13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi!
08.5

Ogłaszamy Program Miasto!

Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej litewskiej artystki Dovilė Dagienė-Dody oraz jednego z najbardziej znanych rumuńskich artystów wizualnych Iosifa Királiego – ogłaszamy Program Miasto.

W tym roku zaprosimy Was na dwanaście wystaw współorganizowanych z miejskimi i uniwersyteckimi galeriami oraz instytucjami partnerskimi z całej Polski. Złożą się one na przegląd najnowszych projektów współczesnych artystów i artystek polskich, osób studenckich oraz dwie wystawy reprezentujące litewskie i rumuńskie sztuki wizualne.

_ Weronika Gęsicka, Encyklopedia
Premiera najnowszych prac jednej z najbardziej znanych i nagradzanych polskich artystek pracujących z fotografią. To projekt, na który składa się kilkaset fałszywych haseł odnalezionych w encyklopediach, słownikach i leksykonach, zilustrowanych przez Weronikę Gęsicką za pomocą zmanipulowanych fotografii z banków zdjęć oraz obrazów wykreowanych z pomocą AI. | Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Re:Medium.

_ Przemek Dzienis, Dobry żal
Pierwsza po dłuższej przerwie wystawa nowych, osobistych prac jednego z najciekawszych współczesnych polskich fotografów i reżyserów teledysków z kilkoma Fryderykami na koncie. Dobry żal to surrealistyczne doświadczenie przypominające wizytę w gabinecie osobliwości, gdzie fotografia pozostaje jedynie wspomnieniem. | Kamienica Hilarego Majewskiego.

_ Dovilė Dagienė, Botanizerka
Pierwsza w Polsce indywidualna wystawa wybitnej artystki litewskiej Dovilė Dagienė poświęcona m.in. historii ocalałego z zagłady, związanego z Wilnem i Łodzią, prof. Jakuba Mowszowicza, który w 1946 roku zainicjował powstanie łódzkiego Ogrodu Botanicznego. | Kamienica Hilarego Majewskiego.

_ Iosif Király, Coraz trudniej uwolnić się od ciężaru wspomnień
Pierwsza indywidualna wystawa w Polsce jednego z najbardziej znanych i zasłużonych rumuńskich artystów wizualnych, organizowana w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024-2025. Zebrane prace poruszą niektóre z ulubionych tematów artysty: synchroniczność, symetrię, uczucie déjà vu i fałszywe rozpoznanie. | Muzeum Miasta Łodzi.

_ Magda Hueckel, Nagie
Kolejna premiera – wszechstronnej artystki i współreżyserki nominowanego do Oscara krótkiego metrażu. Artystka pocięła londyński podręcznik do tworzenia aktów, a z pozostałych fragmentów stworzyła obrazy w własnym kanonie piękna opartym o mity i rdzenne wierzenia. Swoista oda na pożegnanie patriarchalnego męskiego spojrzenia w sztukach wizualnych. | Galeria ŁTF.

_ Grzegorz Wełnicki, No’am
Pierwsza przekrojowa wystawa wszystkich projektów Wełnickiego tworzonych przez ostatnie trzynaście lat wokół pytania o to, jaką naukę niesie ze sobą śmierć. Serie z Indii, Polski, Ukrainy i Rosji. | Szklarnia Szkoły Filmowej w Łodzi.

_ Łukasz Rusznica, GDY SPOJRZYSZ MI W OCZY DWA RAZY, ROZCHYLĘ USTA LUB ZACISNĘ PIĘŚCI
Wyjątkowa wystawa oparta o Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, w której znajduje się ponad 40 milionów fotografii. Na co patrzy system? Jak to patrzenie odsłania sam system? | Galeria Bałucka.

_ Jerzy Grzegorski, Nietrwałe przyjemności
Najnowsza wystawa Jerzego Grzegorskiego – jednej z ważniejszych postaci polskiej i łódzkiej sceny artystycznej, współtwórcy Galerii Wschodniej – przygotowana specjalnie na tę edycję Fotofestiwalu ze zdjęć z pchlich targów, antykwariatów i różnorakich zbiorów prywatnych. | Galeria Wschodnia.

_ Różycki / Omulecki / Talaga, Działania fotozoficzne
Instalacja audiowizualna Bartka Talagi oraz „Interwencja twórcza w Archiwum Andrzeja Różyckiego” przygotowana przez Igora Omuleckiego w różny sposób ujawnią indywidualne dialogi twórcze z postacią i dorobkiem Andrzeja Różyckiego. Wystawy inicjują publiczną aktywność Archiwum Fotozoficznego powstałego przy Uniwersytecie Łódzkim, a zainicjowanego podczas wystawy Różyckiego Przejęcia. Między zbieractwem a fotozofią, stanowiącej część programu głównego Fotofestiwalu w 2021. | Pałac Biedermanna.

_ 3. Przegląd Uczelni Artystycznych, północ-południe
Dwie wystawy konkursowe, do udziału w których zaproszonych zostało 9 polskich uczelni artystycznych. Przegląd najciekawszych zjawisk i poszukiwań twórczych osób studenckich. | Akademickie Centrum Designu i Galeria Kobro. | Akademickie Centrum Desingu i Galeria Kobro.

_ Katarzyna Serkowska, Elusive
Wystawa laureatki ubiegłorocznego konkursu organizowane w ramach 2. Przeglądu Uczelni Artystycznych. Wystawa absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku skupi się na trudnych do uchwycenia momentach pomiędzy stanami jawy a snem. | Galeriai W Y.

_ Bartosz Kałużny Nachtigal, DYWERS
Wystawa poświęcona odzyskiwaniu reprezentacji osób z każdego miejsca w szerokim spektrum neuroatypowości, tożsamości płciowej, seksualności czy przynależności etnicznej. Portrety współtworzone z bohaterami wystawy. | Pałac Biedermanna.

Jak zawsze, Program Miasto, może stać się waszym przewodnikiem po Łodzi i szlakiem wyjątkowych galeryjnych przestrzeni miasta. Wśród nich w tym roku najnowsza instytucja kultury w Łodzi w Kamienicy architekta Hilarego Majewskiego czy Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskich. 

Zachęcamy do śledzenia Fotofestiwalowych mediów społecznościowych, gdzie będziemy publikować więcej informacji o projektach.

CZYTAJ TAKŻE