ELLEN KOOI

Out of Sight / Poza zasięgiem wzroku

Fotografie Ellen Kooi przedstawiają mglisty krajobraz charakterystyczny dla jej ojczystej Holandii – płaskie, wilgotne pola rozciągające się aż po horyzont, ciche strumyki, przecinające łąki, równe rzędy drzew. Te właśnie spokojne scenerie, spowite melancholijną mgłą, stają się miejscem zabawnych, a jednocześnie tajemniczych zdarzeń, krótkich niczym mgnienie oka, które w sposób subtelny, a czasem zamierzony, burzą tę uporządkowaną sielankę. Fotografie Ellen Kooi mają drugie dno, zawsze dzieje się w nich coś więcej, niż to, co widać na pierwszy rzut oka. To coś niejasnego, pęknięcie, które każe nam krążyć pomiędzy zachwytem i szaleństwem, między radością i niepokojem.

Balansując na pograniczu normalności i bezsensu albo zabawy i zamętu, artystka starannie aranżuje to, co widzi po drugiej stronie obiektywu, dając w ten sposób wyraz swej miłości do teatru – dziedziny, w której rozpoczęła swą karierę jako fotograf.

(fragmenty artykułu autorstwa Giglioli Foschi)

ELLEN KOOI
urodziła się w 1962 w Leeuwarden (Holandia), mieszka w Haarlem (Holandia)
www.ellenkooi.nl

Ellen Kooi ukończyła Akademię Sztuki ABK Minerva, a także podyplomowe studia w zakresie sztuki w Rijksacademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie. Debiutowała jako fotografka w teatrze, co wpłynęło na to, że traktuje swych modeli podobnie, jak reżyser traktuje aktorów.

Kooi znana jest ze swych wielkoformatowych fotografii ludzi na tle krajobrazu Holandii, które zdają się balansować na granicy pomiędzy rzeczywistością a fantazją. Aby wzmocnić ten efekt, artystka często posługuje się wyrafinowanymi technikami, pozwalającymi jej pokazać krajobrazy tak, jak nigdy ich nie oglądamy – starannie aranżuje panoramy, często stosuje także niską, hitchcockowską perspektywę, przez co oglądając jej zdjęcia, można odnieść wrażenie, że jest się intruzem w czyimś świecie. Nierealność scenerii podkreślają niezwykłe kolory i dziwne, zimne światło, które zdaje się pochodzić z nieznanego, magicznego źródła.

Najważniejsze ostatnie wystawy artystki to Photographies (2011), w Le centre Image/ Imatge, Orthez, Francja oraz Out of Sight / Hors de Vue (2010), w Institut Néerlandais, Paryż. Prace Ellen Kooi znajdują się także w licznych kolekcjach prywatnych. Ostatnia publikacja zawierająca jej zdjęcia to Out of Sight (2010) – 35 kolorowych reprodukcji i eseje pisane przez Bernarda Marcellisa i Fritsa Gierstberga – wydana nakładem wydawnictwa Filigranes Editions.