oo’s & iii’s, kolekcja W. M. Hunta

z kolekcji

Oo’s & iii’s (tłumaczone jako ohz and eyes)
oto nieuczesany galimatias, żywiołowy koktajl, osobliwy miszmasz inspirujących fotografii ze zbiorów W.M. Hunta.

Oo’s & iii’s to wybór, zebranych na przestrzeni ostatnich czterech dekad, prac pochodzących z obszernych zbiorów nowojorskiego kolekcjonera W.M. Hunta. Oto abstrakcyjna parada kształtów, w której oczy, głowy i twarze układają się na kształt tytułowych „oo”, zaś niemal bliźniaczych sobie ludzkich sylwetek jest tak dużo, że przypominają litery „ii” z drugiej części tytułu. Oryginalne odbitki sprzed lat mieszają się tu ze współczesnymi reprodukcjami i prezentacjami w formie elektronicznej.  

Prace pochodzą z dwóch kolekcji W.M.Hunta – Dancing Bear (Tańczący niedźwiedź), na którą składają się magiczne, intrygujące fotografie ludzi z zamkniętymi, przysłoniętymi bądź z innego powodu niewidocznymi oczami oraz z kolekcji Blind Pirate (Ślepy pirat), będącej zbiorem pochodzących sprzed 1950 r. fotografii rozmaitych grup, m.in. amerykańskich żołnierzy, robotników czy studentów.  

Po mniejszych wystawach w Stanach Zjednoczonych, Francji, Szwajcarii, Holandii i we Włoszech przyszedł czas na zaprezentowanie po raz pierwszy razem prac z obu wspomnianych zbiorów.

 

W.M. Hunt jest kolekcjonerem, kuratorem i konsultantem działającym w obszarze fotografii. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Hunt jest współzałożycielem renomowanej manhattańskiej galerii fotograficznej Hasted Hunt (obecnie: Hasted Kraeutler), kierował także działem fotografii galerii Ricco/Maresca. Od ponad 35 lat kolekcjonuje fotografie. Wykłada na School of Visual Arts, powszechnie uznaje się go za znaczącą osobę w świecie fotografii (został dostrzeżony m.in. przez czasopisma takie jak The New York Times”, Art on Paper”, Modern Painters” (magazyn), The Art Newspaper”, a także przez twórców telewizyjnych programów o sztuce, np. EGG nadawanego przez kanał PBG, the Arts Show, jak również The Genius of Photography w BBC). W.M. Hunt jest też autorem książki zatytułowanej The Unseen Eye”(wyd. Aperture, Thames & Hudson, Actes Sud), zawierającej prace z kolekcji Dancing Bear.

W.M. Hunt zasiada w zarządzie W. Eugene Smith Memorial Fund (Fundacji im. W. Eugene Smitha) oraz The Center for Photography at Woodstock (Ośrodka Fotografii w Woodstock), w imieniu którego odebrał w 2009 r. nagrodę Vision Award. Pełnił też funkcję członka zarządu międzynarodowego zrzeszenia kuratorów fotografii artystycznej AIPAD oraz przewodniczącego organizacji Photographers + Friends United Against AIDS. Jako dyrektor działu fotografii galerii Ricco/Maresca i kurator Hasted Hunt, W.M. Hunt pomógł zadebiutować, a następnie reprezentował takich artystów jak: Wilson Bentley, Elinor Carucci, Luc Delahaye, Jean-Paul Goude, Lisette Model, Erwin Olaf, Eugene Richards, Martin Schoeller, Alex Webb, Joel-Peter Witkin i inni.

 

 

Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki.

 Otwarcie wystawy: 6-23.08


Miejsce: Art_Inkubator, Tymienieckiego 3Godziny otwarcia: 

6.08 19:00-21:00 otwarcie festiwalu

7-9.08 (pt-nd): 12:00-15:00, 15:00-16:00 (uwaga! między 15:00 a 16:00 godzina techniczna!)

pn, wt, czw, pt: 15:00-20:00

śr: 15:00 - 21:00

sb-ndz: 12:00-15:00, 16:00-21:00 (uwaga! między 15:00 a 16:00 godzina techniczna!)

WERSJA ONLINE WYSTAWY

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra Festiwalowe

Partner Technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Partner Tłumaczeniowy

Partner Hotelowy

Partnerzy

Wystawy Towarzyszące

Fotofestiwal 2019 Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017