IN SOOK KIM

Saturday Night / Sobotnia Noc (2007)

In Sook Kim pracowała nad projektem Sobotnia noc niemal dwa lata. Artystka nie wymyśliła hotelowych scen – wszystkie są oparte na zbieranych przez wiele miesięcy artykułach z gazet. Każdy pokój to inna opowieść. Interpretacja lub interwencja artystyczna miała miejsce wyłącznie wtedy, gdy autorka wybierała konkretny moment opowiadanej przez dany pokój historii, a także kolory i oświetlenie. Z okien emanuje spokój, oglądający mogą niespiesznie śledzić, jak przed ich oczami rozwija się dramat przedstawiony na fotografiach. Nic nie jest tu jednoznacznie brutalne, brzydkie, czy okrutne. Niektóre postaci to zwykli ludzie, odgrywający role, które przybierają na co dzień albo w sobotnią noc.

Utrwalając zdarzenia na zdjęciach, In Sook Kim umożliwia wielokrotne ich oglądanie: „Fotografuję chwile, które łatwo umykają wzrokowi i pamięci, dzięki czemu inni mogą spróbować dostrzec to, czego nie zauważyli przy pierwszym spojrzeniu. W moim mniemaniu, sztuka to nie tylko wyższy poziom percepcji, ale także forma komunikacji. Obserwuję ludzi i ich pozycję w społeczeństwie, to, jak się zmieniają, a potem zadaję pytania o rzeczy, których nie rozumiem.”

IN SOOK KIM
urodziła się w 1969 r. w Busan (Korea), mieszka w Kolonii (Niemcy)

In Sook Kim wyjechała z Korei w 1999 r., by studiować za granicą sztukę. Dostała się na uznaną Akademię Sztuki w Dusseldorfie, gdzie uczyła się u niemieckiego fotografa Thomasa Ruffa. Kim zaczęła prezentować swoje prace jeszcze jako studentka, szybko przechodząc od ciasno skadrowanych zdjęć kobiecych głów na ulicy (Bezimienne twarze, 2002) do studiów damskich twarzy z nagrań monitoringu klubu dla sadomasochistów (Muzy, 2004) oraz zbliżeń tatuaży i nietypowych zdobień ciała (np. Gejsza, 2006). Kolacja (2005) i Aukcja (2006) zestawiają natomiast elegancko odzianych mężczyzn z nagimi kobietami. W pierwszej z serii kobiety prezentowane są jako zaproszenie do uczty, a w drugiej jako ludzki towar, obrazując sposób, w jaki we współczesnej kulturze postrzega się kobiety. Jej najbardziej znana do tej pory praca to Sobotnia noc (2007) – fotomural przedstawiający okna 66 pokoi hotelu, w których „z ulicy” obserwujemy sceny z prywatnego życia mieszkańców. W 2008 r. In Sook Kim stworzyła serię fotografii, interpretującą wpływ różnych narkotyków na psychikę.