Wystawy towarzyszące – październik

z archiwum Uniwersytetu Łódzkiego

Zapraszamy na wystawy organizowane przez instytucje partnerskie i miejskie galerie!

Wystawy w budynku MOTYL UŁ:

budynek Motyl UŁ, ul. Sienkiewicza 21, czas trwania wszystkich wystaw: 2.10.2020 – 25.10.2020, pn-wt: nieczynne, śr-pt – 16:00-19:00, sb-nd – 13:00-19:00,

otwarcie: 2.10.2020, 20:00

♦ In nova lux, Janusz Hereźniak, Kazimiera Zawistowicz – Adamska, Wacław Piotrowski, Stanisław Pączka

 

kurator: Tomasz Ferenc

Pretekstem do przygotowania tej wystawy stała się 75. rocznica utworzenia Uniwersytetu Łódzkiego. Przygotowując ją odkryliśmy, że pośród naukowych pracowników naszej uczelni wielu w swoich praktykach badawczych wykorzystywało zapis fotograficzny. Wśród nich na wstępie wymienić należy profesor Kazimierę Zawistowicz – Adamskę, która uwieczniała przedwojenną polską wieś, stając się tym samym jedną z prekursorek wizualnej etnografii w Polsce.W calach badawczych zdjęcia wykonywał także socjolog Wacław Piotrowski, dokumentując między innymi łódzką, robotniczą architekturę. Najbliżej świata sztuki był prof Janusz Hereźniak, który nie tylko był wybitnym geobotanikiem, ale także członkiem łódzkiego oddział Związku Polskich Artystów Fotografików. Równie wyjątkowe okazały się zbiory fotografii, geografa, profesora Stanisława Pączki. Zdeponowane w archiwum UŁ slajdy odkryły przed nami nie tylko podróżnika, ale i świetnego fotografa. Ostatnia odsłona wystawy poświęcona jest fotografom dokumentującym prace łódzkich archeologów. Ta świetna od strony technicznej fotografia sprzed 50 lat w wielu momentach przybiera niepokojąco współczesne oblicze pod względem formy. Pięć przygotowanych wystaw na dwa zasadnicze cele. Po pierwsze chcemy dzięki nim przypomnieć sylwetki nie żyjących już, wybitnych łódzkich badaczy, reprezentujących różne naukowe dyscypliny. Po drugie, chcemy pokazać jak intrygujące są to fotografie, jak ciekawe punkty widzenia odzwierciedlają i jak wiele mogą dziś przed nami odkryć. Nasze poszukiwania miały także doprowadzić do ukazania tych archiwalnych materiałów w nowym kontekście, w nowych formatach, w nowym świetle. In nova lux.

♦ Ko#Lekcje, Dagmara Bugaj, Anna Bąk, Agnieszka Chojnacka, Artur Chrzanowski, Marek Domański, Bartłomiej Flis, Łukasz Ogórek, Anita Osuch, Maciej Rawluk, Dominika Sadowska, Dorota Stolarska

Twórcy związani z ASP stworzą szereg indywidualnych wystaw, stanowiących archipelag wizji i doświadczeń, w niekiedy zaskakujący sposób odnoszących się do wieloaspektowego funkcjonowania w polu sztuki i nauki. W skład wystawy wchodzą projekty: Dagmara Bugaj i Anita Osuch, Innerscape, Dominika Sadowska, Tunel (A), Dorota Stolarska, Tam zawsze jest lato i nic się nie zmienia, Marek Domański, Death Staff, AnnaBąki inne.

Ko#Lekcje Obecności, wystawa grupowa Szkoły Filmowej

Kino to mozaika wrażliwości, języków, sposobów widzenia świata; to magazyn mglistych przebłysków, pozornie nieznaczących rozmów, nagle dostrzeżonych fragmentów większej całości. Kino to wreszcie fuzja wszystkich sztuk.

Wystawa Ko#Lekcje Obecności to podróż w głąb umysłu szkoły. Pozwala spojrzeć szerzej: podpatrzeć nienazwane, tajemnicze mechanizmy procesu twórczego; zobaczyć ukrywane zazwyczaj przez artystów ćwiczenia i wprawki; zaobserwować jak autorzy wykorzystują różne media i materie, aby odkryć przed odbiorcą różnorodność i bogactwo rzeczywistości. Wystawa Ko#Lekcje Obecności umożliwia więc doświadczenie przestrzeni, której esencją jest kontakt z człowiekiem. W dziełach pokazywanych na wystawie to bohater jest priorytetem, podstawą każdej historii. Zatrzymane spojrzenia, podpatrzone ukradkiem gesty czy usłyszane przypadkiem słowa to najważniejsza, bo żywa materia sztuki filmowej. Na wystawie Ko#Lekcje Obecności można więc spotkać bohatera zarówno w etiudach, fotografiach studentów wszystkich wydziałów, ale także w kontakcie bezpośrednim, w swobodnie snutej opowieści.

“Dlaczego jesteśmy tak daleko od siebie?” – pytał wykładowca Szkoły Filmowej, prof. Antoni Bohdziewicz na zjeździe w Wiśle w 1949 roku, kiedy tworzono powojenne podstawy dla przemysłu filmowego w Polsce. To pytanie może paść także i dziś, z innych niż wówczas powodów. Wystawa proponuje więc kilka lekcji bliskości – z człowiekiem, z myślą, naturą, ciszą, technologią. Bo jak pokazuje rzeczywistość, to właśnie bliskości uczymy się wciąż od nowa.

Autorzy: Maria Biel, Jaga Bieńkova, Magda Bojdo, Katarzyna Boniecka, Jan Bujnowski, Nils Crone, Alicia Devaux, Jakub Drobczyński, Natalia Durszewicz, Jakub Dylewski, Klaudia Folga, Aleksandra Gach, Karolina Grabowska, Artur Gutowski, Adrian Jaszczak, Xue Jiang, Dawid Kawalec, Anna Kazimierczak, Marianna Klein, Piotr Kotlicki, Zofia Kowalewska, Sylwia Księżopolska, Michał Kucharski, Dominik Langwerski, Aike Lindhagen, Natalia Łączyńska, Grzegorz Małecki, Katarzyna Mąka-Malatyńska, Marcin Podolec, Nikodem Marek, Bronka Nowicka, Helena Oborska, Karolina Okrzesik, Maria Ornaf, Laura Pawela, Tomasz Pawelec, Tomasz Pawlik, Aleksandra Pawłowska, Igor Pisuk, Patrycja Polkowska, Jakub Prysak, Celina Przyklęk, Ewa Radzewicz, Robert Rawłuszewicz, Resina, Weronika Sieradzka, Jakub Solarz, Wojciech Staroń, Aleksandra Szajnecka, Csaba Szentgáli, Nadia Szymańska, Bartłomiej Talaga, Marek Szyryk, Aliaksandr Tsymbaliuk, Michał Wojtasik, Andrzej Woźniakiewicz, Zuzanna Zachara-Hassairi, Piotr Zbierski.

Kurator: Anna Kazimierczak

Asystentki kuratora: Aleksandra Pawłowska, Weronika Sieradzka

Konsultacje: Jolanta Dylewska, Dagna Kidoń, Marcin Malatyński, Katarzyna Mąka-Malatyńska, Kuba Mikurda, Bronka Nowicka, Wojciech Staroń, Marek Szyryk, Bartek Talaga, Kacper Zamarło, Anna Zarychta.

Tekst do wystawy: Małgorzata Stasiak

archiwum Uniwersytetu Łódzkiego, archeolodzy

archiwum Uniwersytetu Łódzkiego, z wystawy In nova lux

fot. Dominika Stolarska, It's always summer

fot. Dorota Stolarska, It’s always summer, z wystawy Ko#lekcje

 

Dominika Sadowska (gościnnie Karol Stolarek), Tunel (B)

Fundacja Działania, ul. 6 sierpnia 5 (kamienica Karola Kretschmera, II piętro)

Wystawa Tunel złożona z dwóch części A i B łączy dwa punkty na mapie Łodzi – narożne nieruchomości, zamykające najbardziej popularne łódzkie woonerfy – ulice 6 Sierpnia i Traugutta. Budynki, pozornie mające ze sobą niewiele wspólnego zaczynają funkcjonować w tajemnej relacji.

Czas trwania wystawy: 3, 4, 7, 16, 24.10 w godzinach 16:00 -17:00 +  set muzyczny live

Otwarcie: 2.10.2020, 20:00

Dominika Sadowska – TUNEL (B) Dominika Sadowska 2020

 

Brave Boy Studio (Jan Kazimierz Barnaś i Wojtek Kamerys), Returns: Setomaa

Galeria Ogrodowa8, ul. Ogrodowa 8

Życie narodu Seto toczy się wolno. Żyją z dala od cywilizacji, otoczeni lasami i jeziorami. Pośpiech współczesnego świata nie jest im znany lub też dawno o nim zapomnieli. Po latach do domu powracają kolejni mieszkańcy. Nierzadko wiedli dostatnie życie pośród estońskich elit kulturalnych, biznesowych, jak i politycznych. Czy jednak możliwe jest życie z dala od własnej ojcowizny, ziemi przodków? Czy możliwe jest życie w poczuciu porzucenia własnego narodu?

Trudno określić co może być głównym elementem mającym wpływ na pamięć kulturową. Jest to raczej zbiór zachowań stosowanych przez rodziców, opiekunów, wobec dzieci. Pewna mistyczność ich tradycji, wierzeń, obchodów dni znaczących dla społeczności, zostawia pewien ślad w Seto. Istotnym elementem ich tożsamości jest ziemia ich przodków, która w pewien sposób oddziaływuje na nich. Tradycja i kultura seto, kultywowana przez społeczność, zakorzeniona jest w głęboko w archaicznej tradycji plemiennej.

Czas trwania wystawy: 4.10 – 18.10, wt-pt 14.00-18.00, sob i nd 12.00-16.00

Otwarcie wystawy: 3.10, 19:30

fot. Brave Boy Studio

 

Kolekcja. Typologia. Transformacja. Studenci kierunku Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT w Łodzi i profesor Izabela Łapińska

Galeria Stróżówka Centrum Kultury Uniwersytetu Łódzkiego,  ul. Skłodowskiej-Curie 11

kuratorka: Izabela Łapińska

Wystawa prac studentów kierunku Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT w Łodzi zrealizowanych na zajęciach z przedmiotu “Fotografika” pod opieką prof. dr hab. Izabeli Łapińskiej. Wystawa sięga po “kolekcję” prac studenckich z archiwum Wydziału oraz ukazuje “kolekcje” jako temat interpretowany przez studentów w ramach ćwiczeń. Kolekcję prac studentów domyka fotografia prowadzącej przedmiot. Pierwsze podejście interpretacyjne to nawiązanie do düsseldorfskiej szkoły typologii z fotografii Hilli i Bernda Becherów. Drugie to forma transformacji obiektu – przedmiotu – rzeczy.

Czas trwania wystawy:  2.10 – 9.10 (pon-pt 10:00-14:00)

Otwarcie: 2.10, 17:00

Karina Strzelińska, Kolekcja, 2020

 

 

Konrad Kuzyszyn, Selfcollection

Galeria Olimpus, al. Kościuszki 24

Wybór z kolekcji fotografii autora. Składają się na nie różne serie autoportretów z lat 1989 – 2019 oraz zdjęcia prezentujące odmienne sposoby obrazowania. Wszystkie prace łączy jedna zasada – są efektem poszukiwania istotności motywu.

Czas trwania wystawy: 3.10.2020 – 17.10.2020 (pon-pt 12:00-16:00, sb 12:00-14:00)

Otwarcie: 3.10.2020, 18:00

Konrad Kuzyszyn, 1989

 

Witold Gretzyngier, The Gateway

Galeria Mała Czarna, ul. Wojska Polskiego 121 (ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, 1. piętro, blok B, sala 108) – WYSTAWA ODWOŁANA PRZEZ ORGANIZATORA

 

Krzysztof Cichosz, Fotoobiekty Anamorficzne

Galeria Imaginarium, Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18

kuratorka: Magdalena Świątczak

Fotoinstalacje są otwartym cyklem samodzielnych obiektów – zrealizowanych metodą, nad którą artysta pracuje od końca lat osiemdziesiątych. Każdy obiekt składa się z wielu elementów, wykonanych z transparentnego materiału fotograficznego, zamontowanych przestrzennie w kilku warstwach (od trzech do pięciu, najczęściej w czterech). Podstawę ich realizacji stanowią obrazy archetypy zaczerpnięte z otaczającej nas ikonosfery: podręczników, encyklopedii, gazet, Internetu, itp… Obrazy te poddaje złożonemu procesowi destrukcji konstruktywnej. Zderzając symboliczność wybranych obrazów – archetypów z symboliką destruujących je rastrów, artysta stara się zachęcić odbiorcę do podążania śladem mojej refleksji o otaczającym nas świecie…

Główną częścią wystawy w Galerii Imaginarium będą trzy najnowsze serie obiektów fotograficznych penetrujących zagadnienie anamorfozy. Obiekty powstały zainspirowane Rzeczywistością Wirtualną i stanowią hołd artysty dla Jej Twórców.

Czas trwania wystawy: 23.10 – 14.11 (wt-sb 14:00-18:00)

Otwarcie: 23.10, 19:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra Festiwalowe

Partner Technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Partner Tłumaczeniowy

Partner Hotelowy

Partnerzy

Wystawy Towarzyszące

Fotofestiwal 2019 Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017