FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022 FOTOFESTIWAL 2022 | SAVE THE DATE | 9-26 czerwca 2022
21.6

Ostatni tydzień festiwalu!

To już ostatni tydzień Fotofestiwalu! Jubileuszowa, dwudziesta edycja na pewno zapisze się w historii festiwalu i historii kulturalnej całego miasta. Zanim jednak nastąpią podsumowania – zapraszamy na kolejne wydarzenia! Wśród nich m.in. ponowne zapalenie historycznego neonu na Placu Wolności, pokazy filmowe Mariusza Wilczyńskiego i dokumentów z Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz otwarcie kolejnych wystaw, dyskusje, pokazy audiowizualne i spotkania autorskie.

Ostatni tydzień festiwalu rozpoczniemy pokazem najnowszego filmu jednego z najbardziej utalentowanych współczesnych reżyserów i twórców animacji, Łodzianina – Mariusza Wilczyńskiego. 22 czerwca o 19:30 w Kinie Szpulka odbędzie się pokaz jego pełnometrażowej animacji „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, która została nagrodzona dwukrotnie w Gdyni i na prestiżowym festiwalu Annecy. To autobiograficzne dzieło, przywołujące atmosferę peerelowskiego dzieciństwa i dorastania w potransformacyjnej, nabierającej kolorów Polsce. Opowie o nim więcej sam autor podczas spotkania po seansie, które poprowadzi Józef Robakowski.

Środa zostanie poświęcona historii łódzkich zakładów fotograficznych i… neonów. 23 czerwca o 20:00, w kawiarni Pop’n’art Ola Woźniak opowie o łódzkich neonach, m.in. o neonie FOTO z lat pięćdziesiątych, który – z okazji Fotofestiwalu – zaświeci ponownie na Placu Wolności po ponad dekadzie wyłączenia z użytku. Zaraz potem otworzymy wystawę poświęconą w głównej części najstarszemu, działającemu nieprzerwanie – od 1903 roku – łódzkiemu zakładowi fotograficznemu A.A. Bielski. Na wystawie zostanie przybliżona niesamowicie ciekawa historia zakładu, pokażemy najciekawsze fotografie portretowe z jego zbiorów oraz wybrane portrety innych łódzkich zakładów, wybrane ze zbiorów Wikimedia Commons oraz wolnego repozytorium multimediów – Muzeum Miasta Łodzi.

Z licznych wydarzeń weekendu zamknięcia polecamy odsłonięcie prac Marty Łąckiej na fasadach budynków przy ulicy Żytniej. Fotografie zostały wykonane we współpracy z mieszkańcami dzielnicy i staną się pamiątką wizualną tej artystycznej interakcji. W piątek o 20:00 w wyjątkowym budynku Poleskiego Ośrodka Sztuki – gdzie wciąż można oglądać dwie festiwalowe wystawy – odbędzie się wydarzenie multimedialne pod sugestywnym tytułem „Gruz”, przygotowane przez wszechstronnych artystów: Aleksandrę Chciuk, Filipa Gabriela Pudło, Tomka Roszczybiuka, Mateusza Wysockiego i Bartłomieja Talagę. Z kolei w sobotę o 17:00 oddamy głos łódzkiemu… punkowi. O 17:00 w Art_Inkubatorze odbędzie się premiera książki „Oi! Oi! Oi! To punk z miasta Łodzi” i spotkanie z ich autorami, Dariuszem Jędrasiakiem i Piotrem Wawrzakiem. O 18:00 porozmawiamy z artystami z wystawy „Reinkarnacja”, którą poprowadzi Karol Owczarek. Reszta soboty pozostanie utrzymana w kontrkulturowym klimacie. O 21:00 odbędzie się bowiem pokaz filmowy przygotowany przez lokalnego propagatora filmów klasy B aż do Z. Moryc Helms zaprezentuje autorski miks „Nocy żywych trupów” z fragmentami kronik filmowych z Wytwórni Filmów Oświatowych i lektorem na żywo. Na ostatniej imprezie festiwalu w rolę DJ-i wcieli się część naszego składu organizatorskiego. Producentka wystaw, kuratorzy, koordynatorka gości i spec od spraw audio-wizualnych zagrają dla publiczności w Niebostanie, od 22:00, jako kolektyw Disko Zakwas. 

Niedziela będzie ostatnią szansą na spotkania z autorami i kuratorami wystaw, także tych z sekcji Program Miasto. O 12:00 spotkanie z Markiem Szyrykiem w Ośrodku Propagandy Sztuki, o 14:00 oprowadzanie po wystawie „Panopticum” w Galerii Wschodniej, a o 16:00 po wystawie Bogdana Konopki w Galerii Imaginarium w ŁDK-u. Następnie zapraszamy do Art_Inkubatora, gdzie – poza kolejnymi oprowadzaniami po wystawach – o 16:00 odbędzie się dyskusja „Fotografia a kobiety”. Fotografka Agnieszka Rayss (Sputnik Photos), kuratorka Karolina Puchała-Rojek (Fundacja Archeologia Fotografii) i moderatorka Weronika Kobylińska będą odpowiadać na pytania dlaczego na kartach współczesnych opracowań z zakresu historii fotografii tak mało czytamy na temat kobiet-fotografek i jak wygląda pozycja kobiet w świecie współczesnego polskiego fotoreportażu? Festiwal zamknie spotkanie z Kacprem Zaorskim, koncert „Wolne Bałuty” w wykonaniu Łukasza z Bałut i swobodne rozmowy organizatorów i publiczności przy badmintonie, ping-pongu lub po prostu na wygodnych leżakach. 

fot. Łukasz Szeląg

CZYTAJ TAKŻE