FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022
07.6

Weekend otwarcia Fotofestiwalu

Program Fotofestiwalu od zawsze był przewodnikiem po światowej fotografii, ale i unikalnych miejscach w Łodzi. Podczas jubileuszowej, dwudziestej edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii, miasto będzie nie tylko miejscem, ale i bohaterem wystaw i wydarzeń towarzyszących. Zapraszamy na kolejną wycieczkę – startujemy 10 czerwca i zwiedzamy Łódź w towarzystwie m.in.: Witkacego, Bogdana Konopki, Józefa Robakowskiego i Elektrycznego Węgorza, zatrzymując się na książki i sushi, by zakończyć weekend pod „Niebem nad Berlinem”.

Początek, jak zawsze, w przemysłowym centrum festiwalowym Art_Inkubator na Tymienieckiego 3, gdzie o godzinie 19:00 zostaną otwarte wystawy z programu „Łódź” – prezentujące dokonania współczesnych łódzkich artystów (wystawa „Reinkarnacja” kuratorowana przez Józefa Robakowskiego) oraz fotografów śledzących w swojej twórczości unikatowy klimat rodzinnego miasta (cztery wystawy ramach „Opowieści z miasta Łodzi”). W przestrzeniach dawnych magazynów bawełny zobaczymy także wystawę prezentują horyzonty twórczości artystycznej, zainteresowań i zbieractwa Andrzeja Różyckiego „Przejęcia. Między zbieractwem a fotozofią”, sześć wystaw Programu Otwartego – czyli przeglądu światowej fotografii współczesnej oraz wystawę „Niech żyje Białoruś!”. O 21:00 wystąpi elektro-duma muzycznej sceny z Łodzi – Elektryczny Węgorz, znany z takich przebojów jak „Mariusz wracaj do domu” czy muzycznej odezwy na rzecz ochrony życia rodzinnego wiewiórek: „Nie wycinaj drzew”. Gdy Węgorzowi zabraknie sił, na scenę wejdzie ⅓ zespołu Psychocukier: DJ Sasha. 

Piątek to czas ulicy Piotrkowskiej. Zaczniemy o godzinie  17:00 Galeria Signum (Piotrkowska 85) otworzy wystawę ponad siedemdziesięciu prac fotograficznych Stanisława Ignacego Witkiewicza, w tym najbardziej znane autoportrety, takie jak tytułowy „Autoportret wielokrotny”. Potem zejdziemy na sąsiadująca ulice Więckowskiego 36 do Muzeum Sztuki ms2 , o godzinie 18 rozpocznie się wernisaż wystawy Agnieszki Kurant pt.: „Erroryzm”. Resztę wieczoru spędzimy na terenie pofabrycznego kompleksu OFF Piotrkowska – tam aż osiem wystaw. Pierwsza z nich to „Fullscreen. Presja obrazu” stworzona przez artystów związanych z Uniwersytetem Łódzkim, ASP i Szkołą Filmową. Autorzy przyglądają się naszym skomplikowanych i wielowymiarowym relacjom z obrazem fotograficznym. Na kolejnym piętrze przestrzeni OFF Piotrkowska – aż sześć premierowych wystaw zrealizowanych  w ramach ogólnoeuropejskiej platformy PARALLEL. To efekt współpracy młodych kuratorów i artystów z całego świata, wystawy przygotowano w okresie pandemii w Lizbonie, Łodzi, Mariborze, Modenie, Odessie oraz Zagrzebiu. Projekty po raz pierwszy zostaną zaprezentowane w formie niewirtualnej. Na koniec dnia otwarcie wystawy Marcelo Zammenhoffa, a następnie plenerowe pokazy slajdów. Galeria Czynna przygotowała specjalne wydarzenie “Po godzinach”. To projekcja, często “pamiątkowych” i “turystycznych” zdjęć z Łodzi, których autorami i autorkami są artyści odwiedzający Fotofestiwal w ciągu ostatnich 20 lat Będzie można zobaczyć także prace 6 artystów wybranych przez Fotofestiwal do projektu międzynarodowego projektu Futures (B.Talaga, K. Ćwik, M. Sarychau, Y. Krivich, M. Soporowska)  oraz projekcję łódzkich animacji oraz  i DJ Set w klubie DOM.

Sobota to czas powrotów do ulubionych miejsc i wystaw i szansa na obejrzenie ich wraz oprowadzającymi po nich autorami i kuratorami (spotkanie m.in. z Józefem Robakowskim, kuratorem wystawy “Reinkarnacja” oraz z artystami Programu Otwartego). O 18:00 zaś Galeria FF we wszystkich swoich salach otworzy wystawę retrospektywną jednej z ważniejszych postaci polskiej fotografii – Bogdana Konopki. O 19 w Pracowni Portretu performerka Marta Ostajewska otworzy swoją wystawę “Kostki miodu latem”. Od 21:00 impreza urodzinowa w wyjątkowym miejscu – Muzeum Książki Artystycznej. 

W niedzielę kolejna nowość na mapie Łodzi: Sushi&Books na Wólczańskiej 226. Założyciele tego miejsca (Franek Ammer, Piotr Zbierski, Bartosz Staszewski i Bartłomiej Talaga) pokażą wystawę makiet i książek fotograficznych „Na brzegach dziewiętnastu rzek” oraz zinowo-dźwiękową odsłonę projektu „Czarne serce” Basi Budniak z Mają Luxenberg. Dzień zakończymy otwarciem wystaw Iacobo Pasquiego i Bartka Talagi, grillem i grami oraz pokazem plenerowym „Nieba nad Berlinem” Wima Wendersa w ogrodach Poleskiego Ośrodku Sztuki, usytuowanego w zabytkowej willi na terenach historycznego imperium fabrykanta Karola Plihala.

A wszystko to to dopiero początek. W ciągu kolejnych dwóch tygodni festiwalu zabierzemy Was w kolejne miejsca, by odsłaniać kolejne oblicza fotografii, m.in. na wystawach, pokazach plenerowych czy fotospacerach w miejscu niedostępnym dla łodzian od 18 lat.

Tutaj dowiecie się o biletach i uzyskacie informacje praktyczne 🙂

CZYTAJ TAKŻE