Fotofestiwal 2020

oryginalne fotografie w formie niezmienionej z kolekcji Jean-Marie Donata

O programie

Fotofestiwal 2020: 6-23 sierpnia, Art_Inkubator.
część II: od 2 października, ms1 w Łodzi

Co takiego kryje się za potrzebą gromadzenia, posiadania i katalogowania fotografii? Czy kolekcjonowanie może przerodzić się w obsesję? Co stanowi o wartości fotografii, które chcemy zatrzymać przy sobie?


Bez względu na to, co zbieramy - znalezione na pchlim targu amatorskie zdjęcia czy dzieła sztuki stworzone przez artystów o światowej renomie - za naszym działaniem kryje się pragnienie zatrzymania czegoś dla siebie. Kolekcjonowanie wynika także z chęci tworzenia, a same zbiory mogą powiedzieć wiele o ich właścicielu. Podczas tegorocznej edycji Fotofestiwalu przedstawimy sylwetki niezwykłych kolekcjonerów. Wszyscy z nich przez lata budowali unikatowe zbiory - autorskie, oparte o niekonwencjonalne kryteria i często pochodzące z zaskakujących źródeł. Dzięki ich determinacji, pasji i obsesji powstały oryginalne opowieści o współczesnym społeczeństwie i przełomowych momentach w historii XX i XXI wieku.
Spektrum tych zbiorów jest bardzo szerokie: obok fotografii amatorskiej pojawią się też prace, które były prezentowane w prestiżowych światowych muzeach i podczas wielu międzynarodowych festiwali. Wspólnym mianownikiem wszystkich wystaw jest m.in. to, że, poza jednym przypadkiem, sami kolekcjonerzy wcielą się w rolę głównych narratorów i kuratorów.

W centrum festiwalowym Art_Inkubator zaprezentujemy cztery międzynarodowe wystawy. „oo’s & iii’s” to wybór prac z dwóch kolekcji nowojorskiego kuratora W.M. Hunta: „Dancing Bear” („Tańczący niedźwiedź”), na którą składają się magiczne, intrygujące fotografie ludzi z zamkniętymi, przysłoniętymi bądź z innego powodu niewidocznymi oczami oraz z kolekcji „Blind Pirate” („Ślepy pirat”), która jest zbiorem pochodzących sprzed 1950 r. fotografii rozmaitych grup, m.in. amerykańskich żołnierzy, robotników czy studentów. Efekt? Parada kształtów, w której oczy, głowy i twarze układają się na kształt tytułowych „oo”, zaś niemal bliźniaczych sobie ludzkich sylwetek jest tak dużo, że przypominają litery „ii” z drugiej części tytułu. W kolekcjach Hunta zdjęcia znalezione w pobliskim sklepie ze starociami pojawiają się tuż obok prac takich artystów jak Diane Arbus czy Robert Frank.

Jean-Marie Donat poszukuje wyłącznie zdjęć amatorskich. Zbiera je na pchlich targach na całym świecie, znajduje w Internecie i tworzy kompilacje publikowane w formie książek fotograficznych. Zdjęcia najczęściej łączą powtarzające się motywy: mężczyźni prężący się przy samochodach, wydrapane twarze nielubianych osób, wakacyjne portrety rodzinne z „białym niedźwiedziem”. Wszystko to składa się na unikalny autoportret świata w XX wieku.
Dopełnieniem międzynarodowej części programu głównego festiwalu będzie węgierska kolekcja Fortepan, której twórcą jest Miklós Tamási. Ten wnikliwie opracowany kuratorsko przez Istvána Virágvölgyi z Robert Capa Center w Budapeszcie zbiór fotografii stanowi obecnie jeden z najciekawszych cyfrowych archiwów fotografii wernakularnej, jaki został udostępniony w Internecie - a wszystko rozpoczęło się od torby zdjęć znalezionej w koszu na śmieci. Kolekcja składająca się obecnie z setek tysięcy zdjęć - które trafiły tam z piwnic, śmietników, antykwariatów, ale także zostały przekazane przez prywatne sposoby i instytucje - od początku swojego istnienia udowadnia, że w każdej rodzinie jest uzdolniony artysta.

Wystawą zamykającą - nietypowo, bo w listopadzie - program festiwalu będzie zaprezentowana w Muzeum Sztuki w Łodzi wybitna kolekcja, którą przez ponad 30 lat tworzył znany francuski popularyzator sztuki oraz marszand - Antoine de Galbert, założyciel prywatnego muzeum La Maison Rouge w Paryżu. W jego zbiorach znajduje się ponad trzy tysiące eksponatów. Kolekcjoner znany jest z nietypowego podejścia do ekspozycji swoich prac. Jedna z jego poprzednich wystaw zatytułowana „Ściana” została przygotowana we współpracy z specjalistą IT, przy użyciu „metody Monte-Carlo”. Losowo wygenerowany algorytm wybierał prace wyłącznie na podstawie dwóch wskaźników: wielkości obrazu i numeru inwentarza. Dla Fotofestiwalu Antoine de Galbert przygotował kuratorską wystawę pt. „Płonący dom”, która pokazuje współczesny świat w kryzysie. Znajdą się na niej prace artystów zaangażowanych politycznie i społecznie, wśród nich m.in.: Christian Boltanski, Boris Mikhailov, Jonathan Horowitz, David Goldblatt, Mikhael Subotzky, Yoho Tsuda.

Kolekcjonowanie jest gestem autorskim. Wybory kolekcjonerów są osobiste - są wyrazem ich wrażliwości, nonszalancji, odwagi, poczucia humoru, wiedzy i wieloletnich doświadczeń. Wystawy, które zobaczymy na Fotofestiwalu to autoportrety nieprzeciętnych zbieraczy, pełnych fantazji pasjonatów, którzy latami budują „osobiste muzea”, tworząc własne opowieści o świecie.

Temat festiwalu obecny będzie także w autorskich materiałach publikowanych na naszej stronie internetowej i social media oraz pojedynczych wydarzeniach specjalnych w trakcie trwania festiwalu.

Rada programowa Fotofestiwalu: Franek Ammer, Krzysztof Candrowicz, Justyna Kociszewska, Marta Szymańska

Wystawy

Wydarzenia

Harmonogram

31 maj

OTWARCIE FESTIWALU

19:00

Otwarcie festiwalu, otwarcie wystaw z Programu Głównego i Programu Otwartego

KSIĄŻKI I KAWA

13:00 - 14:30

Spotkania z autorami książek fotograficznych ,Adam i Dyba Lach, Katarzyna Sagatowska, Karolina Gembara, Piotr Zbierski, Bartłomiej Talaga oraz studenci PWSFTviT, wstęp bezpłatny

POKAZ SLAJDÓW

21:00

Pokazy slajdów Talenty Futures 2020 i Fortepan oraz muzyka i relaks z DJ Dr. Warte:mal!

ŚNIADANIE Z ARTYSTAMI

10:00

Śniadanie na Ogrodowej z Ewą Ciechanowską i Arturem Urbańskim

WYSTAWY TOWARZYSZĄCE

18:00

Otwarcie wystawy towarzyszącej Xue Jiang, Day dream

WARSZTATY

14:30

Sen czy jawa? – czyli jak pokazać to co nie istnieje. Warsztat surrealistyczny towarzyszący wystawie Talat Darvinoğlu, Niedośnione sny czy proces wytoczony realnemu światu, wstęp 8 zł, zapisy na sekretariat@mgslodz.pl

WARSZTATY

18:00

warsztaty towarzyszące pokazowi filmowemu Podróż na Planetę B; tworzenie nowego scenariusza filmu do pokazu z lektorem na żywo; wymagana rejestracja: widzimysie@fotofestiwal.com; wydarzenie bezpłatne

POKAZ FILMOWY

20:00

pokaz filmowy Podróż na Planetę B, remiks filmu Nude on the Moon z lektorem (Maurycy Chełmiński) na żywo, wstęp bezpłatny

19:00

Piknik na Ogrodowej i spotkanie z Allanem Dransfieldem, autorem wystawy DontHurry_BeHappy, wsyęp wolny

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE

17:00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Talat Darvinoğlu, Niedośnione sny czy proces wytoczony realnemu światu, wstęp 8 zł, zapisy na sekretariat@mgslodz.pl

POKAZ SLAJDÓW Z MUZYKĄ

21:30

Fotofestiwal i Retroperspektywy zapraszają na Kipiszowe Jazztko (Kuki Monstah i DJ Late) oraz pokazy slajdów z wystawy Obce Ciała/ Some Bodies (w ramach platformy Parallel), Kuala Lumpur International Photoawards + prezentacja programu festiwalu Retroperspektywy

Miejsca festiwalowe

Muzeum Książki Artystycznej (MKA)

ul. Tymienieckiego 24

7.08.2020 – 16.08.2020 (pt-nd 12.00-17.00 / w pozostałe dni telefoniczne umówienie się: 502 626 466, 508 089 594)

Pokazy slajdów Talenty Futures 2020 i Fortepan oraz muzyka i relaks z DJ Dr. Warte:mal!

MS1

ul. Więckowskiego 36

2 października, więcej informacji wkrótce!

KIPISZ

Piotrkowska 282

Xue Jiang, Day dream

Fundacja Działania

ul. 6 SIerpnia 5

Dominika Sadowska (gościnnie Karol Stolarek), Tunel (B)

OFF PIotrkowska

Piotrkowska 138/140

Studenci PWSFTviT, Nieziemia

Pracownia Portretu

Galeria Olimpus

Kościuszki 24

Konrad Kuzyszyn, Selfcollection

Muzeum Książki Artystycznej

Tymienieckiego 24

7.08.2020 – 16.08.2020 (pt-nd 12.00-17.00 / w pozostałe dni telefoniczne umówienie się: 502 626 466, 508 089 594)

Galeria Ogrodowa8

Galeria Imaginarium

Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18

Galeria Bałucka

Stary Rynek 2

5.07.2020 – 23.08.2020 (wt – pt 12:00-17:00, sb – nd 12:00-16:00, poniedziałek – nieczynne, w czwartki wstęp wolny)

Galeria Mała Czarna (teren ASP Łódź)

Wojska Polskiego 121

Witold Gretzyngier, The Gateway | PAŹDZIERNIK

Informacje praktyczne

W tym wyjątkowym roku Fotofestiwal ma wyjątkową formułę.
Większość wystaw będziecie mogli obejrzeć w sierpniu. Część jednak zobaczycie dopiero w październiku.

Większość wystaw udostępniona zostanie także w wersji online - linki pojawią się w opisie każdej wystawy na stronie www: LINK

Centrum festiwalowe

ART_INKUBATOR

Łódź, Tymienieckiego 3
Tu znajdują się wszystkie festiwalowe, sierpniowe wystawy!
Wystawy z Programu Otwartego czynne w datach 6-16.08.


GODZINY OTWARCIA


6.08, 19-21 otwarcie festiwalu (wstęp wolny, z koniecznością pozostawienia danych osobowych przy wejściu; istnieje możliwość limitowania liczby osób na terenie centrum)
7-9.08 (pt-ndz): 12-15, 16-21 (uwaga! między 15 a 16 godzina techniczna!)
pn-wt, czw-pt: 15-20,
śr: 15-21
sb-ndz: 12-15, 16-21 (uwaga! między 15 a 16 godzina techniczna!)

PAŹDZIERNIKOWA EDYCJA

Między 2 października 2020 a 10 stycznia 2021 możecie zobaczyć wystawę "Płonący dom" w Muzeum Sztuki na Więckowskiego 36. Godziny otwarcia i cena biletów - zgodnie z cennikiem ms.

Pozostałe wystawy towarzyszące otwarte są zgodnie z opisem na >>www<<

COVID-19

W związku z panującą w Polsce pandemią koronawirusa Covid-19 działania festiwalowe zostały okrojone. Zrezygnowaliśmy z większości spotkań, koncertów czy wydarzeń, na których mogliby się gromadzić ludzie a nadzór nad nimi byłby niemożliwy. W związku z tym część z nich została przeniesiona do Internetu, a pozostała część będzie realizowana w oparciu o wszystkie standardy oraz zalecenia wydane zarówno przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Zdrowia jak również Główny Inspektorat Sanitarny.
Więcej informacji praktycznych związanych z obostrzeniami zwiedzania: LINK

Bilety

5 zł ulgowy (studenci, emeryci, renciści, dzieci do lat 12),
10 zł normalny
wstęp wolny - dzieci do lat 12

W tym roku nie mamy karnetów, ale bilety są bardzo tanie!

Bilety obowiązują na dany dzień w Art_Inkubatorze i na ewentualnych imprezach i wydarzeniach specjalnych danego dnia.
Płatność gotówką oraz kartą, a także jest możliwość zakupu biletu online na platformie e-wejsciowki.pl.

Dni otwarte dla studentów i pracowników Uniwersytetu Łódzkiego: 17 i 23.08 (za okazaniem legitymacji)

Kiedy i na co bez biletów?

Biletu nie potrzebujesz na wybrane pokazy slajdów, imprezy, pokazy filmowe oraz większość wystaw towarzyszących - szczegółowe informacje o biletowaniu znajdują się przy opisie każdego z wydarzeń na stronie internetowej i Facebooku.

UWAGA!

Wiele wystaw towarzyszących otwartych jest w nietypowych godzinach. Sprawdź to na szczegółowej liście wystaw towarzyszących.

21.08 w Fabryce Sztuki rusza także Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy.

Wszystkie spektakle udostępniane będą online, wydarzenia są bezpłatne. Polecamy program festiwalu -> LINK

KONTAKT

Masz pytania?
Napisz info@fotofestiwal.com lub zadzwoń 42 684 20 95

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra Festiwalowe

Partner Technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Partner Tłumaczeniowy

Partner Hotelowy

Partnerzy

Wystawy Towarzyszące

Fotofestiwal 2019 Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017