FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022
20.6

Neon FOTO na Fotofestiwalu

23 czerwca Fotofestiwal odda hołd łódzkiej fotografii w nietypowy sposób – poprzez ponowne zapalenie neonu FOTO, który oznacza obecnie najstarszy, wciąż istniejący zakład fotograficzny w Łodzi. Ponowne uruchomienie neonu, otwarcie wystaw fotografii portretowych łodzian z atelier zakładów fotograficznych miasta oraz spotkanie z Olą Woźniak o łódzkich neonach odbędzie się przy Placu Wolności 6, w kawiarni Pop’n’art. Startujemy o godz. 20:00.

Neon FOTO wiszący na Placu Wolności 6 powstał w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku jako reklama innych zakładów fotograficznych, które działały wówczas pod tym adresem. Dopiero w 1999 najstarszy łódzki zakład fotograficzny – działający nieprzerwanie od 1903, A.A. Bielski – otworzył swoją siedzibę w miejscu pod kolorowym neonem nawiązującym swoją formą do egipskiego oka Horusa. Tam ten historyczny już zakład działa do dziś, lecz około dekady temu przestał świecić neon znajdujący się na fasadzie budynku. Z okazji dwudziestej edycji Fotofestiwalu, poświęconej w całości miastu Łódź, organizatorzy postanowili sfinansować ponowne zapalenie tego wyjątkowego neonu. Odbędzie się ono o 21:00.

Zachęcamy, aby już wcześniej zarezerwować swój czas na wydarzenia dodatkowe. O 20:00 w kawiarni Pop’n’Art Ola Woźniak opowie o historii łódzkich neonów, w tym zrekonstruowanego neonu FOTO. O 21:00 nastąpi otwarcie wystawy prezentującej najciekawsze fotografie portretowe Łodzian wykonane w ciągu prawie 120-letniej działalności zakładów fotograficznych rodziny Bielskich oraz portrety innych łódzkich znanych zakładów pochodzące ze zbiorów Wikimedia Commons oraz wolnego repozytorium multimediów – Muzeum Miasta Łodzi.

FOTOGRAFIE PORTRETOWE ŁODZIAN Z ATELIER ZAKŁADÓW FOTOGRAFICZNYCH MIASTA

Pamięć ludzka jest ulotna. Zdarzenia nieopisane znikają wraz z ostatnimi świadkami ich zaistnienia. Ludzie umierają i często nikt o nich później nie pamięta. Jedną z niewielu rzeczy jaką po sobie pozostawiają  jest stara fotografia – mała tekturka z wizerunkiem osoby zapisanym w ułamku sekundy przez fotografa.

Bogactwo fotografii portretowej, jej formy i zróżnicowanie do dzisiaj zachwycają każdego. Są niezastąpionym źródłem wiedzy o życiu dawnych łodzian, ich upodobaniach, zawodach, w wyjątkowy sposób celebrowanych świętach rodzinnych.. Mają również dużo „do powiedzenia” o tym, jaka była moda minionych lat, jak się ubierano, jakie przedmioty towarzyszyły ludziom na co dzień i od święta. To ważny dla nas dokument ikonograficzny, który w znaczący sposób uzupełnia wiedzę o naszym mieście.

Fotografia portretowa była najbardziej popularnym rodzajem fotografii, zrodzonej z ludzkiej potrzeby uwiecznienia wizerunku swojego, bliskich lub znajomych. Firmy portretowe były często wielowydziałowymi przedsiębiorstwami, zatrudniającymi do kilkunastu pracowników. Oprócz fotografa pracował w nich m.in. retuszer, introligator, kopista, operator czy pozer. Zdjęcia wykonywano w eleganckich altanach fotograficznych (później zwanych atelier lub studio-atelier) przypominających buduary czy salony. Przy robieniu zdjęć portretowych wykorzystywano różnego rodzaju przedmioty artystyczne czy codziennego użytku. Często charakterystycznym elementem atelier był przeszklony sufit, który doświetlał pomieszczenie. Za fotografowanymi postaciami rozwieszano ekrany fotograficzne. Były to najczęściej płótna z namalowanymi  widokami krajobrazów górskich, ogrodowych altan, grot, antycznych kolumn, galeryjek, wnętrz mieszkalnych itp.

Łódzka, rodzinna  firma “A.A.Bielski” – założona została w 1903 roku i ma nadal siedzibę pod tym samym adresem na ul.  Legionów 43 i Placu Wolności 6. Jest najstarszym, nieprzerwanie działającym zakładem fotograficznym w naszym mieście. Prekursorem fotografii w rodzinie Bielskich był Adam Aleksander  Bielski (1878-1932) (to jego inicjały są w nazwie zakładu), syn tkacza z Pabianic. Już jako 25-latek (czyli w 1903 r.) otworzył swój zakład fotograficzny w Pabianicach przy ul. Zamkowej 5. Tam też szkolił swego młodszego brata – Ludwika (1891-1977). W 1909 r. bracia Bielscy przenieśli zakład do Łodzi na ulicę Aleksandrowską 42. Zakład Bielskich był nagrodzony medalami na wystawie w Rostowie w 1914 roku, co wynika z reklam, umieszczanych na odwrociu ich bardziej luksusowych wyrobów.  Stanisław Bielski brał również udział w wystawie fotograficznej łódzkich fotografów zawodowych i amatorów zorganizowanej przez YMCA w Łodzi w 1949 roku. Firmę wyróżniały wśród innych zakładów własnoręcznie przygotowywane i aranżowane przez Adama Aleksandra rekwizyty do zdjęć umieszczane w atelier, a także portrety plenerowe dające nieoczekiwany efekt „naturalności”. 

Na wystawie oprócz reprezentacyjnego zestawu starych fotografii firmy “A.A.Bielski”, prezentowane są również wybrane portrety innych łódzkich znanych zakładów pochodzące ze zbiorów Wikimedia Commons oraz wolnego repozytorium multimediów – Muzeum Miasta Łodzi.

Bibliografia i źródła: J. Strzałkowski „Historia fotografii w Łodzi do 1944 roku”

DATA OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA WYSTAWY
23.06 – 30.06

GODZINY OTWARCIA
pon-nd 10:00 – 20:00

fot. Bartosz Stępień

CZYTAJ TAKŻE