Płonący dom, kolekcja Antoine’a De Galberta

Sztuka mówi o wojnach, a kiedy zawiera pokój ze światem,
zawsze podpisuje go ze światem w stanie wojny

Bertolt Brecht

W październiku w siedzibie ms1 przy ulicy Więckowskiego 36 zostanie otwarta wystawa „Płonący dom” (Burning house) przedstawiająca prace ze zbiorów francuskiego galerzysty Antoine’a de Galberta. Będzie to pierwsza w Polsce prezentacja tej słynnej prywatnej kolekcji obejmującej dzieła artystów z całego świata.

Antoine de Galbert w latach 2004-2018 tworzył w Paryżu niezwykłe miejsce – La Maison Rouge, które gościło wystawy zarówno historyczne, jak i współczesne, dając odwiedzającym możliwość poznawania różnorodnej sztuki – od europejskiej po południowoafrykańską. Teraz prace z paryskich zbiorów przyjadą do łódzkiego muzeum.

Wystawa „Płonący dom” przywołuje współczesne ogniska konfliktu w świecie, na przykład w Gazie czy Bejrucie oraz tragedie i historię XX wieku. Kadry fotograficzne zapisują paroksyzmy światowej polityki wrogości, pokazując pożogę – jak po eksplozji bomby atomowej w Nagasaki czy po nocnych nalotach niemieckich w czasie II wojny światowej. Wystawa opatruje je też komentarzem – na przykład ironiczną multiplikacją sylwetki Hitlera, sprawcy dwudziestowiecznej tragedii ludobójstwa, przywołaną w pracy autorstwa Romana Cieślewicza. Prezentacja fragmentu francuskiej kolekcji to zapis amplitudy dziejów manifestujących się raz jako ponadosobowe monstrum historii, kiedy indziej zaś pod postacią portretów wiekowych twarzy, na których wyryty jest zapis doświadczeń pojedynczego życia.

W Łodzi zobaczymy 75 prac artystów takich jak David Goldblatt, Yan Morva, Pavel Wolberg, Guillame Bijl, Boltanski, Kader Attia, Roman Cieślewicz czy Mieczysław Berman.

Wystawa jest organizowana wspólnie przez Muzeum Sztuki w Łodzi i Fotofestiwal. Towarzyszyć jej będzie publikacja z tekstem Katarzyny Bojarskiej.

Kurator wystawy: Arthur Toque, dyrektor Fondation Antoine de Galbert.

Opieka kuratorska ze strony Muzeum Sztuki w Łodzi: Maria Morzuch

 Otwarcie wystawy: 2 października 18:00; Na wernisaż obowiązują zapisy (tel. 665 180 083 oraz 605 060 063 lub e-mail: edu@msl.org.pl). Liczba miejsc ograniczona do 150 osób. Przypominamy, że w przestrzeni wystawy może przebywać jednocześnie 10 osób. W wypadku wystąpienia niepokojących objawów, prosimy o zrezygnowanie z udziału w wydarzeniu.


Miejsce: ms1, ul. Więckowskiego 36


Godziny otwarcia: poniedziałek: nieczynne
wtorek - niedziela: 12.00 - 18.30
 


Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra Festiwalowe

Partner Technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Partner Tłumaczeniowy

Partner Hotelowy

Partnerzy

Wystawy Towarzyszące

Fotofestiwal 2019 Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017