Nasza klątwa i Ondyna

kadr z filmu "Ondyna"

Między 17 do 23 sierpnia widzowie będą mogli obejrzeć nominowaną do Oscara „Naszą klątwę" oraz najnowszy film Tomasza Śliwińskiego i Magdy Hueckel „Ondyna" z Bartoszem Bielenią w roli głównej. Pokazy online odbędą się na Ninatece i platformie MOJEeKINO, a publiczność będzie mogła dołożyć się do zbiórki na cel charytatywny.

Magda Hueckel to wszechstronna artystka wizualna, której dorobek fotograficzny znany jest także festiwalowej publiczności (wystawa Anima w 2014 roku i Transgresja – razem z Georgią Krawiec – w 2011). Życiowym i artystycznym partnerem Magdy jest Tomasz Śliwiński – reżyser, scenarzysta i montażysta. Jego krótkometrażowy film dokumentalny Nasza klątwa (2013) zdobył liczne nagrody na festiwalach filmowych na całym świecie oraz był nominowany do Oscara w 2015 roku. 

Para jest rodzicami Leo – obecnie 10-latka, który od urodzenia cierpi na bardzo rzadką chorobę nazywaną potocznie Klątwa Ondyny. Czynności oddechowe organizmu ustają z momentem, w którym chory zasypia – wtedy Leo musi być podłączany przez rurkę tracheostomijną do respiratora. Tomasz i Magda poświęcili chorobie syna dwa swoje filmy. Nasza klątwa śledzi losy zmagających się z nową rzeczywistością świeżo upieczonych rodziców. Osobisty dokument zdobył nagrody na wielu festiwalach filmowych, w tym nominację do Oscara. Ondyna to fabuła (z Bartoszem Bielenią w roli głównej), opowiadająca o tym, jak może wyglądać funkcjonowanie cierpiącego na Klątwę Ondyny podczas wchodzenia w dorosłość czy przeżywania pierwszej miłości. Specjalny pokaz filmu ze zbiórką charytatywną został zaplanowany na marzec tego roku w Warszawie – niestety, nie odbył się ze względu na epidemię.

Z okazji trwającego właśnie Fotofestiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi Nasza klątwa zostanie bezpłatnie udostępniona na stronie 👉 Ninateka.pl. Ondynę bedzie można oglądać na platformie 👉 MOJEeKINO.pl po rejestracji i opłacie biletu-cegiełki w wysokości 5 zł. 100% dochodu z pokazu zostanie przeznaczone na zbiórkę pieniędzy na badania nad lekiem na chorobę (Fundacja Zdejmij Klątwę). Oba filmy będą dostępne między 17 a 23 sierpnia – w przypadku Ondyny jednak istnieje limit widzów (500 osób), dlatego polecamy nie zwlekać z seansem.

Wydarzenie to jest także zapowiedzią najnowszej pracy filmowej Magdy Hueckel. Na jesień rozpoczniemy udostępnianie serialu internetowego Kroniki Zarazy, który artystka poświęca losom pewnej czteroosobowej rodziny podczas pandemicznego lockdownu. Premiera serialu – 19 września.

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra Festiwalowe

Partner Technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Partner Tłumaczeniowy

Partner Hotelowy

Partnerzy

Wystawy Towarzyszące

Fotofestiwal 2019 Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017