Przeszłość należy do Ciebie!, kolekcja Fortepan

Z kolekcji Fortepan

Przeszłość należy do Ciebie!

#XXwiek #fotografiaprywatna #Fortepan

Oto fascynujące, czarująco piękne, prywatne zdjęcia ukazujące prozaiczne chwile z życia codziennego mieszkańców Europy Wschodniej. Fortepan to wolna od praw autorskich biblioteka amatorskich fotografii cyfrowych obejmująca ponad 120.000 zdjęć, które każdy może bezpłatnie przeglądać i pobierać w wysokiej rozdzielczości. Stronę www.fortepan.hu założyli w 2010 roku dwaj koledzy ze szkolnej ławki, Ákos Szepessy i Miklós Tamási. Zbiór początkowo obejmował fotografie z lat 80-tych znalezione przez nich całkowicie przypadkowo, podczas sprzątania rozmaitych budapesztańskich mieszkań. Od tego czasu archiwum wzbogaciło się o darowizny od ponad 600 rodzin, fotografów amatorów i profesjonalistów, a także zbiory publiczne. Kadry prezentowane na stronie zostały wybrane przez jej założyciela, Miklósa Tamásiego, który dba o to, aby Fortepan zawierał wyłącznie interesujące zdjęcia dobrej jakości. Opisy dołączone do fotografii są opracowywane i redagowane przez wolontariuszy na podstawie informacji przekazanych przez użytkowników Forum Fortepan.

Miklós Tamási (1970 — Budapeszt, Węgry) w latach 1996-98 pełnił funkcję sekretarza Stowarzyszenia Młodych Artystów, a następnie, do 2015 roku pracował jako archiwista w Archiwum OSA Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego. Jest redaktorem internetowego archiwum fotograficznego Fortepan, które założył w 2010 roku. Równolegle od 1994 roku działa jako wolontariusz w kinie Cirko-Gejzír, a od 2010 roku także jako wolontariusz na festiwalu Budapest100.

István Virágvölgyi (1982 — Budapeszt, Węgry) studiował rysunek odręczny, desktop publishing i fotografię, jest również magistrem bibliotekoznawstwa i informacji naukowej (Uniwersytet Eötvösa Loránda w Budapeszcie). Pracował w wiodącym węgierskim portalu informacyjnym Origo — początkowo jako fotoedytor, a następnie w latach 2007-2011 jako <kierownik działu fotograficznego, po czym dołączył do Węgierskiej Agencji Informacyjnej MTI, gdzie objął stanowisko kierownika działu fotograficznego. Od 2014 r. pracuje w Centrum Fotografii Współczesnej Roberta Capy (Budapeszt), jest sekretarzem Robert Capa Photography Grand Prize Hungary.Otwarcie wystawy: 6-23.08


Miejsce: Art_Inkubator, Tymienieckiego 3


Godziny otwarcia: TBA 


Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra Festiwalowe

Partner Technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Partner Tłumaczeniowy

Partnerzy

Fotofestiwal 2019 Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017