ANDRZEJ JERZY LECH

urodził się w 1955 roku we Wrocławiu (Polska), mieszka w Jersey City, New Jersey (USA)
www.andrzejlech.com

Cytaty z jednej rzeczywistości. Fotografie z lat 1979-2010

Cytaty z jednej rzeczywistości. Fotografie z lat 1979-2010 to wystawa znakomitego fotografa polskiego pochodzenia – Andrzeja Jerzego Lecha, mieszkającego od 1989 r. w Jersey City w USA. Dokument fotograficzny w wersji zaproponowanej przez Lecha miał duży wpływ na kształtowanie się fotografii polskiej od lat 80. (tzw. „fotografia elementarna” i „szkoła jeleniogórska”). Od 1981 r. Lech jest twórcą kilku ważnych dla rozwoju najnowszej polskiej fotografii cykli (Kalendarz szwajcarski, rok 1912; Amsterdam, Warka, Kazanłyk…), wykonanych w małym formacie, często starymi aparatami, i późniejszych – wielokrotnie nagradzanego Dziennika podróżnego oraz Panoramicznego dziennika podróżnego. Ceni osiągnięcia amerykańskiej fotografii, głównie grupy f.64, a także fotografii czechosłowackiej. Interesuje go, podobnie jak fotografów amerykańskich, przede wszystkim z okresu klasycznego modernizmu, ciekawe kadrowanie i kompozycja oraz zagadkowość przedstawianej sytuacji, połączone z wizualnością motywu. Fotografie Lecha cechują charakterystyczne zbliżenia przedmiotów, malarskie pejzaże o symbolicznym znaczeniu i minimalistycznej formie. W poetycki, a nawet zagadkowy, sposób ukazuje głównie intymny świat swych przeżyć. Bardzo ważną rolę w powstaniu jego obrazów fotograficznych pełni światło. Stało się ono nostalgicznym, a nawet dramatycznym, środkiem wyrazu, a także sposobem poszukiwania kategorii piękna o mistycznych podtekstach. Lech w niezwykle poetycki sposób ukazuje swój wewnętrzny świat, choć czasami myląca może być forma, przypominająca dziewiętnastowieczny dokument fotograficzny.

Kuratorzy wystawy: Magdalena Świątczak i Krzysztof Jurecki

Lekkość przepływu powietrza, eklektyczna muzyka gitarowa Marca Sloana, grana podczas wernisażu Andrzeja Jerzego Lecha.

Marc Sloan, kompozytor i muzyk sesyjny przedstawi utwory grane na gitarze klasycznej w jej oryginalnym brzmieniu oraz przetworzone elektronicznie. Sloan najbardziej znany jest ze swoich eksperymentalnych nagrań podczas sesji muzycznych z Elliotem Sharpsem Carbon / Syndakit Orchestras, Rychsem Chathamem „Crimson Grail” oraz z udziału w koncercie na 200 gitar w Lincoln Center w Nowym Jorku. Marc Sloan jest też znany ze wszechstronnej współpracy na scenach Lower East Side Music and Art w Nowym Jorku w latach 1985-2011.

Więcej informacji o artyście, muzykę, dyskografie i kalendarium występów można znaleźć w internecie pod adresami stron: www.treesofnervendings.com / www.revebnation.com oraz na iTunes.

Galeria FF
Traugutta 18
godziny otwarcia
GŁÓWNY WEEKEND
07.05-08.05: 12.00-18.00
POZOSTAŁE DNI
wt-sb: 14.00-18.00
nd: nieczynne
pn: nieczynne

wernisaż: 07.05, godz. 18.00
wystawa czynna w dniach: 22.04-29.05