Galeria Olimpus

Kościuszki 24

Konrad Kuzyszyn, Selfcollection

Book Art Museum

Tymienieckiego 24 St

7.08.2020 – 16.08.2020 (Fri-Sun 12:00 AM-5:00 PM, every other day by prior arrangement (+48) 502 626 466, (+48) 508 089 594)

Ogrodowa8 Gallery

Ogrodowa 8

7.08.2020 – (wt-pt 13:00-18:00, sb-nd 13:00-17:00)

Imaginarium Gallery

Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18

Niebostan

Piotrkowska 17 St

RELAX AND MUSIC

Galeria Mała Czarna (Fine Art Academy Łódź)

Wojska Polskiego 121 St

Witold Gretzyngier, The Gateway

Muzeum Książki Artystycznej (MKA)

ul. Tymienieckiego 24

7.08.2020 – 16.08.2020 (fri-sun: 12.00-17.00 / call to arrange a visit mon-thu: 502 626 466, 508 089 594)

Futures Talents 2020 and Fortepan Slideshow + music and relax with DJ Dr. Warte:mal!

MS1

Więckowskiego 36

2nd of October, więcej informacji wkrótce!

Informacje praktyczne

W tym wyjątkowym roku Fotofestiwal ma wyjątkową formułę.
Większość wystaw będziecie mogli obejrzeć w sierpniu. Część jednak zobaczycie dopiero w październiku.

Większość wystaw udostępniona zostanie także w wersji online - linki pojawią się w opisie każdej wystawy na stronie www: LINK

Centrum festiwalowe

ART_INKUBATOR

Łódź, Tymienieckiego 3
Tu znajdują się wszystkie festiwalowe, sierpniowe wystawy!
Wystawy z Programu Otwartego czynne w datach 6-16.08.


GODZINY OTWARCIA


6.08, 19-21 otwarcie festiwalu (wstęp wolny, z koniecznością pozostawienia danych osobowych przy wejściu; istnieje możliwość limitowania liczby osób na terenie centrum)
7-9.08 (pt-ndz): 12-15, 16-21 (uwaga! między 15 a 16 godzina techniczna!)
pn-wt, czw-pt: 15-20,
śr: 15-21
sb-ndz: 12-15, 16-21 (uwaga! między 15 a 16 godzina techniczna!)

COVID-19

W związku z panującą w Polsce pandemią koronawirusa Covid-19 działania festiwalowe zostały okrojone. Zrezygnowaliśmy z większości spotkań, koncertów czy wydarzeń, na których mogliby się gromadzić ludzie a nadzór nad nimi byłby niemożliwy. W związku z tym część z nich została przeniesiona do Internetu, a pozostała część będzie realizowana w oparciu o wszystkie standardy oraz zalecenia wydane zarówno przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Zdrowia jak również Główny Inspektorat Sanitarny.
Więcej informacji praktycznych związanych z obostrzeniami zwiedzania: LINK

Bilety

5 zł ulgowy (studenci, emeryci, renciści, dzieci do lat 12),
10 zł normalny
wstęp wolny - dzieci do lat 12

W tym roku nie mamy karnetów, ale bilety są bardzo tanie!

Bilety obowiązują na dany dzień w Art_Inkubatorze i na ewentualnych imprezach i wydarzeniach specjalnych danego dnia.
Płatność gotówką oraz kartą, a także jest możliwość zakupu biletu online na platformie e-wejsciowki.pl.

Dni otwarte dla studentów i pracowników Uniwersytetu Łódzkiego: 17 i 23.08 (za okazaniem legitymacji)

Kiedy i na co bez biletów?

Biletu nie potrzebujesz na wybrane pokazy slajdów, imprezy, pokazy filmowe oraz większość wystaw towarzyszących - szczegółowe informacje o biletowaniu znajdują się przy opisie każdego z wydarzeń na stronie internetowej i Facebooku.

UWAGA!

Wiele wystaw towarzyszących otwartych jest w nietypowych godzinach. Sprawdź to na szczegółowej liście wystaw towarzyszących.

21.08 w Fabryce Sztuki rusza także Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy.

Wszystkie spektakle udostępniane będą online, wydarzenia są bezpłatne. Polecamy program festiwalu -> LINK

KONTAKT

Masz pytania?
Napisz biuro@fotofestiwal.com lub zadzwoń 730 606 290

Newsletter

Sign up to our newsletter

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organiser

Co-organisers

Festival Centers

Technology Partner

Main Festival Partners

Translations

Accommodation

Partners

Accompanying Exhibitions

Fotofestiwal 2019 Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017