FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022
21.6

Fotospacery po secesyjnej elektrowni Scheiblerów

Sąsiadem naszego zabytkowego centrum festiwalowego Art_Inkubator jest perła secesyjnej architektury przemysłowej – elektrownia Scheiblerów z 1910 roku, z witrażowymi oknami, zdobionymi balustradami czy klatką schodową w kolorze indygo. Dzięki współpracy z Echo Investment, które realizuje na pofabrycznych terenach projekt o nazwie Fuzja, zapraszamy Was w weekend zamknięcia festiwalu na fotospacer po tej wyjątkowej przestrzeni, tuż za rogiem naszych festiwalowych wystaw.

Elektrownia stanowi serce Fuzji, rewitalizowanego terenu po dawnych zakładach włókienniczych Karola Scheiblera. Stanowiła ona niezależne źródło energii dla zakładów bawełnianych oraz wizytówkę imperium rodzinnego i nowej epoki elektryfikacji. Zaprojektował ją Alfred Frisch, składając hołd nowym, secesyjnym trendom. Elektrownia – wraz z witrażami, zdobieniami balustrad, kafelków i ścian w odważnych kolorach, pierwszym łódzkim sufitem kasetonowym i stropem bez podpór pośrednich pozwalających uzyskać wielką halę – stanowi jeden z najlepszych przykładów secesji przemysłowej w Polsce i Europie. Ale elektrownia to nie tylko historia architektury przemysłowej, architektury secesyjnej oraz wielkiego imperium przemysłowego rodziny Scheiblerów i samej Łodzi. To historia późniejszych (od 1966 r.) Łódzkich Zakładów Przemysłu Bawełnianego nr 1 im. Józefa Stalina, przekształconych następnie w Państwowe Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju Uniontex, które zatrudniały ponad 14 000 pracowników. To miejsce, w którym działa się historia Polski robotniczej, jej zmian ustrojowych, ale i… między innymi na świat przychodziły kolejne pokolenia ptaków: m.in. gołębi hodowanych nielegalnie przez pracowników na wielkich terenach, czy pustułek, które uwiły tam gniazda po upadku fabryki. Ściany kompleksu odzwierciedlają także czasy po 2003 r., kiedy zakłady ogłosiły upadłość i stały się miejscem na graffiti, szablony i wrzuty. Dziś elektrownia odzyskuje swój blask z czasów świetności. Elewacja budynku została odrestaurowana w znacznej mierze z zachowanych oryginalnych cegieł. Pięknie korespondują z nią olbrzymie witraże wstawione w oryginalne ramy okien. Pierwotne detale architektoniczne odzyskał także 80 – metrowy komin, który góruje nad całością kompleksu. Wnętrze elektrowni nadal pozostało nietknięte, zachwycając niezwykłym klimatem. 

Zapraszamy na tę wyjątkową wycieczkę po ostatnim stuleciu Łodzi. 26 i 27 czerwca o 18:00 i 19:00 zaprosimy 4 grupy zwiedzających do obejrzenia zabytkowej elektrowni oraz historycznych terenów stanowiących świadectwo potęgi fabrycznej tradycji miasta. Wszystkich chętnych do rejestracji na fotospacery prosimy o wysłanie maila na widzimysie@fotofestiwal.com wraz z informacjami: imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu i grupą (dzień i godzina), na którą uczestnik chce się zarejestrować. Wysłanie zgłoszenia jest tożsame z akceptacją regulaminu wydarzenia. Update: REJESTRACJA ZAMKNIĘTA!

Fuzja to projekt realizowany przez Echo Investment, który przywróci życie dawnej fabryce Karola Scheiblera w Łodzi. Wieloetapowa inwestycja łączyć będzie funkcję biurową, handlowo–usługową, gastronomiczną, a także budynki mieszkalne, plac miejski i otwarte, zielone tereny wspólne liczące blisko 4 ha. Wszystko w otoczeniu historycznej zabudowy dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera, które stanowią dziedzictwo Łodzi Fabrycznej. Łącznie na 8 ha zlokalizowanych będzie 20 budynków, z czego 14 stanowić będą obiekty historyczne. Fuzja będzie unikalnym miejscem na mapie Łodzi, atrakcyjnym dla pracowników, mieszkańców i turystów.

CZYTAJ TAKŻE