Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok!
Reszta świata
Parallel Review

Parallel Review

CZAS
11-27.06.2021
MIEJSCE
OFF Piotrkowska, Piotrkowska 138/140
OTWARCIE
11.06.2021, godz. 20:00
GODZINY
12-13.06.2021
sob-nd 12:00-20:00
14-27.06.2021
pon-pt 15:00-20:00
sob-nd 12:00-20:00
WSTĘP
bilet: 1/5/20 zł lub karnet: 30 zł

Carola Lampe

from the series BEYOND :: chapter Body, 2020

Fotografia współczesna, której charakter i cel pozostają płynne, to nieustannie rozwijająca się dziedzina oparta na poszukiwaniach i odkryciach, wymykająca się sztywnym definicjom. Artyści_tki, kuratorzy_ki i członkowie platformy PARALLEL bardzo dobrze radzą sobie z wyzwaniami, jakie z tego wynikają. Z otwartością podchodzą do podstawowych elementów fotografii – światła i czasu. Zapraszają nas, abyśmy wraz z nimi podjęli próbę przedefiniowania artystycznego, kulturalnego i społecznego znaczenia fotografii współczesnej.

Celem PARALLEL jest stworzenie obszernej, sprawnie działającej platformy dla nowych artystów_ek i kuratorów_ek europejskich, funkcjonującej również jako skuteczny punkt kontaktu pomiędzy nimi a muzeami, galeriami i festiwalami. Powstała w roku 2017 platforma, zrzesza aż 17 organizacji działających w sektorze kreatywnym w 16 krajach. Jej członkowie wspierają międzykulturową wymianę wiedzy i doświadczeń, dążąc do stworzenia dla fotografii współczesnej nowych standardów. Szeroki zasięg geograficzny i zróżnicowany profil organizacji i artystów_ek pracujących w ramach platformy sprzyjają nawiązywaniu nowych dialogów i powstawaniu świeżych pomysłów. 

Proces pracy kuratorów_ek i artystów_ek podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy z nich to rodzaj przewodnictwa w pracy twórczej (Creative Guidance), w ramach którego wybranym artystom proponowany jest tutoring, możliwość uczenia się od siebie nawzajem i opieka kuratorska. Drugi etap (Exhibition Platform) polega na stworzeniu rozbudowanej sieci instytucji, szkół i uniwersytetów – jego celem jest wspieranie uczestników w ich działalności wystawienniczej. 

Podsumowaniem rocznego procesu pracy artystów_ek i kuratorów_ek jest prezentacja PARALALLEL REVIEW czyli 6 wystaw powstałych w ramach platformy w 2020 roku. Każda z nich została opracowana i wyprodukowana w niezależnie w 6 europejskich miastach (Lizbonie, Łodzi, Mariborze, Modenie, Odessie oraz Zagrzebiu). Ze względu na pandemię, która przekształciła Internet w miejsce odbioru sztuki, kuratorzy stworzyli najpierw strony internetowe. Na Fotofestiwalu zaprezentujemy po raz pierwszy wszystkie 6 wystaw w fizycznej formie.

Platforma PARALLEL działa dzięki wsparciu w ramach programu Kreatywna Europa. Stworzyło ją i prowadzi portugalskie stowarzyszenie kulturalne Procur.arte, mające siedzibę w Lizbonie. 

Wersja online wystaw jest dostępna tutaj: PARALLEL REVIEW 2020

 

Wystawy:

Złamane sekrety (Broken Secrets)
Kuratorka: Javiera Cádiz
Artyści i artystki: Georgs AvetisjansYuxin JiangGeorge SelleyNegar Yaghmaian 

Zobaczyć nasze wspólne miejsce (To See Our Common/Place)
Kuratorka: Eszter Erdosi
Artyści i artystki: Domonkos VargaGustavo BalbelaIndrė UrbonaitėJohanna KarjalainenShelli Weiler

Uwagi o przestrzeni (Notes on Space)
Kurator: Tytus Szabelski
Artyści i artystki: Gustavo BalbelaDavid BarreiroCaroline KolkmanCarola LampeSara Perovic

Przyszłość (nie) jest winna [The Future Is (Not) Guilty]
Kuratorka: Yuliya Ruzhechka
Artyści i artystki: Carola LampeSøren LilholtGeorge SelleyMargherita MuritiJoachim Bøgedal

Ugga
Kuratorka: Mafalda Duarte Barrela
Artyści i artystki: Anna SiggelkowIndrė UrbonaitėJoshua TarplinMargherita MuritiSara WuShelli WeilerTheo Ellison

Obce ciała; Opowieści o innym (Some-Bodies; Narratives around the Other Body)
Kuratorka: Zohreh Deldadeh
Artyści i artystki: Anka GregorczykElsa GregersdotterJoshua Tarplin, Yushi LiYuxin Jiang

INNE WYSTAWY

ZAPISZ SIĘ